, poniedziałek 24 luty 2020
Syn Jerzego Kukuczki stanął na szczycie Mount Everestu!
Mount Everest ma 8848 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem Ziemi. fot: Pavel Novak/commons.wikimedia.orgDodaj do Facebook

Syn Jerzego Kukuczki stanął na szczycie Mount Everestu!

JM
Syn Jerzego Kukuczki stanął na szczycie Mount Everestu!

27-letni Wojciech jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasjonuje się fotografią. fot. fundacjakukuczki.pl

Wojciech Kukuczka, syn Jerzego, słynnego himalaisty, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, stanął w piątek na szczycie Mount Everestu, najwyższej góry świata - poinformował portal slask.sport.pl.

Informację o wyczynie przekazał portalowi profesor Zbigniew Waśkiewicz, były rektor katowickiego AWF-u, który również był członkiem wyprawy "Jerzy Kukuczka Mt. Everest 2012 Memorial Expedition", ale z powodu problemów ze zdrowiem musiał wcześniej wrócić do Polski.

27-letni Wojciech jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasjonuje się fotografią. Był to jego debiut w Himalajach.

- Wojtek wszedł na szczyt razem z Robertem Szymczakiem i Darkiem Załuskim. Czy mógł sprawić lepszy prezent mamie na Dzień Matki? - uśmiecha się, cytowany przez slask.sport.pl, Waśkiewicz.

W sobotę, 26 maja, cała trójka i asekurujący wejście szerpowie zeszli do bazy wysuniętej na 6400 m.

Jerzy Kukuczka, którego rodzice pochodzili z Istebnej, był jednym z najwybitniejszych himalaistów XX w. Jako drugi człowiek na świcie, pierwszy był Reinhold Messner z Włoch, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Na 11 spośród 14 z nich wszedł nowymi drogami. Wybierał trudne trasy, wspinał się w ekstremalnych warunkach.

Zginął 24 października 1989 na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono, ale oficjalna wersja brzmiała, że Kukuczkę pochowano w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Tablica pamiątkowa została umieszczona w Chukhung nieopodal południowej ściany Lhotse, a także na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą w Tatrach.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Reinhold Massner urodził się i jest obywatelem Austrii. Serdecznie gratuluję synowi, Jerzego Kukuczki. To równie budujące jak historia "ducha Everestu"- wnuk George Malloyrego również zdobył ( z tą różnicą, że niezdobyty przez dziadka) szczyt M. Everestu :)

Polecam niedawno wydaną książkję "Droga na szczyt" która opisuje złote lata polskiego himalaizmu, największe osobowości i najwieksze tragedie tych wielkich ludzi.

Z dziecinną łatwością można odpowiedzieć na zadane "Czy mógł sprawić lepszy prezent mamie na Dzień Matki?". Bezpiecznie wrócić z tej góry.

Wojciech, wielkie gratulacje!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama