, sobota 20 kwietnia 2024
W cieszyńskim ratuszu odsłonią tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych
Pokazowe procesy "żołnierzy wyklętych" odbywały się w cieszyńskim ratuszu. fot: www.cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

W cieszyńskim ratuszu odsłonią tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych

JM
W 1946 roku w Cieszynie osiemnaście osób zostało skazanych na karę śmierci za działalność lub współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym. Pokazowe procesy "żołnierzy wyklętych" odbywały się w cieszyńskim ratuszu. Już w najbliższy piątek w holu przed salą sesyjną zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca wszystkich skazanych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja naukowa.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom politycznych wyroków śmierci, wydawanych w Cieszynie w 1946 roku, a także konferencji przedstawiającej działalność polskiego podziemia niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim w latach 1945-1948, odbędzie się w przypadający na 1 marca Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Na płycie z czerwonego granitu o wymiarach 75 na 112 cm znalazł się napis: "Żołnierzom Wyklętym" Polskiego Podziemia Niepodległościowego Oddziału "Wędrowiec" oraz Narodowej Organizacji Wojskowej, którzy stanęli do walki z komunistycznym zniewoleniem, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, na mocy wyroków śmierci wydanych w Cieszynie od czerwca do października 1946 r. Poniżej wymieniona imiona, nazwiska wraz pseudonimami oraz wiekiem wszystkich skazanych na śmierć „żołnierzy wyklętych. Na dole tablicy umieszczono napis: Przyjął Was Bóg - Pamięta o Was Polska. Cieszyn, 1 III 2013 r. Społeczeństwo Śląska Cieszyńskiego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Napis na tablicy oddaje w pierwszych słowach ("Żołnierzom Wyklętym" Polskiego Podziemia Niepodległościowego) hołd wszystkim "żołnierzom wyklętym". - Musimy bowiem pamiętać, że wielu z nich, pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, albo tutaj działających, ginęło w innych okolicznościach, np. w wyniku wyroków sądowych, wydawanych w Katowicach czy Bielsku - mówi Ryszard Macura ze stowarzyszenia "Wszechnica", które było inicjatorem upamiętnienia "żołnierzy wyklętych".

Projektantami i wykonawcami tablicy była Urszula Górnicka-Herma oraz Wacław Pieczonka.

PROGRAM KONFERENCJI:

10.30-10.45 - Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom politycznych wyroków śmierci, wydawanych w Cieszynie w 1946 roku
11.00-11.30 - Wykład Grzegorza Księżyca, Procesy polityczne w Cieszynie w 1946 roku
11.30-12.00 - Wykład dr. Adama Dziuby, Podziemie poakowskie w latach 1945-1948 roku
12.00-12.20 - Przerwa
12.20-12.50 - Wykład dr. Tomasza Kurpierza, Likwidacja zgrupowania NSZ Henryka Flamego "Bartka"
12.50-13.20 - Wykład dr. Dariusza Węgrzyna, Podokręg cieszyński Narodowej Organizacji Wojskowej
13.20-13.30 - Zamknięcie konferencji

Patronem medialnym wydarzenia jest portal gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Natomiast pan premier "jest zbyt zajęty” (wg oświadczenia Centrum Inf. Rządu) i "nie będzie brał udziału w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych"
Obstawiam na chybił trafił: haratanie w gałę lub narty.

Wg najnowszych danych, w latach stalinizmu aresztowano w Polsce przeszło 0,25 mln. ludzi. Ponad 5 tys. zostało skazanych przez sądy wojskowe na karę śmierci. Ponad trzy tysiące wyroków wykonano. Milicja i wojsko wspólnie z sowieckimi oddziałami przeprowadzały krwawe pacyfikacje. Łączna liczba ofiar zbrodni komunistycznych z lat 1944–1954 może sięgać nawet 50 tysięcy zmarłych i zamordowanych. Te liczby szokują. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jesteś statystykiem? Może historykiem? Jeśli jednak jesteś człowiekiem to odpowiedz na pytanie; dlaczego? Dlaczego mieliśmy przez kilka lat po wygranej wojnie wojnę domową? Może Ktoś współtwórców tej wojny upoważnił do swoich czynności? Jak uprzednio upoważnił i przebaczył śmierć milionów. Dlaczego tu jest statystyka a nie refleksja i wnioskowanie? Dlaczego nie odpowiadamy na wyzwania czasu? Przepraszam, nie na wyzwania, lecz na powinności przed Tymi co nieobecnych wyzywają na kolejne apele. Jednych na apel poległych, drugich na apel hańby. Czujesz do tego Anonimie siłę i uprawnienie?

Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

jeśli ofiara wspomina kata, to znaczy, że pognębia się byciem wciąż ofiarą, nie potrafiąc przezwyciężyć traumy...

Ofiary zbrodni nie żyją, a więc nie mogą nic wspominać. Szkoda, że nie przyszło ci to do głowy - być może było za daleko.

Czyli mówmy o Auschwitz, ale zapomnijmy o Hitlerze?

Gratuluję pytania. Orzeźwia. No i te statystyki. Bezrefleksyjność. Nie słychać znaczących historycznych refleksji. Fanfary, sztandary, pic. Jest Dzień Narodowy, nie ma tłumów. Jest abdykacja, są tłumy. Może to jednak taka wola najwyższa aby zadziwiać. Ofiary kolejnych wieków doświadczeń milczą. Nie milczą tylko karabiny i idee. Nie milczą tylko newsy. Tu kilku, tam kilkadziesiąt, tam tysiące, czy miliony. Statystyka?

Przypominanie o tamtej masakrze polskich środowisk patriotycznych, która była sprowokowana i zorganizowana przez Sowietów i polskich renegatów powoduje powstanie atmosfery potępiającej ich gnębicieli, toteż nic dziwnego, że obchodzenie Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wzbudza w tych środowiskach szczególną irytację.
Pewnie na fali tej irytacji „nieznani sprawcy” sprofanowali pomnik bohaterskiej sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny „Inki” w Krakowie.

Wielki szacunek dla takich inicjatyw :) Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama