, piątek 22 listopada 2019
Wybory do PE: nakładki dla niewidomych we wszystkich lokalach
W siedzibie każdej z 25 obwodowych komisji wyborczych w Cieszynie będzie dostępna jedna nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Wybory do PE: nakładki dla niewidomych we wszystkich lokalach

DR
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. 26 maja udamy się do lokali wyborczych, by wybrać eurodeputowanych. Czynność oddania głosu wydaje się prosta, jednak inaczej jest w przypadku osób niewidomych, dla których niezbędną pomocą w samodzielnym głosowaniu jest nakładka sporządzona w alfabecie Braille’a. Podczas ostatnich wyborów samorządowych, niewidomy po przyjściu do lokalu wyborczego, m.in. w Cieszynie, na takie nakładki musiał poczekać, ponieważ były one dowożone z siedziby urzędu, ze względu na małą ilość. Jak będzie w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego? Zapytaliśmy o to Wydział Organizacyjny Urzędu Miejskiego.

Jak informuje Grażyna Gągolska Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, w siedzibie każdej z 25 obwodowych komisji wyborczych w Cieszynie będzie dostępna jedna nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a. Komisja wyborcza jest zobowiązana na prośbę wyborcy udostępnić ww. nakładkę wyborcy oraz poinformować go, że po oddaniu głosu obowiązany jest ją zwrócić komisji. Komisja jest również obowiązana, na prośbę wyborcy do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

W Urzędzie Miejskim w Cieszynie dostępny jest również jeden egzemplarz informacji o uprawnieniach osób niepełnosprawnych sporządzonej w alfabecie Braille'a w formie książkowej. Ponadto wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w danej gminie ma prawo do uzyskiwania informacji o wyborach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama