, niedziela 9 sierpnia 2020
Ustroń: 77. rocznica spalenia Synagogi Ustrońskiej
- Nie możemy zapomnieć o tym, co stało się tutaj podczas II wojny światowej. Albowiem to właśnie wymazanie z pamięci i całkowite zniszczenie społeczności żydowskiej i jej dziedzictwa było celem Hitlera i podobnie mu myślących - powiedział podczas uroczystości Christian Jaworski, prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ustroń: 77. rocznica spalenia Synagogi Ustrońskiej

MAŁGORZATA BRYL
Ustroń: 77. rocznica spalenia Synagogi Ustrońskiej

Duchowni różnych wyznań pomodlili się razem za ustrońskie ofiary Holocaustu, a także o pokój w Izraelu i na świecie, fot. ARC SPOT

16 września przy pomniku Synagogi Ustrońskiej odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą spalenia tej synagogi przez niemieckich okupantów we wrześniu 1939 roku. - Musimy pamiętać, do czego prowadzą niebezpieczne ideologie rasistowskie, faszystowskie i nacjonalistyczne - powiedział podczas uroczystości Christian Jaworski, prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego, który zorganizował wydarzenie.

Synagoga w Ustroniu spłonęła po podłożeniu pod nią ognia przez nazistowskich zbrodniarzy 15 września 1939 roku. Był to pierwszy sygnał zbliżającej się nieuchronnie zagłady ludności żydowskiej Ustronia, która zginęła w obozach pracy, obozie zagłady lub została rozstrzelana na ulicach. Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów. W tym samym czasie spłonęły też synagogi w Cieszynie, Skoczowie i Bielsku-Białej.

W uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę spalenia synagogi w Ustroniu z inicjatywy niedawno powołanego do życia Instytutu Śląska Cieszyńskiego wzięli udział przedstawiciele: Kościoła Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, a także Przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Katowic. Duchowni pomodlili się razem za ustrońskie ofiary Holocaustu, a także o pokój w Izraelu i na świecie.

W apelu pamięci, podczas którego zostały odczytane nazwiska wszystkich ofiar zamordowanych przez hitlerowców, wzięła udział także Dorota Wiewióra - przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej, przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele samorządów Ustronia i Starostwa Powiatowego, uczniowie i nauczyciele ustrońskich szkół, a także inni mieszkańcy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł Mirosław Suchoń, członek Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. Delegaci biura poselskiego posła Suchonia złożyli podczas uroczystości kwiaty pod pomnikiem Synagogi Ustrońskiej. Wydarzeniu towarzyszyły akcenty muzyczne, jak np. otwierająca uroczystości pieśń „Hatikwa”, hymn państwowy Izraela w wykonaniu lokalnej skrzypaczki, Marleny Janik.

- Nie możemy zapomnieć o tym, co stało się tutaj podczas II wojny światowej. Albowiem to właśnie wymazanie z pamięci i całkowite zniszczenie społeczności żydowskiej i jej dziedzictwa było celem Hitlera i podobnie mu myślących - powiedział podczas uroczystości Christian Jaworski, prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego. - Musimy pamiętać, do czego prowadzą niebezpieczne ideologie rasistowskie, faszystowskie i nacjonalistyczne. Do jakiej tragedii może doprowadzić ksenofobia, szowinizm i antysemityzm - dodał. - Koszmar wojny jest wciąż żywy w wielu miejscach na świecie, historia bywa przewrotna, a czasem nawet lubi się powtarzać. Dlatego musimy zachować w pamięci ofiary II wojny światowej, a w szczególności naród, który podczas jej trwania ucierpiał najbardziej i w planach nazistów miał ulec całkowitej zagładzie - podkreślił Jaworski.

- Mam nadzieję, że my jako społeczność żydowska, tak nieliczna już na terenie Polski, będziemy mogli spokojnie odejść, mając świadomość, że młodzi ludzie, którzy co roku organizują w Ustroniu tę uroczystość, będą dbać o te miejsca pamięci i nigdy nie będziemy musieli sobie zadawać pytania: „Gdzie był Bóg?” - zaznaczyła Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej. - Dziękuję młodym założycielom Instytutu Śląska Cieszyńskiego za pielęgnowanie tej tradycji i mam nadzieję, że nasza współpraca będzie rozwijać się w imię pokoju - dodała.

Obchody rocznicy spalenia synagogi organizowane są w Ustroniu od 2014 r. Jednak po raz pierwszy tegoroczne uroczystości zorganizowane zostały przez powołany 3 września br. Instytut Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ojciec mi zawsze opowiadał o wojnie z Niemcami ale nigdy nie wspominał o jakiś nazistach czy hitlerowcach , muszę poczytać co to byli za jacy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama