, wtorek 23 kwietnia 2024
Nie żyje Paweł "Generał" Podżorski
Pogrzeb Pawła Podżorskiego odbędzie się w środę 6 lutego. Początek o godz. 14.00 w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła w Wiśle Centrum. fot: UM WISŁA



Dodaj do Facebook

Nie żyje Paweł "Generał" Podżorski

JM
W wieku 92 lat zmarł Paweł "Generał" Podżorski. Współtwórca legendarnego Zespołu Regionalnego "Wisła" i laureat "Srebrnej Cieszynianki" - poinformował na swoich stronach internetowych wiślański magistrat.

W opublikowanej na stronie wisla.pl notce biograficznej można przeczytać, że Paweł Podżorski urodził się w 29 stycznia 1921 roku. Nazywany w Wiśle "Generałem' od najmłodszych lat podejmował bezinteresowną działalność na rzecz miasta Wisły. Jako członek chóru przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim, przekształconego w Wiślańską Grupę Regionalną brał udział w legendarnym Święcie Gór, które odbyło się w 1937 roku.

Działalność społeczno-kulturalną Pawła Podżorskiego brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej w roku 1939. Wiślanin został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd został przewieziony do Francji a później do Włoch. W 1944 roku wpadł w ręce aliantów i został osadzony w polskim obozie przejściowym w Bari. Dobrowolnie wstąpił do Wojska Polskiego pod Dowództwem Brytyjskim i trafił do Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Brał czynny udział w Kampanii Włoskiej i bitwie o Monte Cassino. Po zakończeniu walk we Włoszech został przerzucony do Egiptu, a następnie, już po zakończeniu wojny, do Anglii, gdzie zajmował się rozminowywaniem wybrzeży kanału La Manche. W 1947 roku został zaszczytnie zwolniony ze służby w wojsku i wrócił do Wisły.

Po powrocie do rodzinnego miasta Paweł Podżorski współtworzył w 1950 roku legendarny Zespół Regionalny "Wisła", którego przez kilka lat był członkiem. Przez wiele lat aktywnie uczestniczy w organizacji Tygodnia Kultury Beskidzkiej (od 1964 roku).

Życie laureata "Srebrnej Cieszynianki" od wielu lat łączy się z działalnością w Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1946, Paweł Podżorski wstąpił do jednostki OSP w Wiśle Centrum, by w latach 1947-1979 pełnić funkcję jej naczelnika. W późniejszych latach był komendantem i prezesem Zarządu Miejskiego OSP w Wiśle, przyczyniając się do rozbudowy nowych strażnic, poprawy wyposażenia i modernizacji sprzętu strażackiego. Przez lata popularyzował wiedzę pożarniczą, organizując liczne konkursy dla młodzieży i zawody sportowo-pożarnicze. Za swoją społeczną działalność w straży pożarnej został uhonorowany Złotą Odznaką "Wzorowy Strażak" za wysługę 50 lat w pożarnictwie i Złotym Krzyżem Zasługi Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Paweł Podżorski działał w Kółkach Rolniczych (w latach 1952-1980) na terenie Wisły i okolic, a także w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", tworząc i dbając o jej tabor transportowy. Do dziś pozostaje członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni „SCh” oraz Rady Nadzorczej Zrzeszenia Kółek Rolniczych w Nierodzimiu.

Od roku 1980 należy do Miejskiego Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, przekształconego w późniejszym czasie w Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Pełnił w nim funkcję skarbnika, z której w tym roku, z powodów zdrowotnych, musiał zrezygnować.

Pogrzeb Pawła Podżorskiego odbędzie się w środę 6 lutego. Początek o godz. 14.00 w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła w Wiśle Centrum.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z Panem Pawłem miałem przyjemność współpracować ... to już tyle lat temu. Bardzo sympatyczny to był Gość. Jego podejście do ówczesnej młodzieży było bardzo przyjazne, a miał już wtedy prawie wiek emerytalny. Cześć Jego pamięci!!!

Do Grobelny: co za głupoty piszesz, Ciebie nie ma już od dłuższego czasu w Wiśle. Wstyd tylko naszemu miastu przynosisz na tych forach.

Za rok się przekonasz na liście wyborczej.

Paweł - Zmarłemu należy się szczególny szacunek, dlatego powinieneś, pisząc o zmarłym, zwracając się bezpośrednio do niego, używać dużej litery. Tak wiem, masz z tym problem, ponieważ nawet słowo Chrystus jesteś w stanie napisać z małej, a słowo diabeł z dużej. Dzięki temu wiem, w kogo tan naprawdę wierzysz ;)

Nie "Chrystus" tylko "chrystusowy".
Warto zachować rzetelność.

Pawełku - z Wisły czy nie z Wisły.....

Chrystusowy tez należy pisać w dużej litery bo dotyczy Boga, ponieważ przez to okazuje się wielki szacunek. Jego też należy napisać z wielkiej litery, ponieważ bezpośrednio zwraca się do osoby zmarłej. Pozdrawiam.

Kościół Chrystusowy to nazwa własna. Nazwa konkretnej instytucji. A Kościoły chrystusowe to wszystkie Kościoły chrześcijańskie.

Idę na jego pogrzeb.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama