, niedziela 9 sierpnia 2020
Wisła: Ośrodek zdrowia ma odzyskać blask i zaufanie
Budynek, w którym mieści się NZOZ "Dziechcinka", wymaga gruntownego remontu. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Wisła: Ośrodek zdrowia ma odzyskać blask i zaufanie

KATARZYNA KOCZWARA
Wisła: Ośrodek zdrowia ma odzyskać blask i zaufanie

Radna Ewa Sitkiewicz podała nie tylko ekonomiczne argumenty za ogłoszeniem przetargu na dzierżawę lokalu. fot. Katarzyna Koczwara

Rośnie niezadowolenie społeczne z usług świadczonych przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Dziechcinka" w Wiśle. Budynek, w którym działa ośrodek, wymaga gruntownego remontu. Jest szansa na pozytywne zmiany. Radni podjęli pierwsze decyzje.

Stanisław Ranosz, dyrektor NZOZ "Dziechcinka", wystąpił do rady miasta z prośbą o przedłużenie w trybie bezprzetargowym umowy najmu działki z budynkiem, gdzie funkcjonuje ośrodek. Obecna umowa kończy się w październiku. 26 stycznia, podczas sesji, radni zdecydowali się nie przychylić do jego prośby.

Budynek przy ulicy Dziechcinka 4 od lat jest administrowany przez pana Ranosza. od lat nie były wykonywane w nim poważniejsze remonty, z bieżącymi także bywały trudności. Radni świadomi, że czynsz na poziomie ok. 5 tys. zł w przypadku wynajmowanej powierzchni ok. 1400 m.kw. to kwota symboliczna, uznali brak inwestycji w lokal za poważny argument i odmówili przedłużenia w trybie bezprzetargowym umowy najmu. - Przetarg wymusi na nowym dzierżawcy konieczność przeprowadzenia remontu, dostosowanie budynku do nowych przepisów. Mówimy o komforcie ok. 5 tys. mieszkańców, korzystających regularnie z tego ośrodka - zauważyła radna Ewa Sitkiewicz, prywatnie lekarz. Przyznała także, że nie wolno bagatelizować niezadowolenia społecznego, jakie ma miejsce, gdy mowa o NZOZ "Dziechcinka". - Rośnie niezadowolenie z usług w tym ośrodku, to czas na doprowadzenie do pozytywnych zmian - argumentowała.

Radny Tomasz Bujok, popierając ideę zmian, obawia się negatywnych konsekwencji tej decyzji dla wiślan. - Decyzja o przetargu powinna być jak najszybciej. Tak, by w sytuacji, gdy pan Ranosz będzie musiał opuścić budynek, nie doszło do sytuacji, że z powodu remontów, 5 tys. mieszkańców zostanie bez opieki zdrowotnej - przekonywał. Na terenie miasta działa alternatywny ośrodek NZOZ "Salus".

Burmistrz Wisły pytał o intencje radnych. - Pytanie, czy chcemy coś zrobić, by w tym miejscu zaszły zmiany, czy boimy się podjąć stosowne kroki. To jest czas, aby spróbować - tłumaczył Jan Poloczek.

Radni są zadnia, że tryb przetargowy może zmotywować obecnego dyrektora ośrodka. - W przetargu mogą wziąć udział wszyscy. Może nasza decyzja zmobilizuje dyrektora Ranosza do działania. Ta decyzja nikomu rąk nie wiąże - mówiła radna Joanna Nogowczyk. - Jak najszybsze przygotowanie i ogłoszenie przetargu spowoduje, że dyrektor Ranosz dowie się o nim pierwszy. Będzie miał czas dostosować budynek do obowiązujących przepisów - dodała radna Sitkiewicz.

Większość radnych - 9 za i 2 wstrzymujących się, opowiedziało się za ogłoszeniem przetargu na dzierżawę budynku z zachowaniem jego dotychczasowej funkcji czyli świadczenia usług w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Burmistrz zobowiązał się możliwie jak najszybciej go przygotować i ogłosić.

Komentarze: (32)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nareszcie coś się zmieni w ośrdku na Dziechcince kiedy psełdo kierownik pan i władca Ranosz go opuści nie trzeba będzie się bać pójść do okuliśty że do reszty zepsuje mi wzrok a laryngolok doprowadzi do całkowitej głuchoty bo po jednj wizycie u tych wspaniałych lekarzy trzebayło szukać gdzieindziej pomocy

Anonim nie umie pisać poprawnie po polsku i jest jedynym osobnikiem mającym negatywną opinię. Jeden negatywny głos potwierdza, że zła opinia o pracy ośrodka jest wyjątkiem i nie może decydować o działaniach Rady Miasta

Odpowiedż dla gościa : Jeżeli uważasz , że w Dziechcince są lekarze bez świeżej wiedzy to jesteś ostatnim głupkiem i chyba nigdy nie korzystałeś z usług tych lekarzy skoro tak poiszesz , bo nie jednemu pacjentowi uratowali życie , jak możesz obrażac tych lekarzy gdzie twoja godność do lekarza ? ???? przepraszam taki człowiek jak ty to nie posiada żadnej godnosci więc o czym tu mówimy ???? i życzę ci tylko jednego abyś był kiedyś w takim stanie i własnie ci lekarze z Dziechcinki będą musieli ci pomóc , a jak ty im spojrzysz w oczy ??? zastanów się następnym razem co piszesz , a ośrodek to będziesz miał z prawdziwego zdarzenia jak sobie sam go wybudujesz za własne pieniądze a tego napewno nie zrobisz bo by ci szkoda było twoich pieniędzy tak jak to szkoda jest władzom miasta czyli Burmistrzowi i radnym .

A mnie się bardzo podoba taka dyskusja. To właśnie ten rodzaj anonimowości ( jak w "szkle kontaktowym " zapewnia swobodne
wypowiedzi, które są też dowcipne i ciekawe w czytaniu. Dobrze, że nie ma brzydkich słów i dyskusja jest na pewnym poziomie
.Pokazałam ją uczniom jako wzór dyskusji.
Ja jestem zwolennikiem wszystkiego co słuzy dobrym sprawom i tu dobremu leczeniu zglaszajacych się chorych.
Nigdzie nie ma cudotwórców a jest coraz wiecej chrób przewlekłych, które trzeba leczyć całe życie i śmierć jest naturalną
częścią naszego istnienia. DLATEGO MEDYCYNA BĘDZIE NAM CORAZ BARDZIE POTRZEBNA WRAZ Z UPŁYWEM LAT.
Wszyscy chcemy żeby było najnowoczesniej, najlepiej i najbadziej komfortowo, ale" tak krawiec kraje jak mu matriału staje "
Więć jeżeli trzeba oszczędzać to lepiej na meblach, krzesłach czy linoleum niż na tym co jest potrzebne do leczenia chorych.

STARA PACJENTKA - TO na pewno radna lub osoba z rodziny, która ma takie przekonanie i może go przedstawić!!!!Nawet parę razy.
Z tym, że zapewnienie komfortu o którym mówi, i który na pewno byłby mile widziany jest prawie całkowicie niemożliwy bez
duzych pieniędzy i odpowiedniej kadry specjalistów, oraz drogiej aparatury.
NFZ już tylko czeka aby przesłać do Wisły duuuuuuże pieniądze i zrobić wszystko według wyobrażenia radnych.
A może Pan Prezydent każe zbudować PAŁACYK ZDROWIA W DIECHCINCE z wyposażeniem na poziomie ogolnoświatowym
i każdy zgłaszający będzie przyjmowany natychmiast! ! w pełnym komforcie!! i koniecznie.......
natychmiast wyleczony, najlepiej
przy pomocy spojrzenia na specjalistę i jego moc.!!!!!

Kochani to nie ma znaczenia, zadne argumenty sie nie liczą jesli za tym planem stoi UKŁAD. Przeciez sami wybralismy radnych itd.

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego że budynek przez te lata był własnością starosty cieszyńskiego
Starosta chciał pozbyć sie budynku i wystawił go na sprzedaż . Rada Miasta i Burmistrz poprzedniej kadencji zdecydowali o zakupie tego budynku po to aby nie pozbyć się tego obiektu właśnie pod taką działalność jak do tej pory a zwłaszcza że budynek był budowany właśnie przez mieszkańców tego miasta ,
mało tego miasto wynegocjowało upust myśle że około 30-40 % od operatu rzeczoznawcy i nabyło ten budynek na własność 2 albo 3 lata temu wraz z lokatorami i obowiązującymi umowami . przystąpiono do negocjacji z Panem Dyrektorem NZOZ DZiechcinka aby zwolnił częś budynku niepotrzebną jemu do prowadzenia działalności po to aby w tej części przeprowadzić remont gruntwny tego budynku.
Miasto przystąpiło do opracowania dokumentacji i uzyskało pozwolenie w Starostwie na remont tej części obiektu następnie planowano przystąpić do remontu i te faktu działy się w poprzedniej kadencji lecz przyszły wybory pozmieniało się wszystko Burmistrz publicznie informował że chce sprzedać ten budynek lecz mu na to umowa kupna nie zezwalała bo musiał by zwrócić do Starostwa wartość wynegocjowanego upustu .
Teraz sie wszystkim w mieści tłumaczy że nie ma na nic pieniędzy bo po co robić i za czymś chodzić ale przecież i Rada i Burmistrz doskonale znali sytuację miasta przed wyborami mało tego wszyscy mówili że deficyt wyniesie około 9mln zł i wszyscy pchali się na stołki deficyt wyniósł 2mln zł obecnie wynosi około 4mln zł i jest tragedia .
Inne gminy posiadają deficyt 5 do 10 razy wyższy i nadal sie coś dzieje składają wnioski a u nas w Wiśle PAT !!!!!!!!!!

Szanowny "Gość" zarówno w innej dziedzinie jak i tej szukają lekarzy z doświadczeniem a nie młodych po studiach co mają zero doświadczenia a ze Wam przeszkadza wiek u lekarzy to naprawdę żal mi się robi tych osób bo ja idę do lekarza po to aby mnie wyleczył i wole iść do starszego lekarza z doświadczeniem niż do takiego młodego. Temu ośrodku na "Dziechcince" nic nie brakuje ma bardzo dobrą opiekę medyczną a to ze wiek lekarzy wam przeszkadza to wasz problem bo wielu ludzi woli taką opiekę medyczna na "Dziechcince" . Ludzie jesteście tacy naiwni czy wierzycie ze jak wam się uda zniszczyć "Dziechcinkę" to będziecie mieć lepiej z kimś innym? Nie rozumiem was ale wiem jedno że naiwność to wasza cecha. A i jeżeli chcecie zrobić coś dla Turystów to zadbajcie o ich komfort wypoczynku i WC na oazie itp. Doczepiliście się osodka na "Dziechcince" a świadczy bardzo dobre usługi medyczne którzy nie korzystają tylko Wiślanie ale również ludzie z poza Wisły.!!!!!!!!!!!!!

Szanowni Państwo, czytając te wszystkie Wasze komentarze jedno pytanie nasuwa się: skąd pewność, że ktoś nowy, kto ewentualnie wydzierżawi budynek będzie chciał zliwkidować to wszystko co do tej pory tam jest??? A nie przyszło Wam do głowy, że może będzie chciał stworzyć ośrodek zdrowia z prawdziwego zdarzenia zarówno dla Was jak i dla turystów. Z całym szacunkiem dla osób zarządzających i tam pracujących uważam, że brakuje tam lekarzy ze "świeżą" wiedzą. Medycyna poszła i ciągle idzie do przodu, metody leczenia, które kiedyś były dobre obecnie często uważane są za przestarzałe. Są nowe, lepsze, skuteczniejsze i chyba to jest najważniejsze. Otrzymać właśnie taką dobrą diagnozę i skuteczne leczenie, aby nie było potrzeby jeździć daleko, żeby móc skorzystać z opieki dobrego specjalisty. Mam nadzieję, że kiedyś tak będzie.

Szanowna „Pacjentko POZ-tu Dziechcinka” i „Staro Pacjentko” jak się sama określiła po Nicku, pragnę zauważyć iż tz. „Salus” nic nie ma do zaoferowania jedynie jedną poczekalnie dla paru gabinetów i to naddatek każdy gabinet innej specjalizacji i to właśnie TAM nie ma osobnej poczekalni do poradni Ginekologicznej a mało tego jak się tam zajdzie do ginekologa to od razu bez wiedzy pacjentki przepisują ją do swojego ośrodka i oto tym sposobem zyskają ludzi tylko bardzo szybko później ich tracą. To jest nie prawda ze większa ilość mieszkańców wypisuje się z „Dziechcinki” bo co takiego ma do zaoferowania „salus” paru lekarzy i to wszystko a „Dziechcinka” od dawna już istnieje i jakoś wcześniej jak nie było „salusa” to nikt na nią nie nalatywał po prostu w Wiśle w radze miasta spotyka się jedynie wielkie społeczeństwo co nie maja pojęcia że jak zniszczą ośrodek na „Dziechcince” to z czasem będą musieli jeździć na Śląsk do lekarza ogolonego bo Wisła będzie jedynie Miastem turystycznym aby zarobić na ludziach kasę a zdrowie innych ludzi starszych osób ich nie obchodzi bo tylko się myśli o sobie a na dodatek zazdroszczą dr. Ranoszowi tego że świetnie radził sobie z osrodkiem zdrowia i posiada nie tylko POZ ale też specjalistkę która dobrze się rozwija bo z niej nie tylko korzystają pacjenci z Wisły ale również z poza i zapewniam Was że jak przestanie istnieć Ośrodek na „Dziechcince” to będzie to wina rady miasta, urzędu i ludzi którzy z zazdrości chcą to wszystko zniszczyć co ma pożytek dla mieszkańców Wisły bo dla Wisły się tylko liczy aby jak najwięcej zgarnąć kasy dla pracowników urzędu a ja się pytam jak wyglądają drogi w Wiśle, most na Nowej osadzie? Brak Toalety na Oazie oczywiście tym się nie zainteresują ludzie tylko tym co jest dobre to zniszczyć i aby ZŁO PRZEWYŻSZYŁO.
Droga „Stara Pacjentko” czy Pani krewni starsze pokolenie wybiorą podróż do Katowic co się wiąże z płatnością czy też wybiorą Ośrodek na „Dziechcince” co jak przyjdą załatwią to co potrzebują bez żadnych kosztów ? Niech się pani zastanowi i pomyśli o starszych ludziach W Wiśle a nie tylko myśli o sobie. Ja Pani wypowiedz odbieram tak że starszy człowiek już nie jest potrzebny dla Wisły bo w sumie dość zrobił dla niego i teraz można mieć go gdzieś bo po co mu pomoc lekarska którą ma w zasięgu ręki lepiej jeździć do Katowic zapłacić sporo czekać miesiącami na kolejkę tak? Jeżeli tak ma wyglądać urząd który dba o mieszkańców Wisły i Wisłę to ja już współczuje tym mieszkańcom ale w sumie zawsze ZŁO wygrywa. I niech się Pani nie wypowiada że wielu mieszkańców jest zdania Rady Miasta bo to bzdura!!! Takiego zdania są tylko te osoby które chcą wykończyć Dr. Ranosza który tak wiele dobrego zrobił dla Ośrodka i Pacjentów ale jedna reguła życiowa się sprawdza że DOBIERO DOCENICIE PAŃSTWO OŚRODEK ZDROWIA JAK GO STRACICIE wtedy zrozumiecie że nie warto był robić wszystko aby wykończyć ośrodek na „Dziechcince” bo jeżeli Myślice że będziecie mieć lepiej gdy będzie nowy dzierżawca to się grubo mylicie!! Jeszcze raz się powtórzę DOCENIA SIĘ COŚ DOPIERO PO JEGO STRACIE SPRAWDZA SIĘ W STU PROCENTACH!!!.

Czas wpisania opinii 0:00 i 0:06 tresc ta sama w zasadzie. numer IP tez zapewne ten sam. Bez komentarza.

:) z pewnością ten sam, ale najważniejsze że komentarze ukazały się pod dwoma różnymi nickami :)
pozdrowionka dla tych spostrzegawczych

Mieszkańcy Wisły też są niezadowoleni z usług medycznych świadczonych przez NZOZ Dziechcinka i radni będąc naszymi przedstawicielami nie mogli postąpić inaczej. Radni mówią w tej sprawie tym samym głosem co większość Wiślan i to nas cieszy. Nawet jeżeli miałoby braknąć jakiejś poradni specjalistycznej to mniejsza strata niż utrzymywanie poradni świadczących mierne usługi gdzie udający się tam pacjent nie otrzymuje żadnej pomocy.Czas na zmiany jeżeli będę niedogodności potrafimy to przetrwać bo potem będzie lepiej. Mieszkańcy Wisły i wczasowicze zasługują na świadczenia medyczne na najwyższym poziomie.Bardziej operatywni mieszkańcy od dawna korzystają z usług medycznych świadczonych poza Wisłą ze względu na to że jest już dużo obiektów które w ramach NFZ-u świadczą usługi na dobrym poziomie. Dość już zaniedbań które można zaobserwować pod rządami obecnego Dyrektora.Jeżeli nie ma motywacji do rozwoju i dbania o powierzony obiekt to trzeba poszukać kogoś kto ma motywację by w Wiśle zapewnić usługi na poziomie godnym naszych czasów

"powierzony obiekt" ? chyba wydzierżawiony obiekt:)
niech właściciel zadba o obiekt,
a obecny Dyrektor będzie dbał o resztę.

Oczywiście, że rośnie niezadowolenie spoleczne i to wielkiej liczby mieszkańców, część poszukuje lepszych usług w konkurencji wypisując się z usług POZ w" Dziechcince". Poradnie specjalistyczne też pozostawiają wiele do życzenia. Nie chcę myśleć jakie czasy pamięta np. wyposażenie poradni okulistycznej czy laryngologicznej . Brak USG oraz brak osobnej poczekalni w Poradni dla Kobiet to tylko wierzchołek problemów w NZOZ Dziechcinka. Spora część mieszkańców już od dawna korzysta z usług specjalistów poza Wisłą. Nawet jeżeli trzeba zapisać się do kolejki to warto poczekać i mieć usługę na przyzwoitym poziomie niż przyjść na wątpliwej jakości wizytę specjalistyczną bez kolejki w NZOZ Dziechcinka. Jeżeli NFZ ma płacić to niech płaci za porady dobrej jakości świadczone przez dobrych specjalistów którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Bardzo się cieszę że Rada Miasta podjęła taką decyzję i popieram czas na zmiany. Nie słuchajcie tych głosów, które chcą Was zniechęcić mieszkańcy oczekują zmian i te zmiany są konieczne.

"Brak USG oraz brak osobnej poczekalni w Poradni dla Kobiet to tylko wierzchołek problemów w NZOZ Dziechcinka." Pacjentko POZ-tu Dziechcinka chyba dawno temu byłaś pacjentką w tym ośrodku zdrowia:) Usg jest, nawet nie jedno bo dwa (no chyba że mowa o dopochwowym - to proszę o dokładniejsze wyjaśnianie zarzutów:)) a taka poczekalnia jaka jest w Poradni dla Kobiet w Dziechcince, to ja bym sobie życzyła żeby przed każdą wspomnianą poradnią taka była w każdym ośrodku zdrowia!!
A to komu NFZ płacie za jakie usługi nie leży w ramach tej dyskusji:) skoro Dziechcinka przez tyle lat utrzymuje kontrakty i współpracę z NFZ to myślę że o czymś to świadczy...
do przemyślenia Pacjentko POZ-tu Dziechcinka

W OZ Dziechcinka wszyscy pacjenci zgłaszający się i zarejestrowani do jednego z lekarzy są przyjmowani w tym samym dniu
z pierwszeństwem dla chorych w ostrym ( cięzkim ) stanie którzy są przyjmowani możliwie najszybciej , w gabinecie zabiegowym.
Do tych chorych przychodzi lekarz proszony przez pielęgniarkę ( Oczywiście wiąże się to z pozostawieniem oczekującej "kolejki"
pacjentów, którym czas oczekiwania automatycznie się wydłuża - ale najważniejsze jest ratowanie życia- potem dopiero komfort punktualności. Dlatego wyznaczenie godziny przyjęcia dla konkretnego chorego nigdy nie może być dokładne, bo różny jest czas, ktory lekarz musi
poświęcić na diagnostykę i wprowadzenie terapii w konkretnym przypadku). Niemniej czas oczekiwania pacjenta na przyjęcie jest
od 1 do 2 godzin a nie dni, chyba że dotyczy to lekarzy specjalistów, którzy przyjmują jeden lub dwa razy w tygodniu.
Uważam,że to jest w danych warunkach jedynie możliwa- dobra organizacja pracy.
Rejstracja pacjentów odbywa się również telefonicznie i nikt nie musi czekać od samego rana na lekarza który np. pracuje po południu.
Codziennie dopołudnia jest przynajmniej dwóch lub trzech lekarzy pierwszego kontaktu dla dorosłych i jeden dla dzieci
W trudniejszych przypadkach lekarze korzystają z konsultacji specjalistycznych lekarzy współurzęujących lub telefonicznie.
Uważam że w tym ośrodku dba się o pacjenta i to jest najważniejsze, a nie stare meble, krzesła, szafki czy kosze na śmieci, które
przecież można dokupić stopniowo albo Rada Miejska która pragnie " połysku" mogłaby to zasponsorować.

Daj spokoj ten artykul to nie poziom do dyskusji. Radna chce krecic lody jak posłanka sawicka w sopocie i tak samo sie to skończy. Jesli ktos ma swoje 5 min w zyciu i chce zniszczyc dobra prace innych w imie własnej korzysci nigdy nie powinien piastowac funkcji publicznych. Na szczescie na stołek mozna sie wdrapac ale rownie łatwo mozna z niego spasc tylko z wiekszym hukiem. Osoby którym CHCIWOŚĆ przesłoniła oczy i zdolności do percepcjinie powinny nigdy piastowac funkcji publicznych. Jest nauczka na przyszłośc i na kolejne wybory. Byc moze nawet uzupełniajace.

ODNOSNIE ARTYKUŁU TO JEGO SUBIEKTYWIZM ŚWIADCZY O NIEPRAWDZIWOŚCI STWIEDZEŃ.
Ośrodek zdrowia w Dziechcince jest jednym z najlepszych jakie spotkalam przy moich 35 latach pracy lekarza. Obecnie jestem lekarzem na emeryturze i wybralam ten ośrodek dla kilkunasto-godzinnej pracy, ponieważ jest dobrze zorganizowany, życzliwy dla
pacjentów i kazdy zgłoszony chory może możliwie najszybciej otrzymać właściwą pomoc. Szybko dostepna pracownia Rtg , Ekg
oraz laboratorium pozwala na diagnostykę za kilka minut lub godzin. Dzięki temu uratowano dużo zawałów i innych ostrych schorzeń,
które szybko można przesłać do PAKS w Ustroniu lu do pobliskich szpitali dzialającyn na terenie ośrodka transportem medycznym.
Można rownież szybciej niz gdzie indziej uzyskać konsultację przy rożnych problemach specjalistycznych. Również dobrze współpracują lekarze ze sobą i z apteką, której pracownicy wspomagali nas przy problemach z refundacyjną ustawą, oraz w każdym
innym czasie. Pacjenci przyjmowani są według określonych godzin - na które się umawiają wiedząc, że trochę czasu zwykle należy
poświęcić bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo pacjent wymaga aby sie nim dobrze zająć.
Dlatego przybywa nam pacjentów z oklicznych miejscowości ; ISTEBNEJ, USTRONIA , GOLESZOWA KUBALONKI i to jest do sprawdzenia liczbowo jako czynnik zadowolenia społecznego a nie odwrotnie!!!
Myślę, że wiele osób wyraziłoby swój protest związany z ww artykułem i to nie tylko dotyczy mieszkańców, ale również licznych
pacjentów przyjezdnych, którzy korzystają z usług Ośrodka Zdrowia w Dziechcince.

W interesie radnej Sitkiewicz , która prowadzi prywatny gabinet lekarski jest szkalowanie i wypowiadanie się o 14 lekarzach
zatrudnionych w NZOZ " Dziechcince" , co do jakości usług lekarskich .
" JAK TO SIĘ MA DO ZASAD KODEKSU ETYKI LEKARSKIEJ "

Po przeczytaniu tego brukowca czyli , że radni zobowiązali Burmistrza do przetargu na dzierżawę pomieszczeń , które obecnie zajmuje NZOZ Dziechcinka to w tym miejscu mam pytanie dlaczego Apteka którą dzierżawi mgr Molin i CPR z Cieszyna otrzymali od 1 stycznia 2012r. umowę najmu na trzy lata w trybie bezprzetargowym , które to pomieszczenia znajdują sie w tym samym budynku co NZOZ Dziechcinka " . Rodzi sie za tem kolejne pytanie na którą nie otrzymamy odpowiedzi dlaczego te dwa podmioty nie musiały przystąpić do przetargu moja odpowiedź jest tak prosta ponieważ mają bardzo dużei układy z radnymi !!!!!!!! a zresztą co tu dużo gadać tak oszkliwej rady jaka jest obecnie wybrana przez nas mieszkańców Wisły i którą tez osobiście wybierałem jeszcze nie było !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Kpina. Należałoby odniesc sie do uczciwości dziennkiarskiej pani "redaktor" koczwara zdecydowanie reprezentuje punkt widzenia swoich mocodawców gdyz artykuł nosi cechy pisanego na zamówienie.
"rosnie niezadowolenie społeczne" czyje?? Pani "redaktor" czy osób z pania zwiazanych? Jak pani je zmierzyła? Bo generalnie odnosze wrazenie ze w tej branzy decyduje opinia pacjentów i gdyby oni byli społecznie niezadowoleni to po prostu zmieniliby lekarzy prowadzących i poradnia sama na rynku przestałaby funkcjonowac.
Całkowity brak obiektywizmu i uczciwosci dziennikarskiej.Mysle ze zawodu uczyła sie pani studiując brukowce.
Należałoby pisząc ten "artykuł" poznać punkt widzenia dwóch stron i wtedy miałby on jakas wartość.

Witam.
Nawet wśród Radnych funksjonuje przekonanie, że winnym za stan techniczny budynku przychodni przy ul. Diechcinka 4 jest prowadząty tam NZOZ Stanisław Ranosz.
Chcę wyjaśnić co następuje. Otóż przez dziesięciolecia / budynek funkcjonuje od 1968r./ właścicielem budynku był Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. W dobie prywatyzacji służby zdrowia powstał tam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Dziechcinka" kierowany przez Pana Ranosza. W 2002 roku NZOZ "Dziechcinka za zgodą Powiatu / był to organ nadzorujący ZZOZ w Cieszynie/, wydzierżawił powyższy budynek na prowadzenie tam działalności leczniczej. Był on głównym dzierżawcą, zaś apteka i pogotowie byli podzierżawcami i rozliczały się z Panem Ranoszem.. Umowa była zawarta na czas określony 10 lat. Umowa nie nakazywała prowadzenia w budynku generalnych remontów, a jedynie bieżącą konserwację. Do remontów takich jak docieplenie budynku, wymiana okien itp zobowiązany był właściciel budynku, lub za jego zgodą dzierżawca, ale wtedy poniesione nakłady mógł odliczyć z czynszu. Powiat potrzebował pieniędzy, więc cały czynsz zużywał ZZOZ na własne potrzeby szpitala. W 2007 lub 2008 roku Powiat szukając dochodów postanowił sprzedać ten obiekt i wówczas Rada Miasta w obawie aby bydynek nie został wylorzystany na inny cel lecznictwa, niekoniecznie ten podstawowy, postanowiła odkupić go w trybie bezprzetargowym na raty.
Przez 3 kolejne lata miasto płaciło do powiatu raty po ok. 300tys zł, w 2010 roku opracowało dokumentację na modernizację obiektu, ale dalej sprawa ucichła. Ani w 2011 roku nie przeznaczono nic na modernizację budynku, ani nawet w budżecie na 2012 rok nie zaplanowano żadnych kwot na ten cel. W tej sytuacji trudno oskarżać Pana Ranosza za brak dbałości o należyty stan budynku. Nie wiem jak Pani Radna Sitkiewicz i pozostali radni wyobrażają sobie modernizację budynku w ciągu kilku miesięcy, aby wykazać się przed przystąpieniem do przetargu.
Jeszcze jeden kamyczek. Nie chcę odnosić się do funkcjonowaniasamej instylucji leczniczej jaką jest NZOZ "Dziechcinka" bo zwyczajnie nie wiem, czy jak będzie tam funkcjonował inny NZOZ, to będzie lepiej. Chcę Państwa poinformować, że funkcjonujące tam obecnie laboratorium analityczne należy do jednych z najlepszych w kraju? Natomiast coraz częściej lekarze proszą o wykonanie powtórnych badań, przerprowadzanych przez laboratorium Pani Suchankowej, bowiem zwyczajnie są pomyłki.Tak więc dajcie spokój Ranoszowi, bo w sprawie stanu budynku jest najmniej winien.

Potwierdzam ten komentarz jednak z jednym się nie zgodzę , że Miasto płaciło przez 3 lata ratę 300 tys. złotych bo budynek kosztował 700 tysięcy złotych więc jest to pomyłka co do kwoty jaką za budynek zapłacono .

ohydny paszkwil. cel jasny. przejecie poradni wraz z kontraktem. nic inego sie nie liczy, prawda??

magistrzy apteki na łasce administracji ośrodka w temacie "ogrzewanie"? brzmi absurdalnie...
natomiast co do apteki, to kto jest odpowiedzialny za schody do niej prowadzące, przed którymi jest znak o dojściu do tejże apteki? czy za te schody też jest odpowiedzialny ośrodek? czy może apteka sama powinna się o nie zatroszczyć?
Ostatnim razem o mało nie wylądowałbym z nogą w gipsie, po tym jak się poślizgnąłem na nich...

Przeorganizowany gabinet dla Kobiet nie posiada jednego z podstawowych urządzeń do diagnostyki (USG dopochwowe) i jest czynne tylko 3razy w tygodniu.W gabinetach jest zimno.W aptece (,która jest na łasce administracji przychodni w temacie "ogrzewanie")magistrzy często pracują w kurtkach..WC dla niepełnosprawnych bywa zamknięte.Z dachu śnieg zrzucany jest podczas,gdy pacjenci wchodzą do budynku..A poradnie nie zawsze są dostępne z"marszu" i specjaliści nie zawsze"dla pacjenta".

zapomniałam jeszcze dodać do tego, że kiedyś chcąc skorzystać z WC dla osób niepełnosprawnych, kiedy było jeszcze ogólnodostępne, po wejściu do WC najpierw mnie odrzuciło, kiedy poczułam "zapach" a następnie o mało nie zwymiotowałam kiedy zobaczyłam za przeproszeniem nasrane wokół muszli klozetowej i na całej desce...wybaczcie ale prawda jest taka, że z tego WC korzystali wszyscy (nie tylko pacjenci Dziechcinki) naokoło, którzy tylko odczuli potrzebę...dlatego z drugiej strony nie dziwię się wogóle, że to WC jest zamykane na klucz...
a tak swoją drogą, Wisła - miasto turystyczne, rekreacyjne...żeby na Oazie, w miejscu gdzie przewija się bardzo dużo osób, nie było publicznej toalety?
władze miasta powinny się nad tym zastanowić...

Oczywiście przyznaję rację, gabinet dla Kobiet, nie posiada USG dopochwowego...bo być może Ośrodek Zdrowia zwyczajnie nie ma na to środków żeby zakupić taki sprzęt (pamiętajmy, że co miesiąc "ok. 5tyś zł" czyli ta "symboliczna kwota" wg Radnej Sitkiewicz była płacona do Urzędu za dzierżawę...)nic a nic z tych pieniędzy nie zostało zrobione dla Dziechcinki.
Co do tego jak i ile razy w tygodniu jest otwarta poradnia, pytania kierować do funduszu i pytać dlaczego dają taki mały kontrakt:) to ile razy w tygodniu poradnia będzie czynna, zależy od funduszu nie od Pana Ranosza czy też Administracji, na łasce której jest cała apteka w temacie "ogrzewanie"..Dla sprostowania nie tylko w aptece jest zimno, w ośrodku też o czym przedmówca wspomina, więc nie wiem skąd taki wniosek że jest na łasce czy niełasce administracji skoro wszędzie jest tak samo zimno....a grzejniki we wszystkich korytarzach, poczekalniach ośrodka i gabinetach są ciepłe. Pragnę tylko dodać że to właśnie ta Administracja wraz z Dyrektorstwem Ośrodka Zdrowia dokładnie rok temu walczyła o to żeby Poradnia dla Kobiet w ogóle istniała...Jestem pewna, że nie wiele osób wie o tym, że początkowo NFZ odmówił podpisania kontraktu na poradnię dla Kobiet i Poradnię Zdrowia Psychicznego. Nikt już nie wspomni o tym jak zacięcie władze ośrodka walczyły o odzyskanie obu poradni...odwołania, ciągłe prośby, pisma do władz miasta, województwa a nawet rozmowy z samym Prezydentem Polski Panem Komorowskim...prawda jest taka że to za sprawą Administracji i Pana Ranosza, ja oraz inne Kobiety mają Poradnię dla Kobiet...a Pacjenci z problemami nerwic czy depresji mają gdzie się leczyć (za darmo!!). Więc pytam dla kogo te poradnie są jak nie "dla pacjenta"?!
WC dla osób niepełnosprawnych nie "bywa zamknięte" tylko jest zawsze zamknięte, bo jak sama nazwa wskazuje jest to WC dla osób które nie mogą dostać się po schodkach na górę. Klucz od tego WC jest zawsze dostępny w rejestracji na przeciwko, wystarczy poprosić....
Co do zrzucania śniegu z dachu problem proszę przedstawić Władzy Miasta... to tego co mi wiadomo to miasto odpowiada za zrzucanie śniegu z dachu...

5 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, poradnia rehabilitacyjna, poradnia urologiczna, poradnia okulistyczna, poradnia stomatologiczna, poradnia laryngologiczna, poradnia neurologiczna, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia alergologiczna, fizjoterapia ambulatoryjna. Ponadto rentgen, usg, laboratorium.
Czas oczekiwania do wyżej wymienionych poradni specjalistycznych? Poza poradnią rehabilitacyjną, gdzie czas oczekiwania to ok. 1 miesiąc pozostałe poradnie dostępne są dla pacjentów "z marszu". Proszę podać mi choć jeden ośrodek zdrowia, który posiada wszystkie wymienione poradnie , do których dostałabym się w tak krótkim czasie...trudno odnaleźć?
To wszystko mieszkańcy miasta Wisła utracą w momencie kiedy zakończy się dzierżawa budynku mieszczącego się przy ul. Dziechcinka 4. Dlaczego tak się stanie? Dlatego, ponieważ Radni myślą więcej o nowoczesności, o modernizacji, o remontach i o ciągłym płaceniu czynszu. Oczywiście nie ma w tym nic złego...tylko dlaczego Radni nie pomyślą o tym, że NFZ nie płaci Panu Ranoszowi na wynajem budynku, remonty, czy wymianę okien? NFZ płaci na leczenie, nie na remonty. Zatem pytanie kieruję do Radnej Sitkiewicz - skąd Pan Ranosz ma wziąć na to wszystko pieniądze? Może czas na dostosowanie budynku Pan Ranosz by miał do października, ale niestety powiedzmy sobie szczerze, pieniądze mu z nieba na ten cel nie spadną...
Kolejna kwestia którą chciałabym poruszyć to problem, który od pewnego czasu krąży wśród społeczności wiślańskikej: dlaczego przez tyle lat Pan Ranosz nic nie zrobił dla Ośrodka? A dlaczego nikt nie widzi tego, że część ścian została docieplona, zostało wyremontowane WC dla osób niepełnosprawnych oraz WC przy laboratorium, zostały wymienione rury od ciepłej i zimnej wody w części piwnicznej, wymieniono troje drzwi wejściowych do ośrodka, dach został odremontowany, został dostosowany i przeorganizowany gabinet dla Kobiet, przed ośrodkiem został położony chodnik z kostki brukowej....
A teraz ja mam pytanie dla rozważenia mieszkańcom i samym Radnym Wisły: co Miasto zrobiło przez te wszystkie lata dla Ośrodka?
Nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź...bardzo smutna ale niestety prawdziwa:
NIC...

Witam
chciałem się dołączyć do powyższej wypowiedzi, nie wiem czy szanowni Państwo radni zdają sobie sprawę z tego że nzoz salus który to niby ma przejąć pacjentów nzoz dziechcinki niema nawet jednej czwartej takiego sprzętu i lekarzy jak nzoz dziechcinka po pierwsze brak jakichkolwiek lekarzy specjalistów a nawet odważę się powiedzieć brak konkretnych lekarzy pierwszego kontaktu (ogólnych), Ponadto każda placówka zdrowotna, taka jak np nzoz salus czy nzoz dziechcinka, co 3 lata stara się o pewną liczbę punktów, które z kolei są przydzielane na pacjenta w zależności od rodzaju wizyty, zakładając, że nzoz sallus przejął by pacjentów nzoz dziechcinki to bardzo szybko pula punktów wyczerpała by się a co za tym idzie pacjenci byli by przyjmowani tylko prywatnie, zatem moje pytanie brzmi do szanownej rady miasta... gdzie jest dobro pacjenta... dobro mieszkańca Wisły? Dla osób które myślą, że punkty które otrzymała placówka nzoz dziechcinka przejdą na jakikolwiek inny ośrodek zdrowia, muszę wyprowadzić z tego błędu bo tak nie jest.
Fundusz przydziela pewną pulę punktów konkretnej placówce i tych punktów przenieść nie można! Dlatego stąd też mój apel do rady miasta, jeżeli faktycznie chodzi wam o dobro mieszkańców Wisły, o dobro pacjenta dlaczego nie przedłużycie umowy chociaż o rok? do 2013r. do m-ca grudnia, gdyż do wtedy są podpisane kontrakty ze wszystkimi ośrodkami zdrowia, aby zwykły szary człowiek, zwykły mieszkaniec Wisły, który nie dość, że musi płacić za leki to jeszcze miał by płacić za prywatne leczenie...?
Rada i tak zrobi tak aby ona z tego miała korzyści a nie my... mieszkańcy Wisły... o czym sami Wy, którzy to czytacie a obecnie korzystacie z usług nzoz dziechcinka, sami się przekonacie...

W tym miejscu należą się informacje zarówno dla pacjentów jak i radnych, kto jest odpowiedzialny za stan techniczny budynku przychodni.Pisałem na ten temat kilka godzin temu, ale mój komentarz się nie ukazał.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama