, piątek 19 kwietnia 2024
HC Oceláři Třinec są w półfinale!
Po końcowej syrenie w trzynieckiej Werk Arenie zapanowała euforia.  fot: Marian Ježowicz

MARCIN MOŃKA
Po środowym zwycięstwie 6:3 nad ekipą HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zespół z Trzyńca zapewnił sobie awans do półfinału czeskiej Ekstraligi hokejowej.

Rywalizacja z drużyną z Pardubic (przypomnijmy, że w fazie play off drużyny grają do 4 zwycięstw) rozpoczęła się dla Stalowników fatalnie. W pierwszym meczu serii ćwierćfinałowej przegrali na własnym lodzie aż 0:4. Ta porażka zadziałała jak przysłowiowy "kubeł zimnej wody" wylany na głowy hokeistów. Bowiem już w kolejnym spotkaniu, także we własnej hali bez większych problemów uporali się z rywalem aż 5:1. W weekend rywalizacja przeniosła się do Pardubic, gdzie Trzyńczanie osiągnęli znakomite wyniki - w dwóch bardzo wyrównanych meczach odnieśli dwa zwycięstwa (2:1 oraz 1:0). Przed środowym pojedynkiem Stalownikom brakowało już tylko jednego zwycięstwa, aby zapewnić sobie udział w półfinale.

Wczoraj wyraźnie rozpędzona trzyniecka maszyna nie dała rywalom większych nadziei na przedłużenie ćwierćfinałowej rywalizacji. Mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, obejmując prowadzenie po 5 minutach gry - na listę strzelców wpisał się David Nosek. Odpowiedź rywali była jednak niemal natychmiastowa, po minucie gry wyrównali po golu Radoslava Tybora, który wczoraj rozgrywał zresztą bardzo dobry mecz (bramka plus dwie asysty). To jednak Trzyńczanie zjeżdżali do szatni po pierwszej tercji z prowadzeniem 2:1 po golu Radka Bonka, jednego z bohaterów wczorajszego meczu.
Kolejne dwie tercje kończyły się identycznymi wynikami. Jednak już na początku trzeciej tercji, gdy Vojtěch Polák zdobył gola na 5:2 stało się jasne, że żadna krzywda Stalownikom w tym meczu nie ma prawa się przytrafić.

Po końcowej syrenie w trzynieckiej Werk Arenie zapanowała euforia. Zarówno gracze, jak i sztab szkoleniowy przyznawał, że rywalizacja z zespołem Pardubic była bardzo ciężka, a decydujące okazały się dwa weekendowe zwycięstwa na lodzie rywali. Po raz pierwszy w historii graczom Oceláři udało się wyeliminować ekipę z Pardubic w rywalizacji w play off - jak dotąd trzykrotnie lepsi okazywali się przeciwnicy (w latach 1997, 2003 i 2010). Oprócz Stalowników awans do półfinału zapewniła sobie wczoraj praska Sparta, która okazała się lepsza od zespołu HC Vitkovice Steel.

Półfinałowe zmagania rozpoczną się 2 i 3 kwietnia w Trzyńcu. Zespół, z którym zmierzą się w tej fazie rozgrywek Stalownicy poznają najpóźniej w niedzielę.