, niedziela 28 luty 2021
Mateusz Malina powalczy o Mistrzostwo Świata w freedivingu
28-letni Mateusz Malina z Ustronia ma na koncie tytuł wicemistrza świata z 2011 roku. Pobił także 24 rekordy Polski. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Mateusz Malina powalczy o Mistrzostwo Świata w freedivingu

STEFAN MAŃKA
Pochodzący z Ustronia Mateusz Malina, wicemistrz świata z 2011 roku w nurkowaniu swobodnym przygotowuje się właśnie do zaplanowanych na przyszły rok basenowych i głębokościowych Mistrzostw Świata w freedivingu. Będzie to możliwe dzięki dołączeniu Maliny do projektu "Grena Talents Forge", wspierającym młodych, utalentowanych sportowców. Przy tej okazji postanowiliśmy zadać Mateuszowi kilka pytań.

Jakie są Twoje najbliższe plany w ramach realizowanej pasji?
W tym roku skupiłem się szczególnie na doskonaleniu swoich umiejętności w pływaniu bez płetw. Zatem w najbliższym półroczu można się spodziewać, że będę podejmował wyzwania w tym kierunku. Jest to dla mnie najczystsza forma nurkowania, bez jakiegokolwiek sprzętu napędowego, tylko siła własnych mięśni i umysłu.

Gdzie aktualnie trenujesz i jakie masz marzenia, cele?
Obecnie trenuję w Krakowie, zarówno na basenie jak i na Zakrzówku w głąb (Zakrzówek - zalany kamieniołom w Krakowie - przyp. red.). Niewątpliwie nie mogę się doczekać wyjazdu na Bahamy, gdzie będę miał okazję nurkować w szczególnym dla każdego nurka miejscu, mianowicie Dean’s Blue Hole. Jest to swoista mekka freedivingu światowego. Na pewno w ten sposób zostanie spełnione jedno z moich marzeń, a przy okazji będzie to doskonała okazja do treningu przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. Będzie to na pewno szczególny rok, gdyż odbędą się zarówno basenowe jak i głębokościowe Mistrzostwa Świata. Dzięki wsparciu otrzymanemu przez Greena Ltd. będę po raz pierwszy miał możliwość wzięcia udziału w dwóch MŚ w tym samym roku kalendarzowym.

Jak bardzo kosztowne jest to hobby i czego w głównej mierze dotyczą wydatki?
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania. Dla osoby początkującej wystarczy maska, kąpielówki i nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. W miarę postępu dokupuje się coraz to więcej gadżetów treningowych, aż w końcu wychodzi tego sprzętu tyle co w nurkowaniu technicznym - czasem w ten sposób żartujemy z kolegami. Na pewno wydatki w największej mierze będą dotyczyć wyjazdów. To co chcemy zobaczyć i gdzie zanurkować będzie determinowało główne koszty. Z mojej perspektywy najbardziej kosztowne są prestiżowe zawody głębokościowe oraz Mistrzostwa Świata.

Czy nadal startujesz we wszystkich kategoriach freedivingu?
Gdy zaczynałem swoją przygodę z freedivingiem startowałem we wszystkich dyscyplinach, zarówno głębokościowych jak i basenowych. Jestem jednym z nielicznych, wszechstronnych zawodników, któremu udało się dojść do całkiem wysokiego poziomu w każdej z nich. Zazwyczaj specjalizacja wśród zawodników polega na trenowaniu tylko dyscyplin basenowych lub głębokościowych, bądź tylko jednej, szczególnej. Gdy za cel wyznaczyłem sobie rekord Świata w nurkowaniu bez płetw, doszedłem do wniosku, że muszę się trochę wyspecjalizować, aby zawalczyć o ten najwyższy cel. Dlatego od pewnego czasu trenuję jedną dyscyplinę i dopiero gdy osiągnę w niej wyznaczony cel, obiorę na celownik kolejną. Na szczęście wszystkie te dyscypliny są w pewien sposób do siebie podobne i tak naprawdę robiąc ogromny postęp w jednej robię pewnego rodzaju "wirtualny" postęp w pozostałych. Następnie będę musiał poświęcić dużo mniej czasu, aby ten "wirtualny" postęp przetworzyć w realne wyniki.

Czy jest jakieś miejsce w Polsce, które umożliwia pełną realizację tego typu pasji?
W Polsce najlepszym miejscem do nurkowania jest moim zdaniem Kraków. Znajduje się tutaj sporo basenów oraz zalany kamieniołom Zakrzówek. Brakuje jedynie basenu olimpijskiego, ale jest w planach budowa oraz całkiem niedaleko, bo w Oświęcimiu znajduje się 50-tka. Nie mogę powiedzieć, że Kraków będąc najlepszym miejscem w Polsce do nurkowania, umożliwia mi pełną realizację pasji, ale jak to mówi słynne przysłowie: "Gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma".

A skąd w ogóle pomysł na tego typu sport?
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, po prostu na pewnym etapie swojego życia spróbowałem freedivingu, bardzo mnie to zaciekawiło, a że jestem osobą co drąży temat, nim się zorientowałem to wpadłem po uszy. Tak na poważnie, to sprawia mi to przyjemność, czemu więc nie robić tego co mnie uszczęśliwia?

28-letni Mateusz Malina z Ustronia ma na koncie tytuł wicemistrza świata z 2011 roku. Pobił także 24 rekordy Polski. Spore sukcesy Malina odniósł w konkurencjach basenowych. W "statyce", czyli jak najdłuższym wstrzymywaniu oddechu pod wodą bez poruszania się - osobisty rekord Mateusza wynosi 9 minut i 3 sekundy. Z kolei w "dynamice w płetwach" tj. przepłynięciu jak najdłuższego dystansu pod wodą maksimum Maliny to 250 metrów, a w "dynamice bez płetw" rekord Mateusza wynosi 213 metrów. Warto dodać, że Malina jako jedyny w Polsce opanował technikę wyrównywania ciśnienia zwaną "mouth fill", która polega na tym, że zawodnik wybiera powietrze z kurczących się gwałtownie płuc do ust, aby wyrównać ciśnienie w uszach. Nurkowaniem swobodnym, uważanym za jeden z najtrudniejszych i najbardziej ekstremalnych sportów, Mateusz zainteresował się już jako nastolatek. W rodzinnym Ustroniu, bez pomocy trenerów, rozpoczął naukę trudnej sztuki nurkowania na wstrzymanym oddechu szkoląc się sam poprzez oglądanie filmów instruktażowych w internecie. W marcu br. odbyła się premiera filmu "Po drugiej stronie lustra" z Mateuszem Maliną w roli głównej. Jest to dokument opowiadający o freedivingu i o pochodzącym z Ustronia sportowcu.

On The Other Side Of The Mirror (documentary film) from IMAGEPRO on Vimeo.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama