, wtorek 22 września 2020
Tomasz Jonderko z Zielonym Czekiem
W tym roku do nagrody nominowano 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród. fot: wfosigw.katowice.plDodaj do Facebook

Tomasz Jonderko z Zielonym Czekiem

JM
Już po raz dziewiętnasty osoby angażujące się w działalność proekologiczną na terenie województwa śląskiego otrzymały Zielone Czeki - nagrody finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wśród wyróżnionych znalazł się Tomasz Jonderko z Górek Wielkich.

Zielone Czeki to jedyna w Polsce tego rodzaju nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom indywidualnym podejmującym działania na rzecz środowiska naturalnego poza codziennymi obowiązkami zawodowymi. W tym roku do nagrody nominowano 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród. Wśród laureatów w kategorii "działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych" znalazł się również Tomasz Jonderko z Górek Wielkich.

Jak przyznaje laureat, wyróżnienie jest dla niego ogromnym zaskoczeniem. Z zawodu górnik, przyrodą jaka go otacza, zainteresował się dwanaście lat temu, kiedy zakończył swoją pracę w kopalni. - Wszystko zaczęło się od wycieczek na górę Bucze, gdzie znalazłem parę storczyków, o których istnieniu, nawet nie wiedziałem. Kupiłem więc książki i zacząłem na ten temat czytać. Tak mnie to pochłonęło, że dokupiłem kolejne publikacje i tak złapałem bakcyla, nie tylko dotyczącego roślin - wspomina.

Jonderko, prezes Góreckiego Klubu Przyrodniczego, doceniony został za inwentaryzację pomników przyrody w Brennej i opracowanie na ten temat publikacji, za zainicjowanie powstania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Góra Bucze", przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł z martwicami wapiennymi na Pogórzu Śląskim i opracowaniu szeregu publikacji na ten temat.

- Mimo braku specjalistycznego wykształcenia pan Tomasz ma niesamowitą i bardzo szeroką wiedzę na temat przyrody. Zarówno z zakresu geologi, fauny, jak i flory. Pod względem przyrodniczym to jedna z bardziej zaangażowanych osób na Śląsku Cieszyńskim - mówi portalowi gazetacodzienna.pl Robert W. Mysłajek, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", który z Tomaszem Jonderko współpracuje między innymi przy prowadzeniu inwentaryzacji nietoperzy na Pogórzu Śląskim. Razem z nim wydał też publikację dotyczącą obserwacji rzadkich gatunków ptaków w karpackiej części województwa śląskiego.

Kandydatów do nagrody Zielonych Czeków zgłaszały instytucje ochrony środowiska z terenu województwa śląskiego, organizacje pozarządowe o charakterze regionalnym, szkoły wyższe i instytucje naukowe, izby gospodarcze, Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS oraz Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku województwa śląskiego. Kapituła nagrody składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody przyznała łącznie dziewięć nagród w kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące przyrody, prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych. Przyznano także nagrodę specjalną.

Zielone Czeki przyznawane są od 1994 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama