, piątek 29 marca 2024
Polacy zdominowali konkursy w Wiśle!
Po inauguracji zawodów FIS Grand Prix w Wiśle liderem klasyfikacji Pucharu Narodów jest reprezentacja Polski. fot: mat.pras.

mat.pras./red.

W piątkowy wieczór (14 lipca) polska reprezentacja w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki oraz Maciej Kot w pięknym stylu zwyciężyła w konkursie drużynowym podczas FIS Grand Prix Wisła 2017. Następnego dnia na podium w konkursie indywidualnym znalazł się Dawid Kubacki oraz jego reprezentacyjny kolega Maciej Kot.

Polska ekipa rozpoczęła nowy sezon od pewnego zwycięstwa w konkursie drużynowym podczas piątkowych zawodów FIS Grand Prix w Wiśle. Na starcie zawodów stanęło łącznie 13 krajów. Rywalizację w zespole biało-czerwonych rozpoczął Piotr Żyła, który lądował na 117 i 127 metrze. W drugiej grupie zawodników reprezentował nas Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski w pierwszym skoku wylądował na 128 metrze, natomiast w serii finałowej uzyskał 124,5 metra. Jako trzeci na belce w polskiej ekipie usiadł Dawid Kubacki. 27-latek był najmocniejszym punktem naszej drużyny, dwukrotnie wygrywając rywalizację w swojej grupie. Podopieczny Stefana Horngachera skakał 130 oraz 133,5 metra. Rywalizację w drużynie Mistrzów Świata zakończył Maciej Kot, który przypieczętował zwycięstwo reprezentacji Polski. Zakopiańczyk w pierwszym skoku uzyskał 125,5 metra, natomiast w finale wylądował na 127 metrze. Polscy skoczkowie zakończyli konkurs z łączną sumą 994,7 punktu i tym samym o 12,2 punktu pokonali Norwegów. W piątek na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince barwy Norwegii reprezentowali: Anders Fannemel (127,5 i 126 m), Robert Johansson (128,5 i 123,5 m), Kenneth Gangnes (121 i 127,5 m) oraz Daniel Andre Tande (126,5 i 125 m). Na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Niemiec, którzy trzecie miejsce wywalczyli w składzie: Andreas Wank (121 i 127 m), Karl Geiger (125 i 123 m), Andreas Wellinger (116,5 i 131 m) oraz Stephan Leyhe (125,5 i 126 m).

Podczas tego weekendu kibice zgromadzeni wokół skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince dwukrotnie mieli okazję a capella zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Bowiem w sobotę na najwyższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki. 27-latek w pierwszym skoku wylądował na 128 metrze, a w finale uzyskał 132,5 metra i tym samym pewnie wygrał pierwszy indywidualny konkurs FIS Grand Prix 2017. Drugie miejsce w zawodach wywalczył kolejny z Polaków - Maciej Kot, który skakał 133 oraz 127,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast niemiecki skoczek Karl Geiger, który lądował na 130 oraz 128 metrze. Spośród dziewięciu reprezentantów Polski, którzy stanęli na starcie konkursu indywidualnego, pięciu z nich wywalczyło punkty klasyfikacji FIS Grand Prix. Bardzo dobry wynik osiągnął Stefan Hula, który po skokach na odległość 126,5 oraz 128 metrów zakończył konkurs na piątym miejscu. W drugiej „10” uplasował się Piotr Żyła, któremu skoki - 125 oraz 124 metry dały 13. pozycję. Natomiast pod koniec czołowej „30” znalazł się Jakub Wolny, który uzyskał 124 oraz 119,5 metra i zajął 29. miejsce. Pechowo, bo na 31. pozycji konkurs zakończył Kamil Stoch, któremu po skoku na odległość 119 metrów do awansu zabrakło zaledwie 0,2 punktu. Pozostali reprezentanci Polski zajęli miejsca: 34. Klemens Murańka (119,5 m), 35. Aleksander Zniszczoł (119 m)oraz 42. Przemysław Kantyka (117 m).

Po inauguracji zawodów FIS Grand Prix w Wiśle liderem klasyfikacji Pucharu Narodów jest reprezentacja Polski, która w rywalizacji na wiślańskim obiekcie zgromadziła 647 punktów. Na drugim miejscu znajdują się Norwegowie, którzy wywalczyli 468 punktów, natomiast trzeci w klasyfikacji są Niemcy, który mają na swoim koncie 401 punktów.