, niedziela 5 kwietnia 2020
Niespokojnie na początku wyborów
Chodzi o Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, a raczej o jego skład. W nadchodzących wyborach w jego szeregach na próżno szukać obecnego burmistrza Ryszarda Macury, który w ostatniej chwili został zmuszony do zmiany nazwy komitetu. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Niespokojnie na początku wyborów

DR
Jeszcze wybory na dobre się nie rozpoczęły, nie znamy wszystkich kandydatów na fotel burmistrza, nie wiemy, kto będzie się ubiegał o miejsce w radzie miasta. A już na starcie pojawił się spory konflikt. Chodzi o Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, a raczej o jego skład. W nadchodzących wyborach w jego szeregach na próżno szukać obecnego burmistrza Ryszarda Macury, który w ostatniej chwili został zmuszony do zmiany nazwy komitetu. Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia, jakie otrzymaliśmy w tej sprawie. O komentarz poprosiliśmy również nowych przedstawicieli KWW CIS. Na odpowiedź czekamy.

"Szanowni Państwo!

Przez kilkanaście lat, jako grupa bezpartyjnych samorządowców, występowaliśmy pod nazwą Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, w skrócie CIS. Niestety w tym roku znalazło się środowisko, które podjęło się próby przywłaszczenia sobie dorobku tej wieloletniej pracy samorządowej i z pełną świadomością zarejestrowało Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, zmuszając nas tym samym do szybkiego poszukiwania nowej nazwy. W nawiązaniu do tej sytuacji, ktoś zaproponował, abyśmy wyciągnęli przysłowiowego „asa z rękawa” i nazwali się Komitetem Wyborczym Wyborców Akcja Samorządowa AS i tak też się stało. Dzisiaj oferujemy wyborcom tą samą rzetelność, te same wartości pod nowym szyldem Akcji Samorządowej AS. Tym samym zmieniły się też nazwy naszych klubów radnych, funkcjonujących w Radzie Powiatu Cieszyńskiego i Radzie Miejskiej Cieszyna. Żałujemy, że polskie prawo nie chroni w takich przypadkach przejrzystości życia społecznego, ale nie poddając się, jednocześnie wierzymy, że takie sytuacje są dla naszych obywateli świetną lekcją, dlaczego nie tylko o potrzebie działań zgodnych z prawem, ale przede wszystkim o uczciwości należy ciągle przypominać. Wierzymy też, że ta sytuacja stanie się impulsem mobilizującym wszystkich, którym zależy na jakości życia samorządowego, aby szukali ludzi rzetelnych i im powierzali decyzje dotyczące naszych wspólnych lokalnych spraw.
Jaka była historia CIS-u?

W 2002 r. kilka partii politycznych (Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin) i Wspólnota Samorządowa Województwa Śląskiego utworzyło Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Społeczna”, zapraszając do współpracy członków swoich ugrupowań i osoby bezpartyjne.

W 2006 r. partie polityczne poszły swoją drogą, a osoby bezpartyjne związane z CIS-em z 2002 r. powołały nowy komitet o zmodyfikowanej nazwie, z jednej strony nawiązującej do poprzedniego rozwiązania, z drugiej strony wskazującej na nowość, wynikającą m. in. z bezpartyjności tego ugrupowania. W 2006 r. był to więc Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa – CIS 2006”.

W 2010 i 2014 r. był to znów bezpartyjny komitet o nazwie Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS i tak miało być również w 2018 r.

Niestety w sobotę 18.08.2018 r., gdy już dokumenty rejestracyjne z nazwą KWW Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, były przez nas niemal przygotowane, okazało się, że na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej widnieje już komitet o nazwie, którą posługiwaliśmy się przez lata i którą posługiwały się aktualnie funkcjonujące w powiecie i w mieście kluby radnych. Komitet zarejestrowały osoby, które z naszą działalnością nie miały nic wspólnego. W tym gronie znaleźli się: Marek Madej jako pełnomocnik wyborczy, Mirosław Zawada jako pełnomocnik finansowym oraz jak wynika z przekazanych nam informacji: Cecylia Gasz-Płońska, Zbigniew Niżnikiewicz oraz dwie inne osoby. Pełnomocnik „nowego CIS-u” został poinformowany o naszym proteście, wynikający z niestosowności zachowania, ale członkowie tego komitetu nie zdecydowali się na wycofanie swoich działań. W tej sytuacji utworzyliśmy Komitet Wyborczy Wyborców Akcja Samorządowa AS, w skrócie: KWW Akcja Samorządowa AS.
Z poważaniem,

Ryszard Macura (w 2014 r. pełnomocnik wyborczy CIS, w 2018 r. członek komitetu tworzącego AS)."

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ludu mój ludu, cóżem Ci uczynił... tak kiedyś (podobno) powiedziano, a pytanie nie ma odpowiedzi już trzecie tysiąclecie.
To może sami sobie powtórzmy: ludu cóż czynisz, że tak... głosujesz?
Ze klepiesz na liście każdego, byle... tylko od Ciebie nie wymagał odpowiedzialności za życia publicznego jakość.
Że "skrzyżykujesz" każdego, byle obiecał wiela, byle z jakimś Przewodniczącym lub Prezesem fotkę miał.
Że kierujesz na skórzane fotel i inne urzędy, takich, co nigdy wybitności żadnych nie uczynili, a ludowi już na pewno.
Fakt. Na Ratuszu bywały i nie takie "osobistości", w tym jeszcze przed nastaniem Rzeczpospolitej, ale... w która zdążamy strone?
Bo jeśli czas ma być "coraz lepszy", to i wybrańcy winni (tak się wydaje?!) sprostać takim parametrom.
Jeśli kierunek inny, faktycznie, uczynić "łapankę" pod Ratuszem, a "wybory" zbędne będą, bo wystarczy... zsumować fotki wyborcze?
Co tam liczenie papieru! Może wystarczy bumaga od Farosza? A, że wystarczy to wiemy z "doświadczenia".
Następnie zostanie już tylko aplauz w TV, po "przepisaniu" jednego z zapisów Konstytucji 3 Maja do Ustawy Zasadniczej?

Jeżeli pierwszym pomysłem kogoś jest podebranie nazwy za którą stała inna siła polityczna i to taka osoba mojego głosu - na pewno nie zdobędzie. To ma być wyścig na program a nie na podbieranie nazw. Żałosne.

No to Niżnikiewicz w spektakularny sposób dziękuje Macurze za przetrzymanie go do emerytury na miejskim etacie.TW Turysta to będzie taki nasz lokalny Piotrowicz pewno ... wzór cnót wszelakich ....

i tak oto tow. Bacza, po kilku spektakularnych wpadkach i porażkach, wyrzucony niedawno z hukiem za drzwi prowincjonalnej polityki, teraz próbuje wrócić do niej od strony kanalizacji - w zdrowej, małżeńskiej koalicji z żoną oczywiście, dziś razem przeciwko dawnemu partyjnemu koledze z PiS, skoczowskiemu burmistrzowi Sitko - tym razem jednak błogosławieństwo proboszcza nie jest przesądzone

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama