, niedziela 28 luty 2021
To już pewne - wybory samorządowe 16 listopada
Ukształtował się już harmonogram przygotowań do wyborów. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

To już pewne - wybory samorządowe 16 listopada

MB
Premier Donald Tusk podpisał właśnie rozporządzenie o dacie wyborów samorządowych. Odbędą się one 16 listopada, a ich druga tura - tam, gdzie będzie to konieczne w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - 30 listopada.

Zgodnie z kodeksem wybory samorządowe odbywają się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Kadencja obecnych rad upływa 21 listopada, a ostatnim dniem wolnym od pracy przed tym terminem jest właśnie 16 listopada.

W tegorocznych wyborach samorządowych w Polsce zostanie wybrane blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Liczba radnych wybieranych do rad gmin powiatu cieszyńskiego na kadencję 2014-2018 rysuje się następująco: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Strumień, Wisła, Ustroń i Zebrzydowice - 15 radnych, z kolei w Cieszynie i Skoczowie zasiądzie 21 radnych. Niezmiennie w Radzie powiatu cieszyńskiego zasiądzie 29 radnych.

Choć niektórzy kandydaci rozpoczęli już swoją kampanię wyborczą, oficjalnie rozpocznie się ona 27 sierpnia. Z kolei zgodnie z harmonogramem wyborów po 7 września br. będą musieli ujawnić się wszyscy kandydaci na stanowiska burmistrzów i wójtów w powiecie cieszyńskim, zawiadamiając odpowiednio Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. W tym terminie pojawią się też obwieszczenia o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin i rady powiatu cieszyńskiego, wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin, a także Sejmiku Śląskiego.

Z kolei dzień 17 września będzie ostatecznym terminem zgłaszania komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Do 22 września zostaną powołane terytorialne komisje wyborcze.

Najpóźniej 7 października poznamy kandydatów na radnych dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, Rady powiatu i Sejmiku Śląskiego. W kolejnym tygodniu zostaną utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów.

Natomiast 17 października pojawią się obwieszczenia o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego i o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie to też ostateczny termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych oraz zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Najdalej 22 października zostaną przyznane jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Następnie do 24 października komisarz wyborczy, wykonujący zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, przyzna numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez PKW.

26 października komisarz wyborczy przyzna numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim. Najpóźniej do tego dnia zostaną też powołane przez gminną komisję wyborczą obwodowe komisje wyborcze. Będzie to także termin sporządzania spisów wyborców i zgłaszania przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Brailleʼa.

Do 7 listopada będzie możliwe składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, z kolei do 11 listopada - składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania.

W dniu 14 listopada 2014 o godz. 24.00 kampania wyborcza zostanie zakończona.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

po co nam wladza???...

A ja mam nadzieje, że kandydaci będą mieli strony internetowe np na e-samorzadowiec.pl dzięki czemu będzie można poznać ich bliżej.

mam również nadzieję że Cieszyn zmieni burmistrza i 90% radnych. Jedyna szansa na realną zmianę w tym mieście.

Mam nadzieję, że Wisła zostawi burmistrza i przywróci poprzednią radę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama