, środa 11 kwietnia 2018
Rusza liga hokejowa
Wiceprezydent klubu Jan Czudek (z lewej), trener Václav Varaďa (w środku) oraz nowy kapitan zespołu Lukáš Krajíček myślami są już przy piątkowej inauguracji ligowego sezonu. fot: Marcin MońkaDodaj do Facebook

Rusza liga hokejowa

Marcin Mońka
Trzynieccy Stalownicy w najbliższy piątek rozpoczynają swój 23. sezon w rozgrywkach czeskiej hokejowej Ekstraligi. W sztabie szkoleniowym oraz szatni panuje pełna mobilizacja. W ciągu ostatniego półrocza w klubie zaszło kilka ważnych zmian, wśród nich ta najważniejsza - zmiana filozofii, jaką w najbliższych latach będą się kierować zarówno trenerzy, jak i klubowi włodarze.

Nowa klubowa filozofia, nazwana „Drogą Stalowników”, to wizja długofalowa. Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo jej efekty nie będą widoczne od razu, a sukcesy nie okażą się natychmiastowe. Jednak idee, które przyświecają klubowym działaczom są szczytne, a pomysł na takie funkcjonowanie drużyny jest marzeniem zapewne w wielu miejscach na świecie. „Droga Stalowników” mówi zatem, że zamiast pozyskiwać kolejnych ukształtowanych w innych zespołach zawodników, HC Oceláři będzie stawiać na najzdolniejszą młodzież, czyli najczęściej wychowanków, którzy grę z trzynieckim smokiem na piersi traktują jako coś zdecydowanie poważniejszego niż tylko codzienną pracę. Oczywiście klub dalej będzie korzystać z doświadczonych graczy, którzy w ostatnim czasie stanowili o jego sile, jednak bez wątpienia coraz poważniejszą rolę będą w nim odgrywać wychowankowie. Najlepszym przykładem z ostatnich tygodni jest Marian Adamek, który znakomicie wykorzystuje swoją szansę i stał się ważnym ogniwem w formacji defensywnej. I choć część utalentowanej trzynieckiej młodzieży w przerwie międzysezonowej opuściła klub (Lukáš Jašek powędrował do Liberca, a gracze z rocznika 1999 będą próbować swoich sił za oceanem), to jednak kilku z nich może wkrótce stać się kluczowymi zawodnikami tej drużyny. - Zrobimy wszystko, aby mogli dalej rozwijać umiejętności. Bardzo ważną rolę odgrywa też nasz klub farmerski, w którym młodzieżowcy otrzymywali wiele szans na grę i dziś to procentuje. Zawodnicy jak bracia Michal Ondřej Kovařčíkowie czy David Cienciala są niemal w pełni gotowi, by grać w pierwszej drużynie - tłumaczy Jan Peterek, sportowy menadżer HC Oceláři.

Za budowę nowej „Drogą Stalowników” odpowiada przede wszystkim nowy trener pierwszej drużyny - Václav Varaďa oraz jego współpracownicy. Varaďa, przed laty znakomity gracz, także w trzynieckich barwach, ma już pewne doświadczenie trenerskie - był bowiem asystentem w pierwszej reprezentacji, samodzielnie prowadził także narodową drużynę młodzieżową. - Jesteśmy przygotowani na różne warianty, podkreślam jednak zdecydowanie znaczenie taktyki, czyli tego elementu gry, który ma kluczowe znaczenie. Forechecking, blokowanie strzałów rywali, pewna jazda na łyżwach - to te elementy, na które zwracałem bardzo mocno uwagę - przyznaje coach Stalowników. Varaďa w najbliższy piątek zadebiutuje jako trener zespołu ekstraligowego. Pytany na konferencji prasowej o to, czy w jakiś szczególny sposób przeżywa swój pierwszy mecz w takich charakterze przyznał, że towarzyszy mu pewna nerwowość. Jednak na podobne stany emocjonalne był skazany wielokrotnie jako gracz, w pojedynkach, nazwijmy je, o podwyższonym emocjonalnym ryzyku. Nowy trener w trzynieckiej szatni pracuje z kilkoma graczami, których pamięta jeszcze ze wspólnej gry na lodzie. Jednym z nich jest Lukáš Krajíček, były reprezentacyjny obrońca, finalista Stanley Cup w 2010 roku, który rok później ze Stalownikami zdobył jedyne jak dotąd Mistrzostwo Czech. W tej samej drużynie był wówczas również obecny trener HC Oceláři. 
Nic więc dziwnego, że to Krajíček został nowym kapitanem drużyny. - Dla mnie to ogromne wyróżnienie, łączące się jednak z dużą odpowiedzialnością. Dam z siebie wszystko, aby wywiązać się z tej roli jak najlepiej, i czuję, że mogę liczyć na wsparcie całej szatni. Nie jestem już najmłodszy, mamy też kilku doświadczonych graczy, którzy wraz ze mną mogą liderować tej ekipie - przyznaje obrońca.

Przed sezonem nie padają żadne deklaracje dotyczące mocarstwowych planów Stalowników na przyszły sezon. Choć już teraz gołym okiem widać, że zespół chce jeszcze powalczyć w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów. W ostatnich dwóch tygodniach trzyńczanie rozegrali 4 spotkania Champions Hockey League, wygrywając 3 pojedynki. Przed nimi jeszcze dwa październikowe mecze ze szwedzkim HV71, w których wystarczy wywalczyć 2 punkty, aby awansować do fazy play-off. Na dwóch wyjazdowych meczach - w niemieckim Mannheim oraz duńskim Esbjerg, hokeiści mogli liczyć na solidne wsparcie swoich fanów. I u progu nowego sezonu o ogromnej roli kibiców mówi Jan Czudek, wiceprezydent klub. - Są takie chwile, że atmosfera na trybunach pomaga odwrócić losy spotkania, a kibic staje się wówczas częścią drużyny - przekonuje. I to właśnie z myślą o kibicach Werk Arena przeszła drobny lifting. Przy wejściu pojawiły się bramki bezpieczeństwa, z kolei sektor zajmowany przez najzagorzalszych fanów, tzw. kocioł, będzie zajmować także miejsca tuż za pleksą, wieńczącą przestrzeń lodowiska tuż za bramką.

Stalownicy pierwszy mecz nowego sezonu rozegrają w najbliższy piątek w Brnie, gdzie zmierzą się z mistrzowską Kometą. Ekstraliga do Trzyńca zawita w 2. kolejce nowego sezonu. W niedzielę rywalem Stalowników będzie zespół pilzneńskiej Škody.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama