, sobota 19 września 2020
Pośpimy krócej, czyli wiosenna zmiana czasu
25 marca o godzinie 2 zegary zostaną przestawiona na godzinę 3. Do czasu zimowego wrócimy 28 października. fot: Isabelle Grosjean/Wikipedia.orgDodaj do Facebook

Pośpimy krócej, czyli wiosenna zmiana czasu

KK
25 marca przestawiamy zegarki. Wiosenna zmiana czasu dla większości z nas jest bolesna. Krótszy sen podnosi ryzyko poważnych chorób.

25 marca zmieniamy czas na letni. Krótszy sen i nasilające się poczucie zmęczenia to także większe prawdopodobieństwo poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Zwiększa się ryzyko zawału serca, wystąpienia zatorów i tworzenia się zakrzepów w żyłach.

Polacy często bagatelizują te problemy. I bez zmiany czasu uchodzimy za naród śpiący zdecydowanie krócej niż reszta Europejczyków. Niedobór snu przekłada się na wydajność w pracy, ogólne samopoczucie, a także apetyt. Naukowcy udowodnili, że zbyt mało snu w ciągu doby (optymalna długość to ok. 7 godzin) przekłada się na zwiększony apetyt i wzmożoną skłonność do przybierania na wadze.

Co zrobić, by wiosenne przesilenie, połączone ze zmianą czasu, całkowicie nie rozregulowało organizmu? Postawić na ruch. 20-minutowy spacer, praktykowany codziennie, odczuwalnie poprawi samopoczucie. Warto także bezpośrednio po zmianie czasu kłaść się spać wcześniej. Niezwykle ważne, nie tylko w okresie zmian czasu, jest zadbanie o odpowiednią higienę snu - dobrze jest zwrócić uwagę na ilość czasu przeznaczanego na sen, porę kładzenia się, odpowiednie warunki (przewietrzone pomieszczenie) jak i na co najmniej 2-godzinną przerwę między kolacją a momentem położenia się do łóżka.

- Jeżeli śpimy odpowiednio długo: 6-7 godzin dziennie, jeśli się wysypiamy, to niezależnie od tego, czy będzie przesunięcie czasowe czy nie, będziemy zdrowsi - przyznała portalowi tvn24.pl prof. Krystyna Widecka z Kliniki Hipertensjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

25 marca przestawiamy zegarki z 2 godziny na 3. Do czasu zimowego powrócimy w 28 października.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama