, poniedziałek 6 lipca 2020
Spotkanie z kandydatami do Sejmiku
Organizatorem debaty było Stowarzyszenie „Wszechnica” we współpracy z Biblioteką Miejską w Cieszynie.  fot: DRDodaj do Facebook

Spotkanie z kandydatami do Sejmiku

DR
Wczoraj (12.10) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyła się kolejna debata przedwyborcza. Tym razem do udziału zaproszone zostały wszystkie komitety wyborcze, które związane są z Powiatem Cieszyńskim i zarejestrowały swoje listy w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Debata miała charakter edukacyjno – informacyjny z udziałem publiczności. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie „Wszechnica” we współpracy z Biblioteką Miejską w Cieszynie.

W spotkaniu z wyborcami uczestniczyli: Jan Kawulok – KW Prawo i Sprawiedliwość, Andrzej Molin – KKW Platforma Obywatelska. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Artur Lach – KWW Wolność, Tomasz Janik – KWW Bezpartyjni Samorządowcy, Ewa Zimowska – KWW „Kukiz’15”, Agnieszka Lamek – Kochanowska - KW Partii Razem. W debacie nie wzięli udziału przedstawiciele SLD Lewica Razem oraz PSL.

Podczas debaty poruszone zostały sprawy, które znacznym stopniu interesują opinię publiczną. Czas przeznaczony na odpowiedź każdego z kandydatów wynosił 2 minuty. Pierwsze pytanie dotyczyło fatalnej jakości powietrza, jaka od dłuższego czasu utrzymuję się zwłaszcza na Śląsku. Czy Śląsk może wygrać ze smogiem i czy większy wpływ na stan powietrza w regionie ma tzw. niska emisja pochodząca z ogrzewania domów czy może zlokalizowany w regionie przemysł? Jak wygrać ze smogiem?

Kolejne pytanie poruszyło istotną kwestię transportu publicznego. W jaki sposób samorząd wojewódzki może doprowadzić do poprawy transportu publicznego w naszym regionie? Brak połączeń kolejowych Cieszyn – Bielsko-Biała, jeden prywatny przewoźnik na linii Cieszyn – Katowice, czy stojąca pod znakiem zapytania rewitalizacja linii kolejowej 190 – to tylko niektóre z problemów transportu publicznego w naszym regionie.

Ostatnim tematem przygotowanym przez organizatorów był stan dróg wojewódzkich, a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. W jaki sposób kandydaci zamierzają zabiegać o poprawę bezpieczeństwa na DW w naszym regionie, podczas gdy na wielu z nich uszkodzona jest nawierzchnia i nie ma chodników? Czy istnieje możliwość ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych – TIR na DW 938 i poprawa bezpieczeństwa na tej drodze?

Każdy z kandydatów miał również okazję do tego, by przedstawić swoją kandydaturę i sprawy, którymi chciałby się zająć, jeśli zostanie wybrany.

Jan Kawulok:
„Byłem dyrektorem szpitala w Cieszynie, jestem dyrektorem pogotowia - 30 lat pracy w służbie zdrowia, dlatego zawsze pracuję w komisji zdrowia, chcę pracować nadal. Ponieważ lubię liczyć, pracuję w komisji budżetu, chcę pracować w komisji budżetu nadal. Oczywiście będę walczył o to, żeby w skład zarządu województwa Śląskiego wchodził przedstawiciel naszego rejonu, najlepiej w randze marszałka.”

Artur Lach:
„Mam 21 lat. Urodziłem się w Żywcu. Mieszkam w urokliwej miejscowości nieopodal Żywca. Jestem studentem, ale również podejmuję pracę. Mój przekaz jest jasny, tak samo jak całego mojego samorządu. Idziemy patrzeć im na ręce, będziemy czuwać, aby wasze pieniądze, pieniądze wszystkich obywateli były wydawane jak w najlepszy sposób, ale powstawało jak najwięcej przede wszystkim dróg, bo one są w opłakanym stanie, a idzie na nie kolosalna część naszych pieniędzy.”

Ewa Zimowska:
„Jestem lekarzem, ukończyłam Akademię Medyczną we Wrocławiu na Wydziale Stomatologii. Moim marzeniem i ogromnym zaangażowaniem jest stworzenie centrum rehabilitacji onkologicznej. Z roku na rok w zastraszającym tempie liczba pacjentów onkologicznych wzrasta. Pacjent po leczeniu medycznym, radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii właściwie zostaje sam ze swoimi problemami. Przerażony i zagubiony, chodzi do różnych gabinetów, różnych lekarzy, szuka pomocy. Tej pomocy nie dostaje. Zaczyna korzystać z pomocy medycyny niekonwencjonalnej i tak naprawdę wydłuża się jego okres powrotu do pracy, korzysta ze zwolnień lekarskich, z zaświadczenia ZUS. Moim zadaniem jako radnej będzie stworzenie na terenie Podbeskidzia centrum rehabilitacji onkologii. Wiem o tym, że takie centra istnieją tylko w dużych miastach: Warszawa, Kraków (…).”

Agnieszka Lamek – Kochanowska:
„Jestem związana ze Śląskiem Cieszyńskim. Natomiast mieszkam teraz w Bielsku-Białej razem z mężem. To jest moja pierwsza próba wejścia w taką politykę, pierwsza próba kandydowania do Sejmiku. W Sejmiku chciałabym się bardzo zająć sprawami mieszkalnictwa komunalnego, wiem, że Sejmik mógłby takie działania wspierać, także transportem publicznym i sprawami opiekuńczymi, jak wsparcie żłobków, przedszkoli, a także edukacji.”

Andrzej Molin:
„Mieszkam w Wiśle. Jestem matematykiem. Pracowałem w różnych miejscach jako matematyk, najpierw w Instytucie Systemów Sterowania na Śląsku, później w Śląskim Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu, w fabryce samochodów małolitrażowych, ale najdłużej w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, gdzie przez wiele lat byłem dyrektorem. Jestem doświadczonym samorządowcem, bo byłem radnym w radzie miasta, później byłem burmistrzem Wisły w czasie jednej kadencji, teraz jestem w radzie powiatu, pracuję w komisji edukacji oraz komisji zdrowia. Chcę wykorzystać tą wiedzę samorządową w kolejnym szczeblu samorządu terytorialnego. Te pytania, które zostały tutaj zadane, to są właśnie te tematy, które znajdują się moim programie. Chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę – na temat edukacji regionalnej. Jest to niezmiernie ważne abyśmy upowszechniali w kraju wiedzę na temat Ślaska (…).”

Tomasz Janik:
„Jestem niedoświadczonym samorządowcem terytorialnym. Natomiast wykonuję od 20 lat zawód notariusza – w Tychach, Bielsku. Mam spore doświadczenie w samorządzie zawodowym. Byłem wiceprezesem Izby Notarialnej w Katowicach, członkiem Krajowej Rady Notarialnej, a w latach 2012-2015 kierowałem tym najwyższym organem samorządu zawodowego notariuszy. Poza tym mam doświadczenie w zakresie informatyzacji, elektronizacji usług publicznych. Byłem prezesem spółki, która wprowadzała pierwsze rozwiązania w zakresie informatyzacji usług notarialnych i moją pasją są kwestie e-usług i innowacyjnej gospodarki, więc jeśli uda mi się znaleźć w sejmiku to myślę, że komisja gospodarki i innowacji to jest to, czym bym się chciał zająć.”

W ostatniej części debaty okazję do zadawania pytań uczestnikom miała publiczność. Poruszono tematy geotermii, pomysłów na spłacenie długu publicznego i usprawnienia transportu publicznego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Andrzej Molin: a czym się Pan zajmuje teraz?
Agnieszka Lamek – Kochanowska: a czym Pani zajmuje się teraz? Ile Pani ma lat.
Ewa Zimowska: Ile Pani ma lat. Chce Pani stworzyć to centrum z budżetu miasta?
Moje pytanie do redakcji: dlaczego tak mało danych o kandydatach na radnych do RM czy też do Sejmiku???
Chcę wiedzieć jako wyborca kto co zrobił w życiu, czym się obecnie zajmuje, jaki ma zawód (znam np.: lekarzy, którzy tego zawodu nie wykonują), i ile mają lat i.t.d. A nie np: "muzyk" ...- po pierwszej flaszce wielu staje się muzykami chociaż nie górnych lotów.
Przecież nie budujemy Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji, do j. chol...y !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama