, wtorek 10 grudnia 2019
Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY
Pętla Cieńkowska to bardzo ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi fot: arch. Pętla CieńkowskaDodaj do Facebook

Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY

arch. Pętla Cieńkowska


Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY

arch. Pętla Cieńkowska


Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY

arch. Pętla Cieńkowska


Pętla Cieńkowska RODZINNY SZLAK SPACEROWY

arch. Pętla Cieńkowska

Cieńków to jeden ze znanych wiślańskich grzbietów górskich. Wszyscy kojarzą go z popularną wśród amatorów białego szaleństwa Stacją Narciarską „Cieńków”, która na szczycie ulokowała swoją górną stację. Jednak to urokliwe miejsce warto odwiedzać nie tylko zimą. Jest piękne o każdej porze roku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Wiosną drzewa liściaste porastające stok przyciągają uwagę soczystą zielenią, zaś jesienią cieszą oczy feerią kolorowych barw. By zachęcić turystów do górskich spacerów i odwiedzania tego zakątka również w sezonie letnim, otwarto malowniczą trasę, nazwaną Pętlą Cieńkowską. Szlak jest niezwykle przyjazny, dlatego można na nim spotkać osoby w różnym wieku - rodziny z dziećmi, seniorów i … zakochane pary.

Dla niewprawionych turystów to idealne miejsce, by rozpocząć przygodę z górami, bo jest to jedna z piękniejszych i jednocześnie najłatwiejszych tras spacerowych w Wiśle. Przygotowana również z myślą o dzieciach jako ścieżka dydaktyczno - edukacyjna z tablicami informacyjnymi, atrakcjami i miejscami wypoczynku.

Ze szczytu Cieńkowa roztacza się urzekający widok na doliny Malinki i Czarnego. Tu też rośnie wyjątkowe stare drzewo o magicznych właściwościach. Na pozór wygląda jak zwykłe drzewo owocowe, stojące samotnie pośród łąk i szczytów, ale legenda głosi, że zakochani, którzy obdarują się pod nim pocałunkiem, będą żyli w szczęściu i wiecznej miłości… Miejsce zachwyca nie tylko krajobrazem ale i niezwykłą aurą, dlatego odbywają się pod nim spotkania i kameralne koncerty.

Pętla Cieńkowska łączy stację narciarską ze znajdującą się w pobliżu Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Wytyczona trasa ma długość 3 km, a jej pokonanie zajmuje, w nieśpiesznym tempie, około półtorej godziny. Jest to więc bardzo ciekawa propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, także z wykorzystaniem wózka, jak i dla seniorów. W okresie od wiosny do jesieni w kasie Stacji Narciarskiej „Cieńków” jak i Skoczni im. Adama Małysza można kupić bilet łączony na oba wyciągi krzesełkowe. W zależności od kondycji i oczekiwań pętlę można pokonać w dwóch kierunkach. Wersja łatwiejsza zakłada start w okolicy wyciągu krzesełkowego „Cieńków” i prowadzi w stronę skoczni. Po dotarciu na skocznię, możemy ją pozwiedzać, a przy okazji podziwiać widok, który w czasie zawodów oglądają skoczkowie. Spojrzenie w dół oczami Adama Małysza to naprawdę niezapomniane przeżycie. Mając jeden bilet na obie atrakcje, zjeżdżamy na dół i wracamy wzdłuż potoku Malinka na parking koło wyciągu narciarskiego.

Wersja trudniejsza spaceru zakłada start pod skocznią, przejście grzbietem pod górę, w stronę górnej stacji wyciągu narciarskiego, zjazd na dół i powrót w stronę skoczni. Jest jeszcze opcja dla miłośników dłuższych i bardziej wymagających spacerów - bez korzystania z wyciągów krzesełkowych. Wówczas wyruszamy z przystanku Malinka Spółdzielnia na szczyt Cieńkowa, by zejść w stronę skoczni, minąć ją i iść dalej w kierunku centrum Wisły. Zejdziemy wtedy albo w okolicy osiedla Bajcary (początek doliny Malinki), albo w pobliżu małej zapory w Wiśle Czarnym. W obu przypadkach w pobliżu jest przystanek autobusowy. Można wrócić także na piechotę w miejsce startu. Taki spacer ma około 6 km.

Jak widać Pętla Cieńkowska daje wiele możliwości szczególnie tym, którzy nie mają ochoty na pokonywanie długich i męczących szklaków górskich, a jednocześnie pragnących rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami i spokojem płynącym z gór.

Szlak spacerowy „Pętla Cieńkowska” otrzymał w 2012 r. Nagrodę Honorową Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki KOMPAS.

Godziny otwarcia: 9.00–18.00
• czynne w każdy weekend i święta od maja do końca października (w tygodniu grupy po wcześniejszym zgłoszeniu, tel. 801 006 001)
• w okresie wakacyjnym czynne codziennie
• bilety do nabycia w kasie Skoczni im. Adama Małysza oraz w Bistro Cieńkowskim
• BEZPŁATNY wywóz rowerów i wózków dziecięcych

ul. Malinka 8
Wisła
tel. 801 006 001
cienkow@nat.pl
www.CienkowNarty.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama