, piątek 23 kwietnia 2021
Cieszyn dołączy do inicjatywy parkrun
Cieszyńska trasa parkrun zlokalizowana będzie w SportParku po polskiej i czeskiej stronie granicy.  fot: Ewa SikoraDodaj do Facebook

Cieszyn dołączy do inicjatywy parkrun

SM/MAT. PRAS.
Wzorem takich miejsc jak Londyn, Melbourne, Kopenhaga, Warszawa czy Kraków, Cieszyn dołączy do grona ponad 350 miejsc na świecie skupionych w ramach inicjatywy parkrun, czyli sobotniego, bezpłatnego biegania po parkach z pomiarem czasu. Biegi, których inauguracja w Cieszynie odbędzie się w sobotę 29 marca, organizowane będą przez cały rok, w każdą sobotę o godz. 9.00 na alejkach Sport Parku.

- Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości - wyjaśnia Krzysztof Szubarski, koordynator parkrun Cieszyn, który do udziału w parkrun zachęca również biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi.

W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne będą w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu. Aby rozpocząć przygodę z bieganiem w ramach parkrun należy dokonać bezpłatnej rejestracji, wydrukować nadany kod i przyniesieć go ze sobą na bieg. - Rejestracja w ramach parkrun jest jednorazowa, tak więc udział w kolejnych biegach odbywa się na podstawie wcześniej nadanego indywidualnego kodu uczestnika i nie wymaga ponownej rejestracji. Dodatkowo, uczestnicy nie są ograniczeni do możliwości udziału w jednej lokalizacji i mogą wziąć udział w dowolnym biegu parkrun w Polsce i na świecie. Tak więc będąc w sobotę rano w Londynie lub w Cieszynie i mając swój kod uczestnika, możemy pobiec w ramach jednej z tych edycji imprezy bez wcześniejszego zgłoszenia czy też dodatkowej rejestracji - wyjaśnia Jakub Fedorowicz, koordynator polskiej edycji parkrun

Jak zaznaczają organizatorzy, to co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy. Więcej informacji na temat wolontariatu oraz szczegółowe informacje na temat biegów można znaleźć na stronie.

Cieszyńska trasa parkrun zlokalizowana będzie w SportParku po polskiej i czeskiej stronie granicy. Start umiejscowiony będzie przy bramie na stadion miejski w Cieszynie, skąd uczestnicy pobiegną aleją Łyska w stronę mostu sportowego, przez który wbiegną do Czeskiego Cieszyna, dalej w prawo po łuku i wzdłuż rzeki Olzy biegną w kierunku Mostu Wolności. Przed Mostem Wolności biegacze nawrócą i pobiegną z powrotem wzdłuż rzeki Olzy aż do Parku Sikory, dalej ścieżką wokół Parku Sikory (wewnątrz parku), mijając restaurację "Sikorak" przy wyjściu i ponownie wbiegną na most sportowy w stronę Polski. Za mostem uczestnicy skręcą w prawo po łuku do ścieżki wzdłuż rzeki Olzy w stronę boiska "Pod Wałką". Za boiskiem w lewo, ścieżką wokół miejsca piknikowego, a następnie powrót tą samą trasą w kierunku mostu sportowego, dalej aleją Łyska, aż do mety, która podobnie jak start zlokalizowana będzie przy boisku miejskim.

Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 9 krajach, w tym w Polsce, skupiając na chwilę obecną ponad 850 tys. biegaczy amatorów. Polska edycja parkrun zapoczątkowana została w 2011 roku w Gdyni, skąd szybko trafiła do Gdańska, Łodzi oraz innych miast. Parkrun Cieszyn będzie 11 lokalizacją parkrun w Polsce. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 13,5 tysiąca uczestników. Partnerem cieszyńskiej edycji parkrun jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który umożliwił zakup sprzętu pomiarowego oraz wyposażył trasę oraz wolontariuszy.


View Cieszyn parkrun in a larger map

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak będzie dokonywany pomiar czasu (chip, ręcznie stoperem)?

Świetna inicjatywa, na pewno znajdzie wielu zwolenników, życzę sukcesów i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama