, sobota 19 września 2020
Władze Skoczowa chcą rad osiedlowych w mieście
O tym, czy w Skoczowie powstaną rady osiedlowe zdecydują mieszkańcy. fot: JMDodaj do Facebook

Władze Skoczowa chcą rad osiedlowych w mieście

JM
Mimo, że władze Skoczowa chcą, aby pod Kaplicówką utworzono rady osiedlowe, to ostateczna decyzja w tej sprawie należy do mieszkańców. Do 29 marca mogą wyrażać swoje opinie.

Ustawa o samorządzie gminnym daje gminom możliwość tworzenia, w drodze odpowiedniej uchwały, jednostek pomocniczych. Dzięki temu obok rad sołeckich, które funkcjonują na wsi, powstawać mogą również rady osiedlowe, które działają w mieście. Te pierwsze w gminie Skoczów już działają. Teraz władze samorządowe chciałyby, aby zostały utworzone również te drugie.

Jednostki pomocnicze tworzy się z inicjatywy mieszkańców lub po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Przy obszarze ich działania uwzględnia się przede wszystkim naturalne uwarunkowania przestrzenne i istniejące więzi pomiędzy mieszkańcami.

Kilka miesięcy temu Rada Miejska Skoczowa uchwaliła nowe okręgi wyborcze. Władze samorządowe chcą, aby w najbliższej przyszłości cały teren administracyjny miasta Skoczowa, był objęty działaniem rad osiedlowych, zgodnie z tymi okręgami. To kolejny apel w tej sprawie. Po raz pierwszy taka propozycja pojawiła się dwa lata temu. - Dzięki temu mieszkańcy będą mieli wpływ na kształtowanie obszaru działania danej rady, która będzie funkcjonować podobnie jak rada sołecka, posiadając m.in. własny fundusz - mówi o korzyściach związanych z utworzeniem rady osiedlowych Beata Macura, naczelniczka Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta w Skoczowie.

Zgodnie z propozycjami w Skoczowie miałyby powstać cztery rady osiedlowe: Rada Osiedlowa "Za Wisłą" (obejmująca ulice: Błękitna, Bracka, Dębowa, Dolny Bór, Jutrzenki, Katowicka, Kiczycka, Kolonia, Kolorowa, Kombatantów, Kwiatowa, Łąkowa, Nowa, Ogrodowa, Olszyna, Raszki, Rzeczna, Sadowa, Tęczowa, Topolowa, Torowa, Wesoła, Wiejska, Bielska 19-21 nieparzyste, od 24A do końca, Boczna, Kukucza, Południowa, Słoneczna, Zabawa, Osiedlowa, Bajerki, Górecka, Kamieniec, Kręta, Sportowa, Zawiśle, Budowlanych), Rada Osiedlowa "Centrum" (obejmujące ulice: Ciężarowa, Czarny Chodnik, Jodłowa, Krzywa, Leśna, Wiślańska, Księdza Mocko, Targowa, Ustrońska, Biszorskiego, Bielska 1-18, 20, Chodnik nad Bładnicą, Cieszyńska, Fabryczna, Garbarska, Harcerska, Kościelna, Łęgowa, Mały Rynek, Mennicza, Mickiewicza, Parkowa, Podkępie, Polna, Poprzeczna, Powstańców Śląskich, Rynek, Szkolna, Szpitalna, Świętego Jana Sarkandra, Wałowa, Zamkowa), Rada Osiedlowa "Górny Bór" (obejmująca ulice: Górny Bór, Dojazdowa, Morcinka 17-23 (nieparzyste), od 26 do końca, Morcinka 3-15 (nieparzyste), 18-24 (parzyste)) oraz Rada Osiedlowa "Kaplicówka" (obejmujące ulice Aleja Jana Pawła II, Groszówka, Kasztanowa, Kossak-Szatkowskiej, Objazdowa, Podlesie, Schodowa, Wspólna, Żebroka, Bukowa, Ceglana, Gajowa, Grabowa, Klonowa, Lipowa, Nowe Osiedle, Plaskowiec, Potok, Puścina, Radosna, Stalmacha, Wierzbowa, Wiślicka, Wzgórze).

Urzędnicy zachęcają zainteresowanych mieszkańców do składania wniosków o tworzenie jednostek pomocniczych (rad osiedlowych) według właśnie takich propozycji. Do 29 marca czekają na stanowisko zainteresowanych mieszkańców Skoczowa. Jeśli mieszkańcy wyrażą chęć i zainteresowanie utworzeniem rad osiedlowych skoczowski magistrat podejmie dalsze czynności formalno-prawne.

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na wsiach sołtysi, którzy mają wspomagać radnych z ich wsi....a ilu to sołtysów jest również radnymi? że o tym co szefuje radzie nie wspomnę....
Ludzie są już tak zdegustowani rządami ostatnich 5-6 lat, zaczynają coraz bardziej dostrzegać bezsens całej sytuacji, wyborca nie ma nic do gadania, niektórzy radni nie wiadomo kogo reprezentują, ale na pewno nie mieszkańców (ktoś tutaj wspomniał o radnej co weszła do rady z 42 głosami poparcia, bo obecna ordynacja na coś takiego niestety pozwala; i takie coś siedzi tam, oczywiście że zna się na wszystkim, chociaż "niczemu nie rozumie" i podnosi łapkę jak mu każą);
Całe szczęście już niebawem ordynacja się zmieni i miejmy nadzieję, że tylko mądrzy ludzie do rady miasta wejdą, nie takie dziwne przypadki jak teraz

A gdzie konkrety? Kadencyjność "szefów" rad? Wysokość budżetów rad? Zasady wydatkowania środków? I masa innych ważnych z punktu widzenia mieszkańca informacji? Konkrety proszę!

aha już uwierzę że władze Skoczowa chcą takich rad osiedla. brawo dla takiego tytułu !!! masakra !! czysta propaganda

Witam, spróbuję w wielkim skrócie: po1/ rady utworzyły się już 2 lata temu ( wielu chętnych na spotkaniach nie było niestety!) na podstawie dokumentów otrzymanych z urzędu i okazało się w krótkim czasie , że zostały utworzone niezgodnie. (?!). Ludzie się zniechęcili ze zrozumiałych względów. Ale zamknijmy historie- od 2 lat proszę z radnym Mrozem o właściwe wytyczne- w końcu się doczekaliśmy ( dlatego wypraszam sobie insynuacje pod tytułem "do wyborów czas"! po2/ rady osiedla można , ale nie trzeba tworzyć! Ale potem nie "płaczmy", że sołectwa ma to i tamto, i nie dziwmy się obiegowo zasłyszanym informacjom, że " w mieście to się im niczego nie chce robić".3/ W swoim okręgu zebranie zwołam- przyjdą osoby zainteresowane, powołamy funkcyjnych rady i działamy- a pieniądze naliczone wg ilości osób danego okręgu będziemy lokalnie przeznaczać wspólnie na bieżące działania ( podobnie jak rady sołeckie). I tyle- dość pyszczenia- sami będziemy odpowiadać za najbliższy kawałek swego terenu, co nie oznacza, ze będzie cudownie- ale może bliżej naszych problemów. Jak je rozwiążemy ( te drobne) to właśnie m.in. od rady będzie zależało. Usprawni to podejmowanie decyzji w zakresie spraw typowo lokalnych. Rady są potrzebne ( a jeśli nie, lub nie będzie osób , które swój czas prywatny poświęcą na działanie społeczne - to nie będą się powoływały) i tyle. Nie ma tu szaleństwa wielkiego wyborczego, itp. oraz wielkich finansów, ale najważniejsze są decyzje co do kierunków działania i rozwiązywania ewentualnych problemów. Informacja rady osiedla pomoże także nam radnym w podejmowaniu decyzji ( podobnie jak sołtysom/ radnym - rady sołeckie Występowałam w tym kierunku z zapytaniem i inicjatywą wielokrotnie i nareszcie się doczekałam informacji. I zadziałamy! Bo spora część mieszkańców w mieście tez potrafi coś wspólnie zdziałać- głęboko w to wierzę! W swoim okręgu przedstawię ogłoszenia o spotkaniu w sprawie rady - tylko czekam na powrót pani naczelnik do pracy. Pozdrawiam serdecznie- chciejmy wierzyć w powodzenie tego pomysłu tym razem.

" (....)okazało się w krótkim czasie, że zostały utworzone niezgodnie." Faktycznie, "dość pyszczenia" - piszmy zrozumiale.

Kiedy nas zwykle "zaskakuje" wzmożona aktywność naszych samorządowców? Tak jak zwykle - przed zbliżającymi się nieuchronnie wyborami. W mojej ocenie są niepotrzebnym propagandowym, medialnym humbukiem, którego realne znaczenie jest równe zeru.

Już taka rada w Skoczowie była najaktywniejsza z Górnego Boru. Znane osoby karierowiczostwo przewodniczący takiej rady miał 400 zeta nie wiem ile reszta. Niech ktoś napisze dlaczego wtedy powstała śmiechu warte. Nie wiem co by taka rada miała robić. Miejmy nadzieję że nowe rady co powstaną będą bez regulaminów ale z ochotą do działania.

oszi idź się leczyć. Po co rady? A od czego są radni którzy biorą kasę? Od pierdzenia w stołek i nic nie robienia.

> Kowalska - chciałbym zazdrościć Skoczowianom pomyślnych wyborów bo Cieszyniacy są niestety do tyłu...

A radnymi w radach będą ci, którzy nie dostaną się do Rady Miasta? Bo co zrobi taka radna, która w ostatnich wyborach zdobyła całe 42 głosy, weszła do Rady na plecach. Nie było tu demokracji, tylko beznadziejny system. Teraz taka radna decyduje o losach gminy i jej mieszkańców.

Może to i słuszny pomysł, nie wiem, bo nie jest wyjaśniony mechanizm działania, tj jak są wybierani członkowie rady, jaka jest jej faktyczna władza i skąd gmina weźmie na to fundusze, skoro trzeba oszczędzać na wszystkim - a w artykule jest napisane, że każda rada swój fundusz będzie miała. 400tys oszczędności po zamknięciu G2 wystarczy na te rady i jeszcze zostanie w kasie miasta, żeby ratować budżet?

Nie przypomina Wam to czegoś?Rady Byśmy Nie Dali!Cała Władza w ręce Rad!Kraj Rad.Widocznie władze samorządowe(Skoczowa)nie dają sobie Rady.Po co więc magistrat w/w mieście.Może w ogóle zlikwidujmy wszystkie szczeble samorządu,nawet rządu.Po co oni?I wydawanie"kupy"kasy na darmozjadów jak mogą nami"rządzić"Rady?

oszi - wybieraj rady w Cieszynie, skoczowiakom daj spokój...

bardzo mądra decyzja z tymi radami osiedlowymi, jeżeli mieszkańcy nie zdecydują się na nie, będzie to oznaczało, że nie dorośli do demokracji...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama