, sobota 15 sierpnia 2020
Przedwyborcza debata kobiet w Cieszynie
- Nie chcemy jednakże skupiać się wyłącznie na „kwestii kobiecej”, ważne jest też pytanie o perspektywę kandydujących kobiet w ocenie problemów i potrzeb mieszkańców ich okręgów wyborczych - wskazuje Rojowska. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Przedwyborcza debata kobiet w Cieszynie

Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych organizuje debaty przedwyborcze. Pierwsza z nich odbędzie się już w środę, 29 października w Zamku Cieszyn i zostały do niej zaproszone kobiety kandydujące w nadchodzących wyborach samorządowych do Rad Gmin powiatu cieszyńskiego, Rady Miasta Cieszyna, Rady Powiatu i Sejmiku Śląskiego z ramienia różnych komitetów wyborczych.

- 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie działa na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach. Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Masz Głos, Masz Wybór” realizowanej przez Fundację im. S. Batorego i partnerów. W ramach tej akcji organizujemy debatę z kandydatkami podczas zbliżających się wyborów - mówi Roma Rojowska, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych.

Środowa debata oprze się na trzech głównych tematach: kandydowanie kobiet w wyborach po 3 latach obowiązywania tzw. ustawy kwotowej, kompetencje i zadania poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego oraz analiza programów wyborczych w kontekście problemów Cieszyna i powiatu.

- Przypomnijmy, że od uchwalenia tzw. „ustawy kwotowej” w 2011 r. minęły 3 lata. Zbliżające się wybory samorządowe są drugimi, w których warunkiem rejestracji listy wyborczej jest minimum 35-procentowy udział każdej z płci na tej liście - zauważa Rojowska. - W praktyce, w związku z przewagą mężczyzn w polityce oznacza to zagwarantowanie kobietom min. 35% miejsc na listach wyborczych - dodaje.

Spotkanie ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy kwoty zachęciły kobiety do kandydowania i jak to wygląda w Cieszynie i powiecie cieszyńskim, a także dlaczego kobiety decydują się na start w wyborach. - Nie chcemy jednakże skupiać się wyłącznie na „kwestii kobiecej”, ważne jest też pytanie o perspektywę kandydujących kobiet w ocenie problemów i potrzeb mieszkańców ich okręgów wyborczych - wskazuje Rojowska. - Wybory samorządowe mają skomplikowaną strukturę: wybieramy zarówno radnych gminy, radnych powiatu, radnych sejmiku, jak i wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Często jednak nie wiemy, czym dokładanie mogą zajmować radni poszczególnych szczebli samorządowych. Nie wiedzą tego nieraz i sami kandydaci, którzy przedstawiają w swoich programach wyborczych sprawy, które nie leżą w kompetencjach rad. Chcemy zatem krótko przedstawić zadania samorządów. Zakreślenie obszaru uprawnień radnych pozwoli przejść do dyskusji nad problemami Cieszyna i powiatu oraz nad programami wyborczymi kandydatek uwzględniającymi (lub nie) te problemy - dodaje organizatorka.

W tym spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Debata odbędzie się już w najbliższą środę, 29 października o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Oranżerii w Zamku Cieszyn (za różowym jeleniem), ul. Zamkowa 3a w Cieszynie.

Kolejną otwartą debatę tym razem z kandydatami i kandydatką na stanowisko burmistrza Cieszyna organizatorzy przewidzieli na 7 listopada, o godz. 18.00 w Domu Narodowym. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mnie też to bardzo ciekawi wg jakiego klucza zostały zaproszone na to spotkanie kandydatki do Rad Gminy czy Powiatu? Wydaje mi się, że tylko członkinie KKK zostały tam zaproszone, choć oczywiście mogę się mylić. Pozdrawiam.

Ciekawe według jakiego klucza były zaproszone do debaty przedwyborczej panie kandydujące do samorządów ?

Wystarczy być kobietą. "ON" się nie mieści, "ONO" niekoniecznie, może..???

Nowoczesne kobiety chcą równouprawnienia, ale głównie do pracy w biurze, do samorządów, do zarządów itp. Nie zauważyłem zbyt wielu kobiet – robotników budowlanych, kierowców. Kobiety w swej większości boją się np. wiązać z rolnikami – wychowywane na księżniczki przez seriale oczekują dla siebie cudów.

Pomysł, aby jakikolwiek czynnik gwarantował jakiejkolwiek grupie miejsce na liście jest absurdalny i powinien być dla tej grupy upokarzający. Kobiety są mniej liczne w polityce ponieważ nie mają do tego po pierwsze predyspozycje a po drugie nie garną się do tego. Punkty "za pochodzenie" były już wielokrotnie w historii przyznawane. Przykładem mogą być punkty na studia w PRL za pochodzenie chłopskie albo punkty w USA za posiadanie czarnej skóry. W każdym przypadku takie sterowanie kończy się fiaskiem.

Natomiast osobnym punktem powinno być istnienie w takiej formie Zamku i mam nadzieję, że zbliżające się przetasowania we władzach miasta zbliżą nas do momentu, kiedy ta instytucja przestanie obciążać cieszyński budżet.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama