, niedziela 9 sierpnia 2020
Wisła: Trasy MTB uzależnione od przychylności mieszkańców
Trasy MTB ułożone są z myślą o turyście nastawionym na jazdę rekreacyjną. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Wisła: Trasy MTB uzależnione od przychylności mieszkańców

KATARZYNA KOCZWARA
Wysłano ponad 200 informacji do właścicieli gruntów. Na spotkaniu informacyjnym pojawiło się ok. 50 osób, kolejne kilkanaście zgłosiło się do Informacji Turystycznej. Już wiadomo, że konieczne będą korekty na planowanych trasach rowerowych. Bez zaangażowania społeczności wiślańskiej projekt nie ujrzy światła dziennego. Wisła nadal będzie "czarną dziurą" na mapie tras rowerowych w Beskidach?

Od kilku miesięcy pracownicy wiślańskiego Referatu Promocji Turystyki Kultury i Sportu opracowują trasy MTB, które mają powstać na terenie miasta. Trasy mają być częścią większego projektu, dopełnieniem tras funkcjonujących już na terenie gminy Istebna i w mieście Ustroniu, a także elementem współpracy transgranicznej wzdłuż polsko-czeskiej granicy. - Staramy się rozwijać to, co najważniejsze w Wiśle - turystykę. Jeśli będzie więcej turystów, wszyscy na tym skorzystamy. Dopóki nie stworzymy rowerzystom tras, dopóty będą jeździć po szlakach dla pieszych. Ten projekt porządkuje tę sytuację - przekonywał Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Projekt "MTB Beskidy, czyli rowerem przez Europę - utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego" w 85 proc. (ok. 30 tys. euro) finansowany ma być ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w 10 proc. (ok. 3,5 tys. euro) z budżetu państwa i zaledwie w 5 proc. (ok. 2 tys. euro) z budżetu gminy Wisła. Zakłada on wytyczenie 6 tras rowerowych wraz z łącznikami po istniejących drogach i ścieżkach. Aby dopiąć formalności i rozpocząć realizację projektu konieczne są zgody właścicieli gruntów, na terenie których znajdują się te ścieżki.

Podczas spotkania pracowników urzędu miasta, wraz z mieszkańcami, pojawiło się wiele wątpliwości. Najważniejsza, z podnoszonych przez właścicieli gruntów, kwestia dotyczyła bezpieczeństwa. Domagano się, by w projekcie umowy użyteczności gruntów pojawił się zapis, że za bezpieczeństwo użytkowników tras odpowiadać będzie miasto, a nie właściciel gruntu. - Trasy, podobnie jak ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki Wisły, będą ubezpieczone - uspakajała Katarzyna Kubaszewska z Referatu Promocji Turystyki Kultury i Sportu.

Wątpliwość budziło także oznakowanie tras, odpowiednia informacja dla turysty. Chodziło przede wszystkim o uwzględnienie faktu, że część tras wyznaczona jest po trasach narciarskich. Pytano jak ta kwestia zostanie rozwiązana na wiosnę, kiedy w centrum miasta panuje wiosenna aura, a w górach można jeździć na nartach. - W naturalny sposób samo się to będzie regulować. Wystarczy informacja na oznakowaniu i zakaz jazdy trasą, gdy na jej części leży śnieg - wyjaśniał Wiesław Legierski, który wskazał propozycje tras.

Wytyczenie tras ma uporządkować ruch pieszych i rowerzystów. - W miejscach, gdzie ścieżki będą się krzyżować ze szlakami turystycznymi pieszych postawione zostaną śluzy zwalniające - zapewniała Katarzyna Kubaszewska.

Mieszkańcy wnioskowali, by na oznakowaniu tras biegnących także po drogach dojazdowych pojawiła się informacja, kto z drogi może korzystać. Ma to wyeliminować ewentualne późniejsze zdziwienie turysty, że na drodze spotkał samochody.

Spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się 22 marca, było pierwszym, ale nie ostatnim. Już wiadomo, że trasy będzie trzeba zmodyfikować. Cały czas trwają ustalenia z nadleśnictwem, konsultacje z wiślańskim oddziałem PTTK. Wiadomo już, że zgody na użyczenie gruntów nie wydały osoby, u których ścieżka biegnie przez podwórka, pomiędzy budynkami.

Ci, którzy zdecydowali się przyjść na spotkanie, w większości przypadków zgodzili się pomóc władzom w realizacji projektu. - Początkowo byłam negatywnie do tego pomysłu nastawiona, ale jeśli te wszystkie uwagi, o których mówiliśmy zostaną uwzględnione w umowie, to się zgodzę - przyznała Janina Cieślar.

Władze miasta apelują do mieszkańców Wisły, którzy pisemnie zostali poinformowani, że na ich terenie planowane są trasy rowerowe, o kontakt z pracownikami Referatu Promocji Turystyki Kultury i Sportu niezależnie od decyzji jaką w temacie użyczenia gruntów podjęli.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama