, piątek 5 czerwca 2020
 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: Zasady bezpieczeństwa podczas upałów
Jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.  fot: Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

AK/ mat. pras.
Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie podaje zasady, które uchronią przed udarem cieplnym lub przegrzaniem organizmu.

Przystosuj dom i mieszkanie
Bardzo ważne jest utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy. Powinno się odsłaniać i otwierać okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa i zamykać je i zasłaniać w godzinach największego upału.

Unikajmy upału
Ważne, aby przebywać w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu i unikać forsownego wysiłku fizycznego. Należy unikać wychodzenia na zewnątrz, w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10.00 a 15.00. W miarę możliwości spędzać 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej) i stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV. Pamiętajmy również o tym, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach.

Chłodźmy i nawadniajmy organizm
Branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli, stosowanie chłodnych okładów na ciało i noszenie jasnych, lekkich, bawełnianych lub lnianych ubrań, oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, ułatwi funkcjonowanie w gorące dni. Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, spożywania owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu i unikania spożywania napojów alkoholowych.

Udzielajmy pomocy
Jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.
W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej. Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.

Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy:
- przenieść osobę w chłodniejsze miejsce,
- ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów
- obniżać temperaturę ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.
- nie należy podawać żadnych leków,
- osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama