, środa 5 sierpnia 2020
 W Cieszynie przed stu laty
W 1914 roku chwalono Cieszyn m.in. za rozwiązania komunikacyjne i świetnie utrzymane drogi. Zdjęcia jest o dwa lata wcześniejsze, a przedstawia ulicę Zamkową. fot: fotopolska.euDodaj do Facebook

W Cieszynie przed stu laty

MMT
Ktokolwiek śledził rozwój Cieszyna w przeciągu ostatniej dziesiątki lat, zauważyć musiał, iż miasto niesłychanie szybko rozwinęło się i zakwitło - tak 11 stycznia 1914 roku pisał "Dziennik Cieszyński".

"Znać w niem staranie o udogodnienie mieszkańcom swobody i łatwości ruchów. Służą do tego: tramwaj elektryczny i znakomicie utrzymane drogi.

Aby być sprawiedliwym, wypada podnieść czystość wzorową, panującą w Cieszynie, a ta pod obecnym zarządem gminy jeszcze wzrosła. Ostatnie zarządzenie zbierania papierów po ulicach jest naprawdę sympatyczne. Ile to śmiercionośny bakcylów roznosiły te fruwające papiery - i tu jest apel do publiczności, aby uszanowała to zarządzenie i ułatwiła a raczej umniejszyła pracę zbierającym, nie rozrzucając po ulicach pestek, papierów i innych odpadków.

Miłe wrażenie sprawiają coraz ozdobniejesze wytawy sklepowe, które upodabniają i zbliżają już Cieszyn do rzędu większych miast.
Cudne spacery posiada Cieszyn. I tutaj znać troskliwą rękę: aby uprzystępnić wszelkie drogi i drożyzny, porzucano kładki, poręcze - rzekłbyś - gajami prawie można przejść Cieszyn dokoła w czasie letnich skwarów".

Jedynie uwagi krytyczne autora, ukrytego pod akronimem H. A., dotyczyły cieszyńskich pomników i budynków. "Z kościołów można jedynie wyszczególnić kościół Jezuitów [obecnie w Czeskim Cieszynie], zbudowany z pewnym smakiem w stylu gotyckim".

Oburzał go też sposób restauracji Wieży Piastowskiej. "A zamiast wiekowej tarczy zegarowej wprost oślepia oczy coś niebieskiego, przypominającego patelnię na smażenie naleśnika. To, że ściągnięto wieżycę ankrami, wzmocniono i uchroniono od rozsypania się to dobrze, to bardzo dobrze, ale to pobielenie wapnem? Czyj to był pomysł, niech mu tego Pan Bóg nie pamięta, bo ludzie przecież podobnego barbarzyństwa przebaczyć nie mogą".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podpis pod zdjęciem pod specjalną rozwagę Pana Burmistrza, który zafundował nam iście marsjańskie warunki jazdy na ulicach centrum.

Ktokolwiek śledził rozwój Cieszyna w przeciągu ostatniej dziesiątki lat, zauważyć musiał, iż miasto niesłychanie szybko zdechło - tak 12 stycznia 2014 roku pisał "Dziennik Cieszyński"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama