, piątek 19 kwietnia 2024
Akcja Bezpieczny Stok w stacji narciarskiej "Pod Starym Groniem" w Brennej
Ratownicy GOPR i TOPR oraz policjanci cały czas apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa na stoku oraz w górach. fot: msw.gov.pl



Dodaj do Facebook

Akcja Bezpieczny Stok w stacji narciarskiej "Pod Starym Groniem" w Brennej

JM
- Na stoku nic nie zwalania nas z obowiązku myślenia i dbania o innych - mówi Henryk Król-Łęgowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który we wtorek w stacji narciarskiej "Pod Starym Groniem" w Brennej uczył najmłodszych, m.in. jak zachowywać się na stoku.

Tylko w minionym tygodniu ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR pełniący służbę w ośrodkach narciarskich przeprowadzili 251 interwencji i akcji. Poza ośrodkami narciarskimi ratownicy uczestniczyli w 15 wyprawach ratunkowych w rejonie Pilska, Klimczoka, Błatniej i Malinowa. To efekt zwiększonego ruchu w Beskidach, na który wpływ mają m.in. ferie w województwie śląskim. Miłośników zimowych sportów przyciągają dobre i bardzo dobre warunki śniegowe.

Ratownicy GOPR i TOPR oraz policjanci cały czas apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa na stoku oraz w górach. We wtorek, w ramach akcji "Bezpieczny Stok" w stacji narciarskiej "Pod Starym Groniem" w Brennej, uczyli najmłodszych, m.in. jak zachowywać się na stoku.

O bezpieczeństwie na polskich stokach, o grzechach narciarzy i snowboardzistów oraz kodeksie narciarskim mówi Henryk Król-Łęgowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czy w porównaniu do tego jak było kiedyś, na polskich stokach jest bezpieczniej?
- Na pewno poprawiła się jakość sprzętu na jakim jeżdżą narciarze i snowboardziści. Co przekłada się na bezpieczne uprawianie tych sportów. Jedyne co może niepokoić to fakt, że coraz częściej ludzie widzą na stoku przede wszystkim siebie, nie zwracają uwagi na innych. Uważają, że jeżeli zapłacili za bilet to cały stok należy tylko do nich.

Jakie są główne grzechy narciarzy i snowboardzistów?
Mało jeżdżą. Myślę, że przeciętny narciarz jeździ w trakcie sezonu tydzień i to niestety widać w jego zachowaniu i postawie. Z powodu braku przygotowania nasza kondycja jest mizerna. Na stok przyjeżdżamy często prosto zza biurka, z marszu, kiedy nasze ciało nie jest do tego przygotowane i nie wytrzymuje obciążeń na jakie jest narażone. Przez to również są wypadki.

W trakcie akcji "Bezpieczny Stok" propagujecie m.in. kodeks narciarski. Jakie są jego podstawowe zasady?
Wszystko sprowadza się do biblijnego przykazanie: "Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe". Zwracajmy uwagę na inne osoby, nie stwarzajmy zagrożenia zatrzymując się w niewidocznych miejscach, interweniujmy i pomagajmy innym narciarzom, kiedy tego potrzebują. Nie odwracajmy głowy, kiedy widzimy jakieś zagrożenie, ale informujmy o nim odpowiednie służby.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama