, środa 24 kwietnia 2024
Ukryty klient zbadał punkty informacji turystycznej w powiecie cieszyńskim
W powiecie cieszyńskim najlepiej wypadło Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle, które zajęło 14. miejsce w rankingu. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Ukryty klient zbadał punkty informacji turystycznej w powiecie cieszyńskim

STEFAN MAŃKA
Głównym celem badania techniką Mystery Shopping była ocena jakości usług świadczonych przez punkty IT w województwie śląskim, sprawdzenie zgodności realizacji usług z założonymi normami i zasadami oraz wytycznymi dotyczącymi kategoryzacji punktów IT stworzonymi przez Polską Organizację Turystyczną.

Podczas badań przez tzw. "tajemniczych klientów" kontrolowano obsługę bezpośrednią, telefoniczną i mailową. Sprawdzano kulturę obsługi turystów, prezencję pracowników PIT, znajomość języków obcych, oznaczenie Punktu Informacji Turystycznej i materiały promocyjne. Badanie przeprowadzono w 69 punktach na terenie województwa śląskiego. Na ostateczny wynik składała się suma punktów uzyskana podczas trzech audytów - bezpośredniego, mailowego i telefonicznego.

Wyniki audytu bezpośredniego

W sferze materialnej wszystkie punkty IT ocenione zostały pozytywnie i jak podają autorzy badania na przestrzeni lat 2011-2014 można zauważyć pozytywne tendencje. Wszystkie badane punkty spełniają minimalne wymagania określone przez POT w kryteriach certyfikacji, zdecydowana większość je przekracza. Obszary, w którym wymagana jest poprawa to m.in.: oznakowanie punktów IT wewnątrz budynków; dostępność dla osób niepełnosprawnych; wydzielenie (w miarę możliwości) obszaru dla klienta (miejsce do siedzenia, stolik); aktualność materiałów promocyjnych/informacyjnych przeznaczonych dla klienta, zgodności godzin otwarcia punktu IT z deklaracją złożoną do ŚOT, noszenie identyfikatorów przez pracowników punktów IT. Wyniki audytu bezpośredniego dotyczące obsługi klienta wskazują, iż pracownicy punktów IT są życzliwi i kompetentni, jednak poprawy wymaga: sposób prowadzenia rozmowy z klientem; identyfikacja jego potrzeb i oczekiwań oraz zaproponowanie oferty dodatkowej; odpowiednie zakończenie rozmowy, w tym wskazanie innych punktów IT; pozostawienie danych kontaktowych do pracownika punktu IT.

Wyniki audytu mailowego

Istota audytu e-mailowego polegała na wysłaniu drogą elektroniczną do punktów Informacji Turystycznej krótkich zapytań dotyczących np. informacji związanych z miejscami noclegowymi, możliwością poruszania się po danym obszarze z wykorzystaniem publicznych środków transportu, czy też ofertą w zakresie wydarzeń kulturalnych w danej miejscowości i jej okolicy. Ocenie podlegał czas oczekiwania na odpowiedź, a także zawartość odpowiedzi.

Podstawowe problemy na jakie w badaniach wskazali audytorzy to m.in.: częste odpisywanie po czasie (pytanie audytora dotyczyło konkretnego weekendu); brak imienia i nazwiska osoby, która odpowiada na maila; brak w stopce podstawowych informacji tj. numer telefonu; częsty brak formuł grzecznościowych; częste odpisywanie z innego adresu mailowego; brak rozwiązań w zakresie korespondencji elektronicznej w trakcie urlopu.

Wyniki audytu telefonicznego

Istotą audytu telefonicznego było skontaktowanie się przez audytora z punktem informacji turystycznej i przeprowadzenie rozmowy w języku angielskim. Celem tej rozmowy było uzyskanie kilku przydatnych informacji na temat konkretnej miejscowości czy jej okolicy, a także prośba o przesłanie niektórych informacji pod podany adres e-mail. Podstawowym elementem podlegającym ocenie była umiejętność komunikowania się w języku angielskim przez pracowników i to ona wpływała w największym stopniu na ocenę końcową. Innymi elementami podlegającymi ocenie była również forma powitania przez pracownika, ogólna życzliwość w trakcie rozmowy, a także umiejętność udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na zadanie pytania i przesłanie pocztą elektroniczną potrzebnych informacji.

Podstawowe problemy na jakie w badaniach wskazali audytorzy to m.in.: brak znajomości języka angielskiego; niechęć/odmowa wysyłania materiałów w formie elektronicznej; różne reakcje na telefon audytora np. rzucanie słuchawką, cisza, rozłączanie się, wielokrotne przełączanie rozmowy, informacja, iż punkt nie obsługuje w języku angielskim.

Ostateczny ranking punktów IT

W powiecie cieszyńskim przebadane zostały punkty IT w: Brennej (Gminny Punkt Informacji), Cieszynie (Cieszyńskie Centrum Informacji oraz Zamek Cieszyn - Informacja Turystyczna), Dębowcu (Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki), Goleszowie (Punkt Informacji Turystycznej w Goleszowie, Gminne Centrum Informacji w Goleszowie), Hażlachu (Gminne Centrum Informacji), Istebnej (Punkt Informacji Turystycznej), Skoczowie (ARTadres - Biuro Promocji i Informacji, Galeryjka Miejska), Strumieniu (Punkt Informacji Turystycznej w Strumieniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu), Ustroniu (Miejska Informacja Turystyczna), Wiśle (Punkt Informacji Turystycznej - PTTK Oddział w Wiśle oraz Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle) oraz Zebrzydowicach (Punkt Informacji Turystycznej w Zebrzydowicach - Gminne Centrum Informacji w Zebrzydowicach).

Z przyczyn niezależnych od audytorów w 10 punktach nie przeprowadzono audytu bezpośredniego (m.in. w Dębowcu oraz w Strumieniu - gdzie mimo deklarowanych godzin otwarcia punkt był nieczynny), w 9 punktach nie przeprowadzono audytu mailowego (m.in. w punktach IT w Cieszynie (Zamek Cieszyn), w Wiśle i w Ustroniu), a w 11 punktach nie przeprowadzono audytu telefonicznego (m.in. w punktach IT w Cieszynie - Wzgórze Zamkowe i w Wiśle).

W ostatecznym rankingu punktów IT najlepiej wypadło Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie, zdobywając w audycie bezpośrednim 97% oraz 100% w audycie telefonicznym i mailowym. W powiecie cieszyńskim najlepiej wypadło Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle, które zajęło 14. miejsce w rankingu. Na 15. miejscu uplasował się punkt IT w Skoczowie, 19. miejscu punkt IT w Hażlachu, 21. miejscu punkt IT w Istebnej, 27. miejscu punkt IT w Brennej, 29. miejscu punkt IT w Zebrzydowicach, 38. miejscu punkt IT w Goleszowie, 53. miejscu punkt IT - PTTK Oddział w Wiśle, 54. miejscu punkt IT w Ustroniu, 55. miejscu Cieszyńskie Centrum Informacji, 57. miejscu Zamek Cieszyn - Informacja Turystyczna. Niesklasyfikowane zostały punkty IT w: Dębowcu oraz Strumieniu. Dodatkowo punkty IT w Wiśle (PTTK) oraz Zebrzydowicach otrzymały specjalne wyróżnienie w raporcie za wzorcową obsługę klienta.

Badanie poziomu jakości świadczonych usług w Punktach Informacji Turystycznej województwa śląskiego przeprowadzone zostało w dniach od 24 maja do 15 czerwca, przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach działających w Kole Naukowym Marketingu Meritum oraz Kole Naukowym Turystyki KoNTiki. Szczegółowy raport dostępny jest tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama