, środa 24 czerwca 2020
Stowarzyszenia będą zarządzać obiektami sportowymi w Cieszynie?
Gdyby na przykład boiska „Pod Wałką” miał przejąć T.S. Piast 1909, ucierpiałby na tym CKS Piast Cieszyn. fot: sport.cieszyn.plDodaj do Facebook

Stowarzyszenia będą zarządzać obiektami sportowymi w Cieszynie?

DR
W ostatnim czasie w cieszyńskim magistracie pojawił się temat przejęcia przez stowarzyszenia – kluby sportowe – obiektów sportowych, których do tej pory zarządcą był Wydział Sportu lub Schronisko Młodzieżowe. Rozwiązanie jest ciekawe, jednak przy jego okazji pojawia się też wiele wątpliwości, które rozwiać mogą tylko długie rozmowy i dobre decyzje. Na pewno nie można tego załatwić na szybko, a przypomnijmy, że obecna kadencja radnych kończy się 16 listopada br. Ten czas pomimo dobrych chęci może nie wystarczyć. Na razie nie mamy żadnej gwarancji, że ktoś z urzędu, czy rady zajmie się nim po wyborach.

Wszystko wskazuje na to, że pomysł podsunął klub T.S. Piast 1909 Cieszyn, którego przedstawiciele byli na spotkaniu u burmistrza miasta w sprawie przejęcia Campingu „Olza”. Argumentem „za” były działania klubu, dzięki którym zaprosili do Cieszyna na obozy 21 grup (po 50 dzieci) m.in. ze Śląska Wrocław, Odry Ople, Piasta Gliwice, czyli czołówki ligowej. Były to dzieci od siedmiu lat. Organizatorzy obozów w Cieszynie – T.S. Piast 1909 - spotkali się ze sporymi problemami m.in. z załatwieniem noclegów na wcześniej wspomnianym Campingu „Olza”. Dzieci nocowały w Schronisku Młodzieżowym, w Gościńcu Sportowym na Łyska, a także w innych cieszyńskich hotelach. Grupy, które odwiedziły Cieszyn, chcą dalej współpracować z miastem i przyjechać w przyszłym roku. Podobały im się szczególnie tereny lasku miejskiego. Przedstawiciele klubu T.S. Piast 1909 wyrazili chęć inwestowania w te obiekty, ale żeby to zrobić musieliby być ich zarządcą. Taki pomysł klub zgłosił burmistrzowi. Z wnioskiem do włodarza miasta wystąpił również Klub Radnych Porozumienie.

Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ obecny prywatny zarządca campingu otrzymał wypowiedzenie. Taki krok nie powinien dziwić, jeżeli ktoś często zaglądał w te okolice, wie, że nie działo się tam zbyt dużo. A skargi na camping były poruszane na praktycznie każdej sesji rady miejskiej. Pomimo zapewnień które się słyszało, że wszystko z usługami nowego najemcy jest w porządku, na pewno nie był to efekt, na jaki liczyło miasto. Decyzja co do złożenia wypowiedzenia jest słuszna. Teraz pytanie jak rozwiąże to cieszyński magistrat. Czy ma własny pomysł na tą przestrzeń, czy może przychyli się do oddania campingu w zarządzanie klubowi T.S. Piast 1909, który chce inwestować i co najważniejsze ma konkretny pomysł na ten teren. Ściąganie topowych zespołów z Polski oznacza duże obroty pieniędzy dla Cieszyna, a także skuteczną promocję. Jednak, czy teoretycznie działający od dwóch lat klub będzie w stanie udźwignąć zarządzanie takim obiektem. Wiemy, że skład osób działających w klubie zasadniczo się nie zmienił. Pamiętamy również, że Camping „Olza” prowadził już klub Piast Cieszyn, co nie skończyło się dobrze.

Co jednak z pozostałymi klubami i obiektami sportowymi? Na pewno żaden z nich nie będzie mógł przejąć stadionu przy Al. J. Łyska, ze względu na planowany remont. Nie będzie to możliwe również w przypadku Hali Widowiskowo-Sportowej, która generuje zbyt duże sumy pieniędzy. Poza tym, sportowych obiektów - na przypadające im kluby – w Cieszynie jest za mało. Niektóre kluby reprezentują tą samą dyscyplinę, co kłóci się z tym kto miałby danym obiektem ewentualnie zarządzać. Gdyby na przykład boiska „Pod Wałką” miał przejąć T.S. Piast 1909, ucierpiałby na tym CKS Piast Cieszyn. Pojawia się też ważne pytanie, czy wszystkie kluby są na tyle silne by odpowiednio zarządzać budynkiem, i przede wszystkim czy wszystkim pozwala na to prawo. Większość stowarzyszeń nie ma w statucie działalności zarobkowej. Warto zastanowić się czy stowarzyszenia na to w ogóle stać, skoro większość ledwo wiąże koniec z końcem, by spełnić statutowe zadania dotyczące szkolenia sportowego młodzieży.

W sąsiednich miejscowościach zamiast MOSiR-ów, czy podobnych instytucji, obiektami sportowymi zarządzają stowarzyszenia. Jednak umowy podpisane są w odpowiedni sposób, tak żeby inne stowarzyszenia mogły korzystać z tych obiektów bezpłatnie. Nie mogą one ustalać cenników, ani na tym zarabiać. Takie kluby dostają dotację na działalność sportową, a także dotację na prowadzenie obiektów. Utrzymanie na przykład boiska powinno wtedy kosztować dużo mniej, niż jak te pieniądze przechodzą przez urzędników, będących zarządcą. Stowarzyszenia, które korzystają z nich powinny lepiej wiedzieć jakie inwestycje należy przeprowadzić, czy jak dbać o nie na bieżąco. W tej chwili wygląda w Cieszynie to tak, że kluby dostają dotację na działalność i muszą ją w dużej części oddać miastu za korzystanie z miejskich obiektów.

Sporo klubów w Polsce funkcjonuje na takiej zasadzie: gmina oddaje im w zarządzanie obiekty sportowe, przeznacza na to odpowiednią pulę środków, dodatkowo przekazuje dotację na szkolenie, a już odpowiedni ludzie w klubie powinni wiedzieć jak taki obiekt utrzymać. To tutaj można szukać oszczędności w prowadzeniu obiektów sportowych. Dwa lata temu burmistrz Ryszard Macura wspólnie z radnymi postanowili, że poszukają ich w zlikwidowaniu MOSiR-u. A może wystarczyło tylko zmienić osoby zarządzające tą jednostką i wyciągnąć z tego konsekwencje? Co prawda, mówi się o kwocie 500 tysięcy złotych, jakie udało się na tym zyskać. Tylko gdzie są te pieniądze? Nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Po tych dwóch latach wiemy jednak, że zarządzanie obiektami sportowymi przez urzędników też nie jest najlepsze. Pojawił się nowy pomysł, szkoda że tak późno...

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proszę zwrócić uwagę `ilu zawodników szkoli CKS Piast Cieszyn, a ilu T.S. Piast 1909 Cieszyn. I w związku z tym jakie są perspektywy obu klubów na przyszłość. Swoją drogą 3 kluby w tak małym mieście jakim jest Cieszyn (dodatkowo UKS Cieszyn) obniżają poziom sportowy tych drużyn. Tak liczna grupa młodzieży którą szkoli CKS powoduje, że jedynie w tym klubie jest perspektywa rywalizacji z klubami z Bielska,Jastrzębia czy Górnego Śląska.

Pomysł jest stary. Od wielu lat w mądry samorząd decentralizuje zarządzanie poszczególnymi sferami zadań publicznych kooperując z organizacjami pozarządowymi. Jednocześnie kontrolując i koordynując. Organizacje potrafią pozyskiwać sprawniej środki zewnętrzne, są bliżej spraw, którym są oddane ze względu na swoje cele statutowe. Dobra współpraca samorządu z organizacjami, powierzanie im zadań publicznych - zresztą w zgodzie z ustawą o pożytku publicznym może znacznie usprawnić realizację tych zadań. Cieszyn kiedyś taką politykę promował - choć słabo. Ostatnie dwie kadencje cofnęły jednak to miasto o lata wstecz. Inni, którzy takie rozwiązania rozumieją są dzisiaj daleko, daleko przed Cieszynem. Szkoda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama