, sobota 19 września 2020
Radni Strumienia przeciwko jednomandatowym okręgom wyborczym
Większość radnych w Strumieniu uważa, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie sprawdzą się w małych gminach. fot: www.strumien.plDodaj do Facebook

Radni Strumienia przeciwko jednomandatowym okręgom wyborczym

AK
Podczas XXVI Sesji Rady Miejskiej w Strumieniu radni odrzucili projekt uchwały o jednomandatowych okręgach wyborczych w gminie, tym samym oddali decyzję Komisarzowi Wyborczemu. Podział na JOW jest nieunikniony, ale Radni chcą dyskusji, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Do tej pory głosowanie do Rady Miejskiej w Strumieniu odbywało się w sześciu wielomandatowych okręgach. Projekt uchwały zakładał, że wybory samorządowe będą odbywać się w 15 jednomandatowych okręgach. W Radzie Miejskiej Strumienia zasiadłoby 15 radnych, ale każdy z nich reprezentowałby jeden okręg wyborczy. W Strumieniu zlokalizowane miały być cztery okręgi, w Pruchnej trzy. Trzy mandaty przypadłyby sołectwu Drogomyśl, dwóch radnych wybierałby Bąków i Zabłocie, a jednego Zbytków.

Ostatecznie radni nie zgodzili się na przyjęcie uchwały. Planowane jest również wyrażenie protestu w tej sprawie przez Radę Miejską. Większość radnych uważa, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie sprawdzą się w małych gminach.

Radni zostali zaskoczeni, a sam projekt uchwały wzbudził wiele wątpliwości. - Do tej pory, w małych gminach dobrze funkcjonował poprzedni podział, a na temat nowego podziału otrzymaliśmy wiele niejasnych informacji. Nie ukrywamy obaw, stąd wynik głosowania radnych - mówi Czesław Greń, przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu.

Projekt uchwały niesie za sobą wiele pytań, na które radni nie otrzymali konkretnej odpowiedzi. Między innymi co, jeśli nie będzie chętnych na objęcie stanowiska radnego z danego okręgu?

- Dalsza procedura w takiej sytuacji jest następująca: Komisarz wezwie Radę do podjęcia uchwały. Jeżeli Rada w wyznaczonym przez niego terminie nie podejmie uchwały, on sam wyda postanowienie o podziałach na okręgi wyborcze - mówi Bronisław Derlich z Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej. Radni tym samym oddadzą decyzję o ustanowieniu zasięgu jednomandatowych okręgów wyborczych Komisarzowi Wyborczemu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama