, piątek 26 luty 2021
Zaczyna się letni sezon w górach. GOPR przestrzega
W ciągu 62 dni minionych wakacji goprowcy interweniowali 400 razy. fot: Radosław Szczepanek (Beskidtrek.pl)Dodaj do Facebook

Zaczyna się letni sezon w górach. GOPR przestrzega

JM
Rozpoczynający się właśnie długi majowy weekend do dobra okazja do przypomnienia kilku podstawowych zasad jakich należy przestrzegać podczas górskich wycieczek.

Mimo że w wyższych partiach Beskidów dalej są miejsca, gdzie leży śnieg, na szlakach można spotkać coraz więcej amatorów górskich wycieczek. Niestety nie wszyscy są do tego odpowiednio przygotowani.

O czym należy pamiętać przed wyjściem w góry? - Przede wszystkim powinniśmy zaplanować wycieczkę, abyśmy wiedzieli skąd i dokąd idziemy, a przez to mogli obliczyć obliczyć czas przejścia szlaku. Śledzić prognozę pogody, żeby być przygotowanym na zmianę pogody, bo wiadomo, że ta w górach może zmienić się diametralnie - radzi Łukasz Dunit, ratownik beskidzkiej grupy GOPR.

Ważnym elementem jest ubiór: najlepiej ubrać się na tzw. "cebulkę". Warto mieć ze sobą nie tylko kurtkę przeciwdeszczową, ale również coś cieplejszego. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie obuwie (niestety nieodosobnione są przypadki wychodzenia w góry w sandałach). Nawet krótkie wycieczki w góry mogą być męczące nie wolno więc zapomnieć o wodzie, napojach izotonicznych i batonach, które pozwolą uzupełnić poziom cukru. Ratownicy przypominają, że należy pamiętać o której godzinie zapada zmrok, bo zdarza się, że o pomoc proszą osoby, które nie potrafią zejść ze szlaku. Właśnie z powodu ciemności i braku latarek.

Ratownicy przyznają, że najtrudniejszy jest dla nich sezon zimowy, ale i latem mają całą masą pracy. Tylko w ciągu 62 dni zeszłorocznych wakacji interweniowali blisko 400 razy. Ratownicy przede wszystkim pomagali amatorom turystyki pieszej, którzy podczas górskich wędrówek doznali urazów, ale wśród osób, którym udzielili pomocy znaleźli się też downhillowcy, paralotniarze, kierowcy quadów oraz uprawiający inne ekstremalne sporty. To coraz częstsze przypadki.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR działają na obszarze około 2,5 tys. km kwadratowych Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego oraz zachodniej części Beskidu Makowskiego. To największa spośród wszystkich grup działających w polskich górach. Jej ratownicy każdego roku biorą udział w około 2 000 akcji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama