, piątek 29 marca 2024
Multikoptery i wideo gogle, czyli współczesne modelarstwo pod Kaplicówką.
Między innymi takie modele samolotów będzie można zobaczyć podczas VIII Ogólnopolskiego Zlotu Modelarzy w Skoczowie na Kaplicówce 6 czerwca fot: archiwum prywatne RC Skoczów



Dodaj do Facebook

Multikoptery i wideo gogle, czyli współczesne modelarstwo pod Kaplicówką.

EDYTA MOLĘDA
Projektują, wycinają, rzeźbią, szlifują, sklejają, lutują, montują. Wszystko po to, żeby model wzbił się w powietrze. Wiele osób nie rozumie ich pasji. Ale modelarze to współcześni romantycy. Budując skomplikowane mini maszyny latające, spełniają odwieczne marzenie człowieka o lataniu. I to w dosłownym znaczeniu tego słowa, bo nowoczesna technologia, z której chętnie korzystają, takie właśnie możliwości przed nimi stwarza. Co takiego jest w dzisiejszym modelarstwie, że coraz więcej osób zaczyna się nim interesować?

 Pasjonaci ze skoczowskiej Grupy Modelarzy Lotniczych RC od kilkunastu lat zajmują się budową elektrycznych i spalinowych modeli. Najczęściej są to pojazdy z depronu, czyli lekkiej pianki oraz z balsy - rodzaju drewna, a raczej cienkiej sklejki, która przez swoją elastyczność idealnie się do tego nadaje. Tworzą nie tylko tradycyjne szybowce, ale o wiele bardziej widowiskowe multikoptery, czyli modele wielowirnikowe, przypominające kształtem helikoptery, ale mechanicznie mniej skomplikowane. -Lotnictwem zainteresowałem się będąc nastolatkiem. Dużo czytałem i na początku budowałem wolnolatające modele szybowców. Po szkole podstawowej na jakiś czas zaniedbałem modelarstwo. Na szczęście "na stare lata" wróciłem do dawnego hobby, które daje mi ogromną satysfakcję. Szczególnie gdy obserwuję, jak z listewek i balsowych deseczek wyłania się latająca konstrukcja. Prawdziwej adrenaliny dostarcza jednak samo latanie - mówi Benek Urbańczyk ze Skoczowa. Jego kolega - Radek Staszewski z Kostkowic zajmuję się lotniczym modelarstwem zdalnie sterowanym (RC) od ponad 14 lat. - Początki były trudne. Uczyłem się wszystkiego sam i to trochę zniechęcało. W okolicy nie było ani modelarni, ani osób o podobnych zainteresowaniach. Z perspektywy czasu mogę jednak powiedzieć, że dochodzenie do niektórych rozwiązań własnymi ścieżkami daje większą satysfakcję.

Modelarstwo to oczywiście nie tylko samoloty, ale też modele kołowe i szkutnicze. - Próbowałem wszystkiego po trochu, ale zawsze wracałem do modeli latających. To jest styl życia, który uzależnia. Wiele razy słyszałem hasła: „nie masz na co kasy wydawać?”, czy też stwierdzenia typu „mały Radzio, wraca do czasów dzieciństwa”. To jest pasja, jak zbieranie znaczków, wędkarstwo czy inne hobby. Z tego się nie rezygnuje z powodu ironicznych uwag. Poza tym, od zawsze wolałem przeznaczyć swoje oszczędności na hobby, niż przesiadywać w knajpach. Obecnie Radek "lata" multikopterami, które są wykonane z włókna węglowego i profili aluminiowych. Modelarstwo w połączeniu z dziedziną jaką jest FPV (First Person View) stało się dla niego jeszcze większym wyzwaniem. - Technologia w tym przypadku jest bardziej skomplikowana i człowiek ledwo nadąża za nowikami, ale to też jest fascynujące - przekonuje.
Okazuje się, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można nie tylko sterować modelami, ale poczuć się jak prawdziwy pilot. Wszystko za sprawą wideo gogli, które przekazują rejestrowany obraz wprost z kamery, zamontowanej na modelu. - Budowa multikoptera jest dość skomplikowana. Oprócz standardowego wyposażenia znajduje się tam kamera oraz nadajnik AV, który umożliwia podgląd na żywo. Pilotując taki model mamy wrażenie jakbyśmy byli na jego pokładzie. FPV zajmuję się od niedawna i na razie latam na krótkich dystansach. Mam nadzieję, że z czasem dorównam kolegom, którzy z odpowiednim sprzętem latają nawet ponad dziesięć kilometrów.

Grupa modelarzy ze Skoczowa zachęca wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie do udziału w spotkaniach na Kaplicówce lub górze Chełm w Goleszowie. Warto też zajrzeć na ich stronę www.rcst.pl. Znajduje się tam forum, na którym modelarze wymieniają się uwagami, zamieszczają zdjęcia i udzielają wielu ciekawych wskazówek. Żeby przekonać się, co jest tak fascynującego w lataniu szybowcami, multikopterami i hexakopterami najlepiej wybrać się za dwa miesiące na VIII Ogólnopolski Zlot Modelarzy RC-FPV, który odbędzie się w Skoczowie na Kaplicówce od 6 do 8 czerwca. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Polskim Forum FPV w zakładce Spotkania.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetne, podziwiam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama