, sobota 15 sierpnia 2020
Owocna współpraca Wisły i Jabłonkowa
Na trasie ponad półkilometrowego odcinka znajdziemy tablice edukacyjne dotyczące walorów przyrodniczych Beskidów i mostek. Ścieżka biegnie wzdłuż Białej Wisełki.  fot: UM WisłaDodaj do Facebook

Owocna współpraca Wisły i Jabłonkowa

KT
Wisła i Jabłonków podsumowały projekt „Wisła-Jabłonków - pieszo-rowerowa turystyka bez granic”. Jabłonków, jako partner wiodący w projekcie, wykonał edukacyjną ścieżkę w Lasku Miejskim, natomiast Wisła pieszo-rowerową ścieżkę w dolinie Czarnego.

Budżet całego projektu po przetargach to 370 366, 55 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika CzeskaPolska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko na poziomie ponad 128 tys. zł i budżetu państwa kwotą około 7 tys zł.

Plac budowy przekazano 7 sierpnia 2018 roku, natomiast odbiór nastąpił 28 listopada. Na trasie ponad półkilometrowego odcinka znajdziemy tablice edukacyjne dotyczące walorów przyrodniczych Beskidów i mostek. Ścieżka biegnie wzdłuż Białej Wisełki.

To nie pierwszy projekt Wisły i Jabłonkowa. Gmina Wisła w ramach projektu„Transgraniczne ścieżki turystyczne” w latach 2011-2012 wykonała ścieżkę zdrowia wraz z różnorodnymi urządzeniami i tablicami informacyjnymi, zorganizowała jej otwarcie oraz wydała materiał promocyjny (w wersji polskiej i czeskiej). Później powstał projekt „Jesteśmy blisko siebie”. Opierał się on na organizacji działań zmierzających do polepszenia współpracy społeczności przygranicznych Polski i Czech. Podjęte inicjatywy opierały się na kultywowaniu wspólnych tradycji ludowych, aktywnym spędzaniu wolnego czasu, szerszej promocji zarówno obu miejscowości, jak i poszczególnych wydarzeń organizowanych po obu stronach granicy. Z kolei w ramach projektu „Pumptrucki bez granic” powstały dwa tory pumptrackowe, jeden w Wiśle, kolejny w Jabłonkowie. Oba stanowią uzupełnienie istniejących tras rowerowych, a ich funkcjonalność umożliwia aktywną rozrywkę nie tylko rowerzystom, ale również rolkarzom, longboardzistom, deskorolkarzom, czy nawet właścicielom hulajnóg. Następny projekt „Wisła i Jabłonków kliszą malowane – cztery pory roku na beskidzkim pograniczu” polegał na organizacji cyklu czterech jednodniowych warsztatów fotograficznych w Wiśle i Jabłonkowie. Warsztaty miały charakter otwarty, a do udziału w nich zaproszone zostaną osoby zaangażowane w popularyzację regionu przygranicznego z obu miejscowości. W wyniku szkolenia powstał album z fotografiami najpiękniejszych miejsc, a najlepsze prace były prezentowane również w ramach wernisażu. Impulsem do wspólnych działań w ramach kolejnego projektu „Wisła i Jabłonków – połączeni przez rzekę” było ogłoszenie roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Partnerskie miejscowości, poprzez wspólne działania, nawiązały do Królowej Polskich Rzek, będącej naturalnym oraz historyczno-kulturowym dziedzictwem Polski i Beskidów. W projekcie organizowano wydarzenia kulturalne i turystyczne, których celem było przypomnienie znaczenia rzeki Wisły dla Polski i Europy.

To nie koniec współpracy obu miast. Dzięki następnemu projektowi ma powstać nowy produkt turystyczny oparty na historii regionu przygranicznego. Powstaną dwa nowe skwery związane tematycznie z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i Czechosłowację w 1918 r, nawiążą do lokalnego dziedzictwa historycznego i prezentować będą udział Wisły i Jabłonkowa w walce o niepodległość ojczyzny. Dwa nowe miejsca o szczególnym charakterze mają na celu przyciągnąć turystów i jednocześnie upamiętnić wydarzenia sprzed 100 lat. Projekt o nazwie „Etno-Land” ma z kolei zwiększyć ilości osób odwiedzających transgraniczny region Beskidu Śląskiego. Stworzony zostanie wspólny produkt turystyczny Etno-Land, który wykorzysta potencjał kulturowy i istniejące dziedzictwo przyrodnicze regionu. W planach jest sieć tras oraz dwa wzajemnie uzupełniające się ofertą oddziały Centrum Etno - Land. Działaniami towarzyszącymi będą imprezy i działania promocyjne na szeroką skalę. Co więcej? Powstaje projekt „Cyklo-Beskidy – Stworzenie beskidzkiej magistrali rowerowej”, którego celem jest rozwój turystyki rowerowej na Śląsku Cieszyńskim.

Wisła i Jabłonków mają w najbliższym czasie sformalizować swoją współpracę poprzez podpisanie umowy partnerskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama