, niedziela 9 sierpnia 2020
Pierwsze działanie ISCI - przywrócenie pamięci o Żydach
Prezesem nowej organizacji został Christian Jaworski z Ustronia, zaś pierwszym wiceprezesem - Janusz Hudziec z Pruchnej. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Pierwsze działanie ISCI - przywrócenie pamięci o Żydach

MB
Pierwsze działanie ISCI - przywrócenie pamięci o Żydach

Pierwsze działanie zaplanowane przez Instytut Śląska Cieszyńskiego odbędzie się 16 września, fot. mat.pras.

3 września w Ustroniu został powołany Instytut Śląska Cieszyńskiego zrzeszający część członków, którzy w marcu tego roku odeszli z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. Pierwszym działaniem nowej organizacji, jak zapowiedzieli założyciele, będzie wspomnienie 77. rocznicy spalenia przez hitlerowców ustrońskiej synagogi.

W marcu tego roku informowaliśmy o niespodziewanym zerwaniu współpracy młodzieżówki PO z Ustronia z Platformą Obywatelską i młodzieżowymi strukturami tej partii. Część członków z Ustronia pod wodzą Christiana Jaworskiego powołała się na „niegodziwe traktowanie” i „wykorzystywanie w charakterze taniej siły roboczej” przez lokalny zarząd PO. Oskarżenia z ich strony pojawiły się też pod adresem Jerzego Nogowczyka, przewodniczącego zarządu powiatowego PO RP, stwierdzili bowiem, iż samorządowiec „blokuje ich szanse rozwojowe”. Ten ruch części młodzieżówki PO z Ustronia wywołał konsternację w Platformie Obywatelskiej, zaś Nogowczyk zaprzeczył wszelkim zastrzeżeniom punktowanym przez grupę zrzeszoną wokół Jaworskiego.

Od początku tego roku PO nadal posiada w powiecie cieszyńskim struktury młodzieżowe, ponieważ zawiązało się koło Młodych Demokratów na powiat cieszyński. Z kolei niezadowolona grupa młodzieżowa z Ustronia już w marcu zapowiedziała, że „powoła niezależne od struktur partyjnych stowarzyszenie, w którym będą kontynuować ich dotychczasową pracę na rzecz Śląska Cieszyńskiego” - jak wyraził się Janusz Hudziec w rozmowie z naszą redakcją w marcu tego roku.

Z początkiem września powyższa zapowiedź stała się faktem, ponieważ w Ustroniu powołano Instytut Śląska Cieszyńskiego. - Działalność na rzecz edukacji i przywracania pamięci o historii Śląska Cieszyńskiego, jego dziedzictwa i tradycji, promowanie tolerancji religijnej i kulturowej, jak również aktywne uczestnictwo w lokalnej debacie publicznej - to jedne z głównych celów, jakie stawia przed sobą powołany w sobotę 3 września br. w Ustroniu Instytut Śląska Cieszyńskiego - poinformowali wczoraj założyciele Instytutu.

Prezesem nowej organizacji został Christian Jaworski z Ustronia, zaś pierwszym wiceprezesem - Janusz Hudziec z Pruchnej. Ponadto „Instytut został założony przez grupę 14 młodych, dwudziestokilkuletnich działaczy społecznych, pochodzących z różnych gmin powiatu cieszyńskiego oraz osób związanych z nim więzią sentymentalną i poczuwających się do lokalnej tożsamości”.

Logo nowo powołanego do życia Instytutu Śląska Cieszyńskiego przypomina herb powiatu cieszyńskiego: na granatowym tle znajduje się złoty orzeł o czerwonym języku. - Granatowe tło stanowi kontur wyznaczający historyczne granice Śląska Cieszyńskiego. Logo zostało zaprojektowane przez młodą, ustrońską architektkę - Martę Kosińską, dla której inspiracją był sztandar Księstwa Cieszyńskiego z 1605 r. powstały za panowania Adama Wacława, jednego z ostatnich władców Księstwa Cieszyńskiego, wywodzących się z dynastii Piastów - wyjaśnia Janusz Hudziec.

Pierwsze działanie zaplanowane przez Instytut Śląska Cieszyńskiego odbędzie się 16 września. - Już 16 września o godz. 16.30 w Ustroniu przy ulicy Ogrodowej 10 odbędzie się pierwsze wydarzenie organizowane przez ISCI - 77. rocznica spalenia przez hitlerowców ustrońskiej synagogi, która ma na celu przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej zamieszkującej przed II wojną światową Śląsk Cieszyński - poinformował podczas spotkania założycielskiego Christian Jaworski.

Komentarze: (29)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

rewitalizacja MZC...?

@Faktycznie- to też prawda, ale to już nie ta ekipa. Ci młodzi raczej nie pójdą tą drogą, bo jej całkiem po prostu nie znają, a i realia się zmieniły. Chyba powiedziałam już wszystko na ten temat. Zobaczymy, a jak wypali lub nie wypali, to wtedy trzeba będzie skomentować.

Tere-fere-kuku- Boszszszszszszsz... prawda? Nieważne, że w autobusie poblili człowieka... szkoda, że to nie był Ten człowiek, tylko inny. Aż się prosi niedobre życzenie pod Twoim adresem.
A zanim zabierzesz się do zjadliwego, ironicznego komentarza, to najpierw ogarnij się. Prof. Bartoszewski umarł w 2015 roku.

Cytat z Eliota dobry, jednak deczko seksistowski- nie wysilaj się anonimowy gościu z takimi podjazdami. To samo dotyczy kibica z dala

Żegnam panów i życzę dobrego popołudnia

Pamiętacie ZSyP, czyli komunistyczne Zrzeszenie Studentów Polskich? Tam też kręciło się mnóstwo młodych aparatczyków, gogusiów w garniturach, którzy mając gęby pełne frazesów, publicznie "bronili socjalizmu, jak niepodległości", a w rzeczywistości kombinowali, jak pod szyldem Almaturu zorganizować kolejny handlowy "tramping" do kk (krajów kapitalistycznych, jakby ktoś już zapomniał) i rozglądali się, jak tu wyrwać stypendium w USA. Po 89 roku ci niegdysiejsi towarzysze, biorąc przykład ze środowiska Ordynackiej i samego Olka Kwaśniewskiego, rozleźli się jak szarańcza po urzędach centralnych i wojewódzkich, radach nadzorczych i mediach. Już nie bronili socjalizmu, lecz wolności i tolerancji, ale lody kręcili, jak dawniej. Dzisiaj tych weteranów 'postępowej Polski" spotkać można niemal wszędzie, choć - po upadku SLD - najwięcej ich kręci się w PO i Nowoczesnej. Wzór dla chłopców z ustrońskiej młodzieżówki?

BRAWO - swietny komentarz.

Pobiił profesora UW. Za co? Za to, że rozmawiał w tramwaju po niemiecku.
Za mój komentarz niech posłuży inny komentarz, zamieszczony na fejsie, przez jedną ze studentek:
""Człowiek słyszy i nie wierzy. Ale jak to? W Warszawie? W Polsce? Zostać pobitym za mówienie po niemiecku? W 2016 roku? Jak to jest w ogóle możliwe. Ale jest. Tak po prostu. Zmieniło się, przesunęło, puściła tama. Ludzie już nie gryzą się w język, wręcz przeciwnie z dumą na piersi i w pięści robią to przed czym rok, dwa lata temu, pięć lat temu by się powstrzymali. Bo czują, że oto nadszedł ich czas. Czas kiedy nagle czynem patriotycznym staje się pobicie profesora. Są tak bardzo wbrew i tacy dzielni. Czują że ich czas" - czytamy w jej wpisie."
I dodam- oto wam, popierający ONR i innych skrajnych narodowców chodzi? Oburzacie się za pobicia polaków w innych państwach, kiedy mówią po polsku, a u nas przyzwala się na to samo.

Owszem, możesz uznać moje wypowiedzi za hejt na Macierawicza i resztę pisowskiej spółki. Różnica tkwi w tym, że ich działalność antypolską już znamy, a tu się hejtuje tylko za to, ze młodzi poinformowali, ze powstało stowarzyszenie.
Nie czytam Wyborczej, a swoją wiedzę i przekonania opieram na czytaniu różnych źródeł. tych prawicowych też.
I jeszcze jedno- podaj mi chociaż jedno moje zdanie, gdzie nie mówię prawdy, bo jak wczytasz się w wypowiedzi nacjonalistów, to zobaczysz, jak brunatnie oni widzą świat i ludzi według nich nieprawych.

Nie musisz jej czytać. Zamieszczony powyżej cytat "Człowiek słyszy i nie wierzy. (...)" był m. in. w Wyborczej, Metrze Warszawskim wydawanej przez Agorę i Newseeku, czyli w kodziarskiej prasie śpiewającej z tego samego klucza.

To staszszszszszne!!!! Czyżby ofiarą tych zwyrodnialców padł sam "profesor" Władysław "Warto być przyzwoitym" Bartoszewski? Bo to on przecież miał w zwyczaju bardziej obawiać się Polaków vel bydła, niż Niemców...

ledwo, co młodzi zaczęli a tu już, tyle nieprzychylnych postaw - malkontenctwo - jedna z kilku wad polskich - a ja, z ciekawością patrzę na młodych...chociaż nazwa Instytut, jest nieuprawniona...lepsza, bardziej skromna nazwa...nazwa instytut, bardzo zobowiązuje i to jest część struktury uniwersyteckiej...niemniej, życzę pomyślności!

Anonimus z 8.29- to jak to jest? Podoba Ci się to, że ONR jest ideowy, a odmawiasz tej ideowości tym młodym ludziom?
A może spojrzysz jeszcze bardziej w głąb historii i dojrzysz faszystowskie bojówki ONRu, które działy na uczelniach w Polsce przedwojennej? Czyżbyś nie wiedział, na czym polegało getto ławkowe? Może dojrzysz te antysemickie, nacjonalistyczne marsze, to tłuczenie szyb w mieszkaniach Żydów, to działanie na zasadzie "kto nie z Mieciem, tego zmieciem"? Naprawdę nie widzisz różnicy między ZMP a ONRem?
Myślisz, że ci młodzi z ONRu nie liczą na posadki? Błąd- to jest wpisane w naturę ludzką, że szuka się jak najlepszeo miejsca dla przeżycia. Dotyczy to zarówno tych z lewej, jak i tych z prawej.
Zgadzasz się na agresywne marsze ONRowców, a nie dajesz szansy ludziom w krawatach, bo to już widziałeś? A skąd taka pewność, że oni tak samo będą działać?
Poza tym, nie życzę Ci, być od tych twoich ONRowców dostał wpierdziel, Ty lub ktoś z Twojej rodziny, bo np. Wasz życiorys/pochodzenie im się nie spodoba, albo, że nie wywiesiłeś flagi na ich święto, nie mówiąc już o mancie za, choćby, brak uśmiechu na ich widok. Przesadzam? Chyba nie.

"Tylko beznadziejni głupcy chcą mieć rację lub zachować logikę wobec kobiet."

To już wolę chłopców i dziewczynki z ONR. Są ideowi, a przynajmniej pozbawieni jakichkolwiek nadziei na ciepłe posadki i unijne granty. W przeciwieństwie do tych ulizanych ZSMP-owców po krawatami, zawsze politycznie poprawnych, zawsze "po linii i na bazie", z nosami wyczulonymi na zmienne wiatry historii. Napatrzyłem się na takich w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pfuj!

Was wszystkich chyba pogięło. Wszędzie węszycie spiski, wrogów, hejt powszechnie króluje. Nic tylko „to wina Tuska', „8 lat PO”. Czy naprawdę nie można popatrzeć na takie inicjatywy z innej perspektywy. Trzymać tyłki w domu każdy potrafi, ale jak coś zrobić, to tylko wrzask i hejt. Przez ostatnie 8 lat mieliście okazję protestować, coś robić. I wybraliście: siedzenie w domu albo PiS z naprawdę groźnymi bojówkami. Czy rozumu już nie starcza, by ogarnąć to, co wyczyniają pisowcy i ONR? Trochę szerszych horyzontów myślowych życzę, a nie powtarzanych banałów.
Dlatego każda pokojowa inicjatywa młodzieży powinna znaleźć poparcie. Nieważne kogo są następcami, Ważne, że chcą coś dobrego robić i nie trzymają w łapach bejbola, nie łażą w koszulkach z kotwicą profanując symbol Powstania, wyciągając łapy w hitlerowskim pozdrowieniu.

Anonim 10. znam historie. Do czego pijesz? Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, czym oni chcą się zająć? Wolisz takich historyków od Smoleńska, Maciarewicza i parówek. A może Cenckiewicz to Twój idol?Skończyłam 60 lat i trochę już przeżyłam. Nie mieści mi się w głowie, ze inicjatywy tego typu, zanim rusza już są zhejtowane na maksa. Najpierw pozwólcie im działać, a potem oceniajcie.
I żeby nie było. Brałam udział w wyborach i nie głosowałam na PiS. Never!
A teraz mnie zhejtujcie. Voila:)

"Kobieta wierzy, że dwa i dwa zmieni się w pięć, jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę."

Mam mala uwage spoza Olzy. W logu sa tereny calego ksiestwa Cieszynskiego wiec mam pytanie czy w instytucie sa tez ludzie z RC ? Albo byli jacy wogole chociaz zaproszeni ?
Jezeli nie, to przypomne stare dobre czeskie haslo "O nas, bez nas" ktore sie uzywa zwlaszcza w polaczeniu z pewnym "instytutem" w Monachium 1938 ktory mial tez bardzo "pozytywne" dzialanie na ksiestwo Cieszynskie ;)
Czyli znowu jakas grupka nowoczesnych sarmatow ktorym ego przerasta granice ? A moze juz zalozyc Instytut Lechistanu ? Dlaczego sie ograniczac tylko na jakies mini ksiestwo ? :D

Vážený občane,
wystarczy spojrzeć na zdjęcie z tymi młodocianymi filozofami by zrozumieć, że to kolejna grupka drobnych cwaniaczków w wieku okołogimnazjalnym próbujących jak ich małomiasteczkowi partyjni idole przytknąć swe ryjki do lokalnego korytka.
Oni jeszcze za bardzo nie wiedzą jak się prawidłowo podetrzeć, więc nie wymagajmy od nich refleksji nad historią.
Takie czasy, tak się dzisiaj dzieci bawią - jedni zbierają pokemony, inni wizytówki Dyrektorów Instytutów. Tylko robić ni ma komu, jak (słusznie) mówił klasyk.

Szanowny obywatelu,
zgadzam sie w zupelnosti. Tylko z jedna uwaga, ze zamiast zbierania wizytowek raczej marza o tym ze ich zauwazy George Soros i zrobi z instytutu swoja filie ;)
Pozdrawiam

Vážený občane,
'raz na sto let zazrak se kona', spiva Jarek N. - może i tak kombinują młodzi...?
ale Soros by musiał być nejaki blbec, żeby zadawać się z tą dziecinadą - tylko że gdyby Soros był blbec, to nie byłby miliarderem.
Na shle..

Nadają się na polityków, bo doskonale wyczuwają z której strony chleb jest masłem posmarowany.

Wiecznie Wam się coś nie podoba. Należy cieszyć się, że młodzi ludzie chcą pracować na rzecz tutejszej społeczności, upowszechniać wiedzę o Śląsku Cieszyńskim, podtrzymywać pamięć i tradycję.
A może wolicie, żeby Ci młodzi ludzie latali w brunatnych koszulach, czarnych krawatach z zielonymi flagami ONRu i wyciągali ręce w hitlerowskim geście? A Może chcecie, aby zaciągnęli się do młodocianego "wojska' Maciarewicza i ćwiczyli się w planowanej eliminacji gorszego sortu obywateli Polski?
Dajcie spokój młodym, niech działają. Z tego typu działalności nikomu jeszcze krzywda się nie stała, a często wynika coś naprawdę pozytywnego.
Janek- przyznaj z ręka na sercu- pamiętałeś o rocznicy tej tragedii? Nie, no to teraz Ci przypomniano, a że dowiedziałeś się "przy okazji", to chyba nie boli.
Jesteście cholernie zawzięci na świat i wszystkich dookoła. Każda wypowiedź to hejt.

Każda wypowiedź to hejt. Fakt, twoja wypowiedź niestety też!!!
A przecież tak cholernie się starasz kochać taki świat jaki nakreśla dla rodzimych mikrocefali wyborcza (straszenie wojskiem Maciarewicza, ONRem, planową eliminacją gorszego sortu itp).
Mam nadzieję, że nie umknie uwadze "młodym ludziom" w listopadzie rocznica rozstrzelania 34 Polaków, stałych mieszkańców Ustronia.

"Z tego typu działalności nikomu jeszcze krzywda się nie stała...." Malinie radzimy zajrzeć do podręcznika historii XXw to przekona się że to nieprawda.

Obejrzawszy sobie profile FB tych młodzieńców i zapoznawszy się z ich dotychczasowymi karierami, zauważam, że rosną nam godni następcy Mirów, Rychów i Zbychów. I Hanek pewnie też. Ona również zadbała o "dziedzictwo żydowskie"... W każdym razie, gdy panowie dostaną pierwszą dotację z UE, a dostaną na pewno, warto będzie bardzo dokładnie sprawdzić, w jaki sposób została spożytkowana.

Przecież to jest byłe PO i niemają dokąd pójść to będą bawić się w historyków... Oczywiście uczciwej pracy nie chwycą się.

Boże, Boże widzisz to i nie grzmisz? Skąd takie zepsucie w tych młodych ludziach kto im dał takie bzdurne wzorce?

Jeszcze jedno. Nazywanie się 20-paro latków z partyjnej młodzieżówki "działaczami społecznymi" to duży tupet.

Jak odeszli z PO, to lada moment znajdą się w PiS. Tak jak nasz piękny senator.

Pierwszy raz w życiu komentuje - nie wytrzymałem. Oni będą przywracać pamieć o Żydach ? Będą prowadzić badania ? TO BĘDZIE HISTORIA POLITYCZNA ?

"przywrócenie pamięci o Żydach" - co to za BZDURY ??!!

goście są mocno oderwani od rzeczywistości

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama