, poniedziałek 9 grudnia 2019
Polski Związek Narciarski gotowy do nowego sezonu zimowego
Do Wisły przybyli wszyscy zawodnicy z męskich kadr: A, B i Juniorów oraz Kadra Kobiet, a także sztab szkoleniowy.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Polski Związek Narciarski gotowy do nowego sezonu zimowego

SM/PZN.PL
W sobotę, 8 listopada w Wiśle zaprezentowane zostały kadry skoków narciarskich kobiet i mężczyzn Polskiego Związku Narciarskiego na sezon zimowy 2014/2015, do rozpoczęcia którego pozostało już tylko kilkanaście dni.

- Cele na sezon są jasne - zdobycie jak najwięcej punktów w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata oraz walka o medale na Mistrzostwach Świata w Falun. Tak naprawdę nasze przygotowania rozpoczęły się kilka lat temu i cały czas trwają. Nie rozdzielamy sezonów od siebie, bo cały czas staramy się ulepszać kwestie sportowe, jak i pozasportowe. Podobnie jak dwie pozostałe grupy mężczyzn, mamy już za sobą treningi na skoczniach z torami lodowymi. Chcielibyśmy doczekać się w Polsce skoczni z torami lodowymi, które moglibyśmy doskonale wykorzystać w okresie przygotowawczym - zaapelował Łukasz Kruczek, trener kadry A dodając, iż skład reprezentacji Polski na inaugurujące sezon zawody Pucharu Świata poznamy dopiero na kilka dni przed imprezą, ponieważ zawodników czekają jeszcze treningi na skoczni z torami lodowymi. Polska ekipa może wystawić siedmiu skoczków, zatem szansę walki o punkty otrzymają nie tylko członkowie Kadry A.

O wspomnianej przez Kruczka konieczności budowy systemu mrożenia torów mówił również Apoloniusz Tajner, prezes PZN. - W związku z coraz cieplejszymi zimami jasno widzimy, że przyszłość skoków to sztuczne tory lodowe. Mamy trzy dobre skocznie w Polsce i dobrze byłoby na wszystkich założyć taki system. Na początek chcielibyśmy, aby takie tory zostały zamontowane w Zakopanem, gdzie najazd znajduje się w cieniu i łatwiej będzie o uzyskanie niższej temperatury. Nie ma odwrotu, musimy do tego dążyć - zapowiedział Tajner.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego pokreślił również jak istotny dla PZN jest rozwój skoków narciarskich kobiet. - Tego lata po raz pierwszy zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski kobiet. Naszym celem jest, by na następnych igrzyskach olimpijskich w 2018 roku wystawić drużynę mieszaną - zapowiedział Tajner.

Trener Kadry Kobiet Sławomir Hankus zapowiedział walkę o uzyskanie kwalifikacji do Mistrzostw Świata Seniorów. - Przygotowania idą zgodnie z założeniami. Na pewno głównym celem tej zimy będą Mistrzostwa Świata Juniorów, ale chcemy także podjąć wyzwanie i zdobyć kwalifikację na Mistrzostwa Świata Seniorów. Byłoby świetnie, gdyby to nam się udało, bo dziewczyny cały czas się rozwijają, ale wiemy, że do osiągnięcia wysokiego, światowego poziomu prowadzi długa i ciężka droga. Myślę, że będzie coraz lepiej - zapewnił.

Kadra skoczków narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego liczy obecnie 20 skoczków i 2 skoczkinie. Na spotkaniu w Wiśle pojawili się wszyscy zawodnicy z męskich kadr: A, B i Juniorów oraz Kadra Kobiet.

Kalendarium

Puchar Świata mężczyzn w skokach wystartuje w dniach 21-23 listopada w niemieckim Klingenthal. Panie rozpoczną walkę o pucharowe punkty dwa tygodnie później w norweskim Lillehammer (5-7 grudnia). Z kolei cykl FIS Cup mężczyzn i Puchar Kontynentalny kobiet zostaną zainaugurowane w norweskim Notodden w dniach 11-13 grudnia. Niemal równolegle (12-14 grudnia) w norweskim Rena odbędą się pierwsze w sezonie zawody Pucharu Kontynentalnego mężczyzn. Najważniejszymi imprezami sezonu są Mistrzostwa Świata Seniorów w Falun, Mistrzostwa Świata Juniorów w Ałmatach, EYOWF w Tschagguns/Gaschrun, Uniwersjada w Szczyrbskim Plesie oraz Turniej Czterech Skoczni. Kryształowej Kuli w Pucharze Świata mężczyzn bronić będzie Kamil Stoch, podobnie jak tytułu mistrzowskiego na dużej skoczni. Stoch wraz z kolegami z drużyny (Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki) to także aktualni brązowi medaliści mistrzostw świata. Jakub Wolny jest natomiast aktualnym mistrzem świata juniorów indywidualnie i w drużynie (wraz z Krzysztofem Biegunem, Klemensem Murańką i Aleksandrem Zniszczołem).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama