, wtorek 22 września 2020
Skoczów, Wisła i Istebna pomogą niepełnosprawnym i starszym wyborcom
Gminy nie mają obowiązku organizowania transportu do lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych i starszych. fot. Maciej Kłek fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Skoczów, Wisła i Istebna pomogą niepełnosprawnym i starszym wyborcom

JM
Tylko trzy spośród dwunastu gmin powiatu cieszyńskiego zdecydowały się na zorganizowanie bezpłatnego transportu dla osób niepełnosprawnych i starszych w dniu wyborów do Sejmu i Senatu. Taką pomoc organizuje gminy Istebna, Skoczów oraz Wisła. Nie zdecydował się na nią m.in. Cieszyn.
Już w połowie sierpnia prof. Ewa Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, apelowała w liście skierowanym do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast o "dołożenie wszelkich starań, aby w czasie wyborów 9 października 2011 roku wszyscy obywatele mogli skorzystać ze swoich praw wyborczych. Aby decydujące znaczenie miała wola udziału w głosowaniu, a nie wiek czy stan zdrowia".

- Wskazane jest stworzenie osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego na terenie gminy - napisała Lipowicz.

Gminy takiego obowiązku jednak nie mają i jak pokazuje przykład tych z powiatu cieszyńskiego, na taki krok decydują się bardzo rzadko.

W naszym na transport zdecydowały się gminy Skoczów, Wisła i Istebna. - Jeżeli nie zostaną wyczerpane udogodnienia wyborców niepełnosprawnych w zakresie głosowania korespondencyjnego bądź głosowania przez pełnomocnika, na pewno pomożemy wyborcom niepełnosprawnym i zapewnimy transport do lokalu wyborczego - mówi Dariusz Heczko z Urzędu Miasta w Skoczowie, który już po raz kolejny organizuje taki transport.

Podobne zapewnienia usłyszeliśmy od urzędników z Wisły oraz Istebnej. - W przypadku wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na transport do lokalu wyborczego gmina będzie miała do dyspozycji 9-osobowego busa, którym będą przewożeni wyborcy - mówi Łukasz Bielski z Urzędu Miasta w Wiśle. Na zorganizowanie transportu jest gotowa również gmina Istebna. - Do tej pory takiej potrzeby nie było, ale jeśli ktoś się do nas zgłosi, na pewno pomożemy takiej osobie w dotarciu do lokalu wyborczego - zapewnia Teresa Łaszewska, sekretarz gminy.

Na transport osób niepełnosprawnych i starszych, które mogą poruszać się samodzielnie gotowa była również gmina Dębowiec, która nie posiada jednak samochodu przystosowanego dla osób poruszających się na przykład na wózku inwalidzkim. - Nikt nie wyraził takiej chęci. Nie mamy również zgłoszeń dotyczących głosowania korespondencyjnego oraz poprzez pełnomocnika - informuje Artur Kulesza, sekretarz gminy Dębowiec.

W pozostałych gminach w powiecie cieszyńskim transport dla osób niepełnosprawnych i starszych nie jest organizowany. Urzędnicy tłumaczą taki stan rzeczy brakiem środków finansowych w budżecie na pokrycie kosztów jego zorganizowania oraz wskazują, że podczas tegorocznych wyborów Kodeks wyborczy umożliwia głosowanie za pomocą pełnomocnika oraz listownie.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rysiek znowu jesteś agresywny. Weź tabletki. Kto cię dopuścił do komputera!!!

od patologicznej formacji PiS pod przywództwem niebezpiecznego dla otoczenia psychola J. Kaczyńskiego. Tyle w tej kwestii, proszę poniżej... Żądamy skierowania JK na badania psychiatryczne! Nie może być tak, żeby ludzie z gołym okiem widocznymi zaburzeniami psychiki i osobowości mieli wpływ na funkcjonowanie państwa i życie 38 milionów Polaków!

„Fałszywe przesłanki prowadzą do fałszywych wniosków. Twierdzenie, że Platforma "próbuje odwrócić uwagę wyborców od świecących pudełek i zaczyna sprzedawać produkty solidne", dowodzi, że autor jest zwolennikiem tego ugrupowania. Moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Platforma jest przede wszystkim wielką mistyfikacją (…). Platforma celowo prezentuje brak stanowiska we wszystkich ważnych kwestiach społecznych i ekonomicznych, a zwłaszcza politycznych oraz w sporach ideowych (…) Nie przeszkadza jej to wmawiać społeczeństwu, że jest tą upragnioną "nową jakością". W dodatku Platforma, kwestionując celowość istnienia partii politycznych, postulując likwidację Senatu i zmniejszenie liczby posłów, toruje drogę populizmowi i demagogii. W istocie jest takim "świecącym pudełkiem" - mamy do czynienia z elegancko opakowaną recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której kilku liderów znakomicie się odnalazło w PO.” (Stefan Niesiołowski, „Świecące pudełko”, Gazeta Wyborcza (GW nr 219, 19.IX 2001 r.)

Kto ma inne zdanie ten z PIS-u. Mantra leminga.

zdecydowana większość społeczeństwa jest zadowolona z systemu, w jakim żyjemy - niezadowolenie dotyka konkretnych osób czy ugrupowań. Propagowanie bojkotu wyborów jest na rękę PiSowi i to rozumiem, tylko proszę wprost się przyznawać do tej bandy, a w przeciwnym razie jest jedynie wyrazem skrajnej głupoty.

To nie przypadek, że wielu moich znajomych nie chce głosować.
Nie powinniśmy bezkrytycznie akceptować rodzime „niedostatki” naszego systemu wyborczego. Przebudowa systemu będzie możliwa dopiero, gdy większość polityków zauważy, iż ludzie obecnego systemu nie akceptują. Odmowa udziału w wyborach wydaje mi się zachowaniem racjonalnym i dopuszczalnym. Także etycznie słusznym. Nie jest prawdą, że udział w wyborach jest obywatelskim obowiązkiem. Konstytucja wyraźnie precyzuje obowiązki: obrona ojczyzny i płacenie podatków. Udział w wyborach to prawo obywatelskie. Nie gorszym prawem jest odmowa głosowania.
Rysiek

To powiedzmy sobie szczerze - osobiste głosowanie, zwłaszcza tajne, zachęca ludzi do różnych figlów, podczas gdy głosowanie przez pełnomocników czyni naszą młodą demokrację znacznie bardziej przewidywalną.
Ideałem byłoby, gdyby wszyscy obywatele wystawili pełnomocnictwa panu prezydentowi Komorowskiemu, który w ich imieniu zagłosowałby idealnie - dzięki czemu można by zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i czasu. Oczywiście reakcja zawsze będzie sypała piasek w szprychy i opóźniała marsz ku świetlanej przyszłości,

Kiedyś głosowanie na Tuska i Platformę było wyrazem przynależności do lepszego towarzystwa, do postępowej grupy a nie do ciemnogrodu. Przekonywały zresztą o tym media, dla których Tusk stał się mężem opatrznościowym, który wprowadzi nas do krainy tanich jabłek, kurczaków, chleba i benzyny. Kiedyś ......

twoje miejsce w cyrku, między małpkami. Tam cię będą kijem dźgać i karmić żyletkami ci, co wybiorą...

pójdę głosować, żeby zrobić przewrót w Sejmie i rozwiązać Senat i inne paskudztwa stworzone dla obsady znajomków i rodziny. Żeby nie wygrał ten co się nazywa: "wiem ale nie powiem".

Szkoda że w Polsce nie wystawiają mandatów za to że nie głosujesz, TO JEST TWÓJ OBOWIĄZEK ! Nasi dziadkowie przelewali za tą możliwość krew a wy gówniarze macie to głęboko w poważaniu ! Zagłosuj , bo inaczej zrobi to ktoś za ciebie !

Raczej niewielkie ma znaczenie, kto przez najbliższe lata będzie grzał ławę parlamentarną i nawiedzał bufety - i tak 85% projektów ustaw dostajemy gotowych z unii.

Ja też nie idę. Zaufałem i zrobili mnie w konia. Mam nauczkę.

Ja na wybory nie idę. Nie mój cyrk, nie moje małpy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama