, wtorek 3 sierpnia 2021
„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie
Sprawa ciągnie się od drugiej połowy lipca, jej skutkiem był dzisiejszy protest na płycie skoczowskiego rynku. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie

MAŁGORZATA BRYL
„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie

Zdjęcia: ARC SPOT


„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie


„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie


„Wszystkim ust nie zamkniecie!” - protest KOD-u w Skoczowie

Dzisiaj, 5 sierpnia w godzinach przedpołudniowych na rynku w Skoczowie odbył się protest Komitetu Obrony Demokracji przeciwko aktowi cenzury, jakiego ich zdaniem dopuściły się władze samorządowe Skoczowa. - To jest pierwszy w Polsce przypadek takiej nadgorliwości urzędników niższego szczebla - apelowali ze skoczowskiego rynku.

Sprawa zaczęła się pod koniec lipca. Komitet Obrony Demokracji przygotował plakaty, na których są cztery nekrologi symbolicznie żegnające podstawowe prawa człowieka. Znajduje się na nich np. napis: „Demokracja przeżyła 27 lat. Pogrzebana przez partię rządzącą wraz z niezależnością Trybunału Konstytucyjnego. Śpij spokojnie - wrócimy po Ciebie - KOD”. Przedstawiciele KOD uiścili opłatę za wywieszenie plakatów na słupach ogłoszeniowych w Skoczowie, ale nie zostały zawieszone, bo nie wyraziła na to zgody władza samorządowa tego miasta.

- Nasz dzisiejszy protest w Skoczowie jest spowodowany odmową pana burmistrza i dyrektora MZD wywieszenia naszych plakatów, na których żegnaliśmy demokrację, prawa człowieka, prywatność i wolność w związku z ostatnią ustawą, którą uchwalił parlament, czyli ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział mediom podczas dzisiejszego protestu Piotr Sikorski, koordynator KOD Grupa Bielsko-Biała. - Plakaty zostały wywieszone w Cieszynie, Ustroniu, Bielsku-Białej i wielu innych miastach Polski. Nigdzie nie wyrażono wobec tych plakatów zastrzeżeń, tylko w Skoczowie - dodał.

Pod skoczowskim ratuszem zebrała się grupa około trzydziestu osób: przedstawiciele grupy KOD Podbeskidzie, przedstawiciele zarządu regionalnego województwa śląskiego KOD, a także Bogdan Desoń przedstawiciel posła Mirosława Suchonia z partii Nowoczesna. Protestujący skandowali „konstytucja”, „demokracja”, a na koniec „zapraszamy”, wzywając samorządowców do zejścia na rynek i podjęcia z nimi dyskusji, odśpiewali też polski hymn. Ostatecznie z Urzędu Miejskiego nikt nie wyszedł do protestujących, natomiast przyłączyła się do nich grupa kilku mieszkańców. Pojawili się również mieszkańcy podejmujący polemikę z protestującymi.

- Moim zdaniem w Skoczowie doszło do nadgorliwości urzędniczej, która chce przypodobać się wyższej władzy. To jest pierwszy taki przypadek, więc trzeba z tym walczyć od razu - powiedział mediom Bogdan Desoń z partii Nowoczesna, uczestnik protestu w Skoczowie.

Jak poinformował w trakcie protestu Piotr Sikorski, KOD ma w planie dalsze działania. Ich zdaniem burmistrz Skoczowa naruszył prawo, uniemożliwiając zawieszanie plakatów. - W tej chwili podjęliśmy także kroki prawne. Do pana burmistrza zostało skierowane wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli to nie poskutkuje, sprawa trafi do Sądu Administracyjnego - powiedział dziennikarzom Sikorski.

Sprawę po proteście skomentował w swojej kancelarii wiceburmistrz Skoczowa, Andrzej Bubnicki, którego zdaniem nie doszło do naruszenia prawa po stronie skoczowskiego samorządu. - Miejski Zarząd Dróg w Skoczowie odmówił publikacji materiałów, które w sposób oczywisty godziły w dobre obyczaje, naruszając obyczajowość w zakresie ogłoszeń o śmierci, których to wzorów użyto dla realizacji celów prześmiewczych i politycznych - powiedział mediom wiceburmistrz. - Urząd Miejski nie może podpisywać się pod takim działaniem, tym bardziej że jest to sprzeczne z regulaminem, który obowiązuje w tym zakresie. Chciałbym tutaj podkreślić, że regulamin ten obowiązuje od stycznia 2014 roku, a podjęcie takiej regulacji nie jest działaniem obecnego burmistrza. Zastosowaliśmy się do przepisów, które jesteśmy zobowiązani realizować. Nie ma tutaj mowy o naruszeniu prawa, a wręcz przeciwnie, jest poszanowanie dla dobrych obyczajów. Ze strony władz gminnych do złamania prawa nie doszło, natomiast należy zastanowić się, czy nie doszło do złamania prawa przez osoby, które w ten sposób publiczny, przy mediach pomawiają o naruszenie prawa - dodał.

Komitet Obrony Demokracji tym razem zareagował na sprawę, która dotyczy jego akcji i jego plakatów. Na pytanie, dlaczego KOD nie zareagował wcześniej (w minionych tygodniach i miesiącach) na pojawiające się w samorządzie skoczowskim znacznie poważniejsze podejrzenia łamania prawa, śledztwa czy działania prokuratorskie, Sikorski odpowiedział: - My o takich kontrowersyjnych sprawach nie wiedzieliśmy. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego we wszystkich miastach Polski.

Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ech, gdyby w Skoczowie zjawił się nowoczesny Ryszard na rubikoniu z pewnością frekwencja na wiecu byłaby o niebo lepsza.
Ale on, jak to on zjawi się u nas dopiero we święto Sześciu Króli.

Po wpisach widać, że pan Marcin Wieczorek już działa!

Ale bzdura. Kilkoro etatowych działaczy KODu z lizakami, tyluż dziennikarzy i paru gapiów. Ot i cała "demonstracja" z zajęciem lansowana w "GaCo". Redakcjo, w waszym interesie apeluję chociaż o elementarny rozsądek, jeśli na przyzwoitość liczyć z waszej strony nie można...

To nie liczba jest tutaj ważna, choć jak na pierwszy raz i na zadupiaste miasteczko te 30 też robi wrażenie.
Ważne jest, że oto pisczyźnie, jej żołdakowi w skoczowskim ratuszu, ktoś waży się głośno i publicznie mówić BASTA, i tego się pisczyzna boi.
A jak przychodzi do naprawde wielkich manifestacji i wielkich liczb ich uczestników, to już się przekonaliśmy, że pisczyzna próbuje z białego robić czarne, z 50-ciu tysięcy 10.
Ja to sie prawdę powiedziawszy trochę dziwię tym partyjnym sługusom Macierewicza i Kaczyńskiego. Oni chyba naprawdę wierzą w tysiącletnią IV Rzeszę Kartofla...
A suweren da wam kopa i osądzi wcześniej, niż zdążycie się w pełni rozsmakować w zawartości koryt waszej DOJNEJ ZMIANY.

trzydziestu, bo wiemy wszyscy, że są wakacje, bo chcieliśmy umożliwić panu burmistrzowi przekazanie swojej opinii
(nie skorzystał), więc protest w godzinach pracy (a przecież musimy pracować, żeby żyć!) - niektórzy wzięli urlop, inni zamknęli w tym dniu swoje małe, jednoosobowe firmy, żeby być na tym proteście, ale nie każdy może. Proszę się zastanowić, bez względu na sympatie polityczne - czy prawym jest zamykanie ust myślącym inaczej niż pan burmistrz? przecież to go nie usunie z zajmowanego stanowiska, to nie zmieni władzy, więc skąd ten lek, że ktoś myśli inaczej???!!!

Podzielcie tych trzydziestu przez pięć, a uzyskacie liczbę zbliżoną do rzeczywistej wielkości skoczowskiej - cha, cha, cha - "demonstracji". Wystarczy pooglądać zdjęcia tu i gdzie indziej w necie.

"Wolności" za rządów KOD-u doświadczyłem osobiście. W konkursie na blog roku ONET-u za pięć dwunasta zablokowano mi blog usuwając go z konkursu tym samym uniemożliwiając internautom głosowania na niego. Usunięto bez żadnych zarzutów prokuratorskich (nawet fikcyjnych), bez decyzji sądu, po prostu zablokowano ot tak sobie, bo był niewygodny politycznie.

Ilość komentarzy przeciw KOD pokazuje,że jednak się go boją i paraliżuje strach ich pisowską DOJNĄ zmianę przed niedługim końcem DOJNEJ zmiany ale i całego kaczyzmu. Czego i kogo się tak boicie? Alimenciarza?

Kodziarstwo i inni im podobni chcieliby natychmiast, za wszelką cenę doprowadzić do obalenia rządu.
Tłumaczą nam jednak co najwyżej, DLACZEGO naród miałby PiS-owi władzę odebrać, nie tłumaczą zaś ani trochę, KOMU i właściwie po co miałby ją dać.
Bo przecież nie mogą mieć na myśli SIEBIE.
Bądźmy poważni!

Ekstaza nerwowa pisczyzny na samo hasło 'KOD' najlepiej świadczy o sile tej społeczności i o zagrożeniu, jakie ona niesie dla kolesiów z chlewika Kaczyńskiego.
Tak trzymać.
Jeszcze się tym wszystkim kartoflanym lizodupom zacznie palić pod póki co wygodnie przy korytach usadowionymi dupskami.

Tak trzymać ja-nek.-obraz KODu wpełni, każdy taki sympatyk najlepiej tłumaczy sens istnienia KOdu

Na kogo głosowałeś w wyborach senatorskich w 2011?

Co tu ściemniać, KOD jest obecnie klasyczną forpocztą społecznego idiotyzmu, który za ikony praworządności wybrał sobie pospolitego alimenciarza oraz prezesa sądu konstytucyjnego, który na partyjne zlecenie napisał niekonstytucyjną ustawę.
Ludzie, którzy uczestniczyli w tej skoczowskiej demonstracji dali tylko dowód, że są dalece odklejeni od zdrowego rozsądku i, że wmówić im można wszystko. Każdą bzdurę łykną jak młody pelikan szproty.
PS W drugim w kolejności komentarzu wyczuwam ulotny zapach męczeństwa. Żałosne.

Niestety, forpocztą idiotyzmu są wyborcy PiS tacy jak Pan. Jeśli Pan tego jeszcze nie zrozumiał, to spokojnie. Niedługo do Pana dojdzie.

KOD jako gwiazda jednego sezonu schodzi ze sceny politycznej pomimo kroplówki finansowej Sorosa - to widać, to słychać, to czuć.Trzeba mieć klapki na oczach, żeby tego nie dostrzegać.
Dla wielu wyborców najlepszą odtrutką na momenty, w których ma się z jakiegoś powodu dość rządów PiS, jest… rzucenie okiem na media frontu liberalnego. Od razu rozczarowanie do PiS przechodzi.

'KOD schodzi ze sceny...' - pobożne życzenia piszczyzny, której powoli wraca świadomość nieuchronności zapłaty za jej hucpę, za popełniane przez nią przestępstwa. Skończy się panoszenie Ziobry, zapełnią się więzienia zarazą kartoflaną.
A co do mediów - wychodzi na to, że jesteś zwolennikiem tych shitstreamowych, upartyjnionych w peerelowskim stylu, gdzie złodzieje z pisu zaczęli się już wzajemnie podgryzać. . No cóż, o gustach się nie dyskutuje - zwłaszcza o tak patologicznych.

Demokracja, owszem, pożytek z niej – ale tylko wtedy, gdy wygrywa odpowiedni kandydat. Bo jeśli wygrywaliby kandydaci jacyś tacy nie nasi, to nieomylny to znak, że demokracja jest w niebezpieczeństwie.

Cieszyć się z takiego protestu bo nic lepiej nie obnaża KODu.
Nie da się mieszać młodym w głowach gdy alternatywą na lepsze jutro jest wyjazd za granicę,
To kpina z Polaków gdy jedni z ELITY np. sędziowie TK sami sobie pisząc ustawę o TK ustalają najwyższe gaże w naszym państwie, dodatkowe przywileje itd, Praca TK to przykład działań Państwa dla obywatela przez 27lat: Ustawy Prywatyzacyjne, ustawy dot. prawa karnego i wiele innych.
Jedyne pożytki z KODu to pokazanie jak marnie wyglądała Polska przez ostatnich 27lat.

Oderwani od koryta robią larmo

Baśka, ani ilość, ani jakość. Bida z nędzą, głupie hasła, głupi protest, który potwierdza do bólu, że jednak ta demokracja jest żywa.

Baśka, ani ilość, ani jakość. Bida z nędzą, głupie hasła, głupi protest, który potwierdza do bólu, że jednak ta demokracja jest żywa.

Ja tu dzikiego tłumu nie widzę tylko paru ludzi mała garsteczka. Nie wiem po co ta pokazówka trzech z sztandarami jeden z mikrofonem paru kibicujących ot całe widowisko. Zastanawiam się czy7 czasami nie płatne bo kto by się za darmo podjął takiego błazeństwa

Witajcie KODerzy ze Skoczowa!

Popieram Was. Trzymajcie tak dalej.
Mamy w naszym kraju młodą demokrację, rozwijającą się po latach niewoli. PIS przyszedł, PIS minie, jak każda choroba wieku dziecięcego. Co oczywiście nie znaczy, że mamy czekać i pozwalać im na wszystko.

Zdjęcie 4/4 ładnie ten nasz ratusz wygląda :-)

Dziki Skoczów, to i dziki tłum :) !

Żenada KOD-owska- przynajmniej było się z kogo pośmiać dziś w Skoczowie))))

Nie liczy się ilość , lecz jakość wiadomo od dawna. Chwała ludziom, którzy mają odwagę mówić i piętnować to ,co złe. Małostkowością nie ma się co martwić, tak ludzie reagują w mieście, które śpi. Zobaczcie na poziom komentarzy. Zamiast odnoszenia się do tematu, prostackie podjazdy personalne. KOD to Stowarzyszenie, i KAŻDY , niezależnie od przynależności może należeć do KOD, który bronić ma demokracji. Tym bardziej, że niektórzy o tym zapomnieli, a w Skoczowie nawet nie rozumieją ( jak wynika z anonimów) tematyki.

Widać Polacy potrafią jednak uczyć się na swoich wcześniejszych błędach.

KUKIZ15 to też stowarzyszenie.

Jakość tego protestu była taka jak nagłośnienia. W ogóle nie było rozumieć co ten kolo gadał

Widzę dziki tłum na rynku :))

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama