, niedziela 19 stycznia 2020
Przecięcie wstęgi, szampan i blask fleszy za 36 tysięcy złotych
Z uzasadnienia dołączonego do projektu uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie zmiany budżetu miasta na 2018 rok dowiadujemy się, że chodzi dokładnie o kwotę 36.592,50 zł. fot: DRDodaj do Facebook

Przecięcie wstęgi, szampan i blask fleszy za 36 tysięcy złotych

DR
Już dawno większość z nas zapomniała o uroczystym otwarciu dworca albo nawet nie zwróciła na nie uwagi. Przeciętny mieszkaniec Cieszyna lub okolic dowiedział się o nim raczej z lokalnych mediów, mediów społecznościowych lub drogą ustnego przekazu. Wszyscy pasażerowie czekali na moment, w którym obiekt zacznie normalnie funkcjonować. To oznaczało dużo większy komfort w podróżowaniu. Oczywiście ważne jest to, że wreszcie możemy korzystać ze zmodernizowanego budynku. Warto zwrócić jednak uwagę na wydarzenie sprzed trzech miesięcy, a zwłaszcza na kwotę jaką tego dnia wydano. Nieco ponad 36 tysięcy złotych potrzebowało miasto, by przeciąć wstęgę na otwarcie zmodernizowanego dworca.

Dworzec Cieszyn otwarto 27 kwietnia 2018 r o godz. 10:00. W zasadzie nie było to otwarcie, a jedynie uroczystość, która zgromadziła sporą grupę osób zaproszonych oraz tych przybyłych bez zaproszenia. Uczestnicy byli świadkami wjazdu pierwszego autobusu. Jego pasażerami była orkiestra Stanley’s Dixie Street Band. Za kierownicą ozdobionego ogromną, czerwoną wstęgą autobusu siedziała kobieta – pierwsza w szeregach komunikacji miejskiej w Cieszynie. Uwagę zebranych przyciągnęli jednak pasażerowie, którzy przy akompaniamencie muzyki dętej przenieśli uroczystość do drugiej części dworca. Tam została przecięta wstęga. Posypały się podziękowania i gratulacje. Wzniesiono toast lampką szampana. Część oficjalna, którą zdominowały przemówienia trwała około 50 minut, później goście zostali zaproszeni do bufetu. Jeszcze niedawno ciasny, przepełniony dworzec pustoszał z minuty na minutę, aż w końcu został tego dnia zamknięty. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli na otwarcie, ale byli ciekawi odnowionego budynku musieli poczekać do następnego dnia, od kiedy zgodnie z rozkładami jazdy zaczęły kursować autobusy. Prawdziwego otwarcia nie było. Była natomiast uroczystość w blasku fleszy za 36 tysięcy złotych.

Fakt wydania takiej kwoty pieniędzy nie umknął Komisji Finansów przy Radzie Miejskiej Cieszyna. Nic dziwnego, skoro specjalnie na uroczystość otwarcia dworca trzeba było tą kwotę z budżetu wyciągnąć. - Komisja finansów zapoznała się z projektem, poprosiła o dodatkowe informacje. Nie wszystkie informacje Komisji się podobały, ale Komisja prosi o przyjęcie tej uchwały – powiedział na majowej sesji przewodniczący Krzysztof Pszczółka. Stanowisko uzupełnił radny Krzysztof Herok – Największym zaskoczeniem było 36 tysięcy wydane na otwarcie dworca, które mogło być o wiele tańsze. Podkreślał również, że wydarzenie warto było zorganizować własnymi siłami, np. przy pomocy prowadzącego z „Domu Narodowego”, a nie osoby z zewnątrz. Na te zarzuty odpowiedział sam burmistrz Ryszard Macura – Tak jak pan radny zasugerował, z pewnością dałoby się wydać mniej środków na ten cel. Natomiast braliśmy również pod uwagę wszystkie okoliczności związane z promocją tego wydarzenia na zewnątrz. Wydaje się, że odnieśliśmy duży sukces medialny. Mamy takie zestawienia, że nie tylko lokalnie, ale również zewnętrznie ta sytuacja związana z otwarciem dworca, udała się pomyślnie. Mieliśmy również okoliczności wewnętrzne. Zaangażowanie między innymi „Domu Narodowego” w remont i inne inwestycje. W tej chwili nie ukrywam, że nie zwracałem się o pomoc do „Domu Narodowego”, nie otrzymałem i nie mogłem otrzymać od nich negatywnej odpowiedzi. Natomiast wiem i widzę, ile mają pracy na głowie i jak dzisiaj są obciążeni. Zasadniczym kryterium było osiągniecie efektu medialnego. Wydaje mi się, że to się nam udało – tłumaczył włodarz miasta. Dyskusję podsumowała przewodnicząca Rady Miejskiej Gabriela Staszkiewicz – Też polemizowałabym, czy 36 tysięcy złotych to jest mała kwota. Cieszymy się, że został otwarty dworzec. Tyle tylko, że dworzec w tym mieście powinien być przez cały czas. Otwarcie muzeum - wydaje mi się, że to byłaby uroczystość wielka. Natomiast co do dworca mam mieszane uczucia, ale decyzja została podjęta, pieniądze zostały wydane.

Z uzasadnienia dołączonego do projektu uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie zmiany budżetu miasta na 2018 rok dowiadujemy się, że chodzi dokładnie o kwotę 36.592,50 zł. Organizacją i koordynacją uroczyści otwarcia Dworca Cieszyn zajmowało się Biuro Promocji, Informacji i Turystyki. A burmistrz zaproponował przesunięcie wymienionej wcześniej kwoty z działu „Transport i łączność” z rozdziału „Pozostała działalność” zadania „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego” do działu „Administracja publiczna” rozdziału „Promocja jednostek samorządu terytorialnego”.

36 tysięcy złotych to spora kwota. Jak przyznał sam burmistrz, uroczystość można było zorganizować przy mniejszym nakładzie pieniędzy. Dlaczego wydano aż tyle? Dla medialnego sukcesu? Czym go możemy zmierzyć, jakimi danymi, czy statystykami? Fakt uruchomienia wartej 17 milionów inwestycji nie mógłby umknąć uwadze lokalnych, jak i regionalnych mediów, na łamach których pojawiły się publikacje dotyczące cieszyńskiego dworca. Kilkanaście milionów to kwota wystarczająca do tego, by zrobić dobre wrażenie. Z tego co wiadomo, media – a przynajmniej te lokalne - środków za promocję wydarzenia nie otrzymały.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dworzec otwarli o matko! Macura, ty swietujesz, ze miasto w 2018 otwiera dworzec? Ze wstydu sie spal, ze dopiero teraz. Ale ty wstydu to masz chyba tyle co przecietna osobowość roku w kategorii "kóltura"

chore chore chore nazywam sie strach sie nazwac , diabeł macura zyko

Czy przeczytaliście dokładnie co powiedział Burmistrz? Przecież to bełkot nic nie tłumaczący- "Tak jak pan radny zasugerował, z pewnością dałoby się wydać mniej środków na ten cel. Natomiast braliśmy również pod uwagę wszystkie okoliczności związane z promocją tego wydarzenia na zewnątrz. Wydaje się, że odnieśliśmy duży sukces medialny. Mamy takie zestawienia, że nie tylko lokalnie, ale również zewnętrznie ta sytuacja związana z otwarciem dworca, udała się pomyślnie. Mieliśmy również okoliczności wewnętrzne. Zaangażowanie między innymi „Domu Narodowego” w remont i inne inwestycje. W tej chwili nie ukrywam, że nie zwracałem się o pomoc do „Domu Narodowego”, nie otrzymałem i nie mogłem otrzymać od nich negatywnej odpowiedzi. Natomiast wiem i widzę, ile mają pracy na głowie i jak dzisiaj są obciążeni. Zasadniczym kryterium było osiągniecie efektu medialnego. Wydaje mi się, że to się nam udało."
Nie wierzę, że ten pan uczył w szkole, no po prostu w głowie się nie mieści, by osoba publiczna tak bełkotała.

Rzeczywiście uroczyste otwieranie dworca jest trochę dziwne. Następnym razem poproszę o relację z uroczystego otwarcia nowych szaletów miejskich, bo takie są niezbędne w Cieszynie, gdzie w sumie są tylko dwa, na przeciwnych krańcach "śródmieścia".

Ten w środku jest funkcjonariuszem Solidarności, ciekawe czy ma też papiery UBeckie zgodnie z zasadą:nieodłączne siostry dwie: Solidarność i UB ?

na mur beton - tacy najmilej widziani u pisiorstwa

Jak można otwierać za takie pieniądze coś co stało od tyłu lat? To nie jest nowy dworzec przecież. To był tylko remont a PKS zlikwidowano wbrew decyzji rady miasta więc ich obowiązkiem było to zrobić. Brak dbałości o budżet miasta jest na każdym szczeblu. Sport upadł, basen straszy i jest niebezpieczny winda na zamku grozi wypadkiem ale ważne by była pompa i niech piszą w gazetach. Tylko skoro burmistrz twierdzi że pieniądze wydane były na promocję to mam pytanie do mediów w Cieszynie.... Ile i kto za tą promocje otrzymał kasy. Z tego co wiem to chyba nikt. A czy Gazeta Codzienna dostała wynagrodzenie za artykuły? Bo było ich sporo na portalu. Kolejne mdłe tłumaczenie burmistrza Macury.

Dajcie spokój. Tylko hejtujecie anonimowo. KAZDY MA PRAWO DO POPEŁNIANIA BŁĘDÓW. Następnym razem mnie zatrudnienią jak redaktor sugeruje i zrobię to za specjalna premię w COKu - wiadomo, nie ma nic za darmo. A w wydziale promocji mam teraz od nie dawna swoich ludzi to zamiast tych trębaczy na pewno zagrałbym z jednym z moich coverowych kapel czeskich znacznie lepiej

Jasne. Każdy ma prawo ale nie do popełniania błędów za cudze pieniądze. A jeśli o anonimowość chodzi to niech się Pan przedstawi z imienia i nazwiska a nie pseudonimem artystycznym. Choć z tym artyzmem podyskutuje. I w sumie ciekawe że koleżankę z "Ugotowanych" tak bronisz. Bardzo mnie interesują kompetencje dzięki którym swoje stanowisko w Cok zajmujesz. Czasem się lepiej nie wychylac bo może Ci ktoś paluszki drzwiami przyczasnąć. Ciekawe czy dyrektora broniłaby tak Ciebie.

Jak można otwierać za takie pieniądze coś co stało od tyłu lat? To nie jest nowy dworzec przecież. To był tylko remont a PKS zlikwidowano wbrew decyzji rady miasta więc ich obowiązkiem było to zrobić. Brak dbałości o budżet miasta jest na każdym szczeblu. Sport upadł, basen straszy i jest niebezpieczny winda na zamku grozi wypadkiem ale ważne by była pompa i niech piszą w gazetach. Tylko skoro burmistrz twierdzi że pieniądze wydane były na promocję to mam pytanie do mediów w Cieszynie.... Ile i kto za tą promocje otrzymał kasy. Z tego co wiem to chyba nikt. A czy Gazeta Codzienna dostała wynagrodzenie za artykuły? Bo było ich sporo na portalu. Kolejne mdłe tłumaczenie burmistrza Macury.

Niebywale łatwo rozdaje się publiczne pieniądze. Kiedyś wydawało mi się, że pan burmistrz to miasto przynajmniej lubi i o nie zadba jak o własny dom. Teraz widzę, że oszukał nas jak wszyscy inni. W dodatku po wydarzeniach w Cok stracił sporo a Panią dyrektor nadal przedstawia się na imprezach jako osobowość roku. Ta kobieta nie ma wstydu a burmistrz jest bardziej jej podwładnym niż odwrotnie. Świadczy o tym brak dycyzyjnosci w tej sprawie. Otwarcie dworca za takie pieniądze to kolejny wstyd. W dodatku że po imprezie dworzec przed mieszkańcami zamknięto.

Bardziej interesujące byłoby za ile został zlikwidowany teren po byłym PKS-ie. Ale Cieszyniacy o tym pamiętają.

Bezwstydne wydawanie pieniędzy publicznych na propagandę rodem z poprzedniej epoki to wizytówka tej władzy - od samej góry do dołu. Każda władza ma z tym kłopot ale ta robi to niebywale wręcz ostentacyjnie, szastając kasą na prawo i lewo, opłacając partyjnych klakierów i karierowiczów - miałkich i bez wyrazu. Bardzo niebezpieczny trend. Na dodatek ten romans z KK - przyprawia o mdłości.

powiem tak, ostatnio miałem okazję przespacerować się po wyremontowanym dworcu
niby ładny ale co mi się rzuciło w oczy to brak zegara, czekając na autobus na zewnątrz dworca nigdzie nie zauważyłem zegara, godziny odjazdu pięknie wyeksponowane na nowych tablicach, a zegara brak
ale jeszcze gorzej wyglądają donice pod zadaszonym przejściem, chyba ktoś zapomniał o podlewaniu... pod dachem deszcz nie pada, uschnięte kosodrzewiny szpecą wizerunek dworca i nie najlepiej świadczą o gospodarzu
wypada jeszcze wspomnieć o nowym rondzie bielska/hajduka zarośniętym chwastami rondzie...ludzie odwiedzają ten nasz Cieszyn i pewnie myślą, że słabo u nas z tym zarządzaniem miastem

już sam fakt, że kolejny po wielu nieudanych próbach nauczyciel - a do tego kandydat pisiactwa, związany z kościołem, na koniec pantoflarz bez wyrazu ale jednocześnie patron i sponsor ratuszowego kolesiostwa - oczywiście, że to nie mogło się dobrze skończyć - pora na wykop

a czeskie błędy wciąż nie poprawione

Jak widać dla obecnego Burmistrza wydawanie publicznych pieniędzy przychodzi bardzo łatwo. Albo sam je wydaje i nie widzi w tym problemu albo toleruje to u innych (zamieciona pod dywan sprawa trwonienia środków publicznych przez Dyrektor Monkiewicz). Cieszyniacy apeluję do Was: zróbmy coś z tym fantem w najbliższych wyborach!!!

To wszystko jest totalnie chore, to już jakaś paranoja

Składanie kwiatów pod pomnikami z okazji wszystkich Polskich Narodowych uroczystości to główna rzecz którą zajmują się miejskie władze. Na przyjazd Długopisa żeby razem z nim świętować podział regionu wydamy kilkaset tysięcy, normalnie super a w mieście z roku na rok coraz mniej ludzi. Kompletny brak wizji rozwoju i stagnacja od zamiany systemu a od prawie stu lat marginalizacja i okradanie regionu przez władzę centranle.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama