, sobota 22 luty 2020
Mazur: Chciałabym zadbać o interesy górnictwa
Największym problemem, z czym chciałabym walczyć, gdybym została posłem, była niebotycznie wysoka składka ZUS. fot. arch. pryw. Katarzyny Mazur fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Mazur: Chciałabym zadbać o interesy górnictwa

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Nie chodzi o to, żeby państwo dopłacało do kopalń, ale o stworzenie warunków, żeby polskie kopalnie mogły się rozwijać, sprzedawać nasz węgiel, a nie sprowadzać węgiel z zagranicy. Sprowadzenie w zeszłym roku 15 milionów ton węgla z zagranicy polskim kopalniom nie pomaga - przekonuje Katarzyna Mazur, kandydatka do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości.
Zajmowała się pani prowadzeniem działalności gospodarczej. Jakie były największe problemy prawne z perspektywy przedsiębiorcy, z którymi pani się borykała?
Największym problemem, z czym chciałabym walczyć, gdybym została posłem, była niebotycznie wysoka składka ZUS. Nie dość, że inne koszty są wysokie, to dochodzi ta składka, wynosząca około 850 złotych na miesiąc. Chciałabym to zmienić, żeby ta składka była dużo niższa.

Na stronie internetowej PiS pisze, że chce pani się zająć poprawą sytuacji młodych przedsiębiorców. Obniżenie składki miałoby obejmować wszystkich, jak rozumiem?
A kto tam wstawił, że młodych?

Nie wiem. Sprawdzałem te informacje nawet piętnaście minut przed wywiadem.
Nie mam na uwadze tylko młodych przedsiębiorców, ale wszystkich. Nie wiem, skąd wzięła się informacja, że chcę zająć się wsparciem jedynie dla młodych przedsiębiorców. Może ktoś to wpisał, dlatego, że sama jestem w miarę młoda (śmiech).

Inne postulaty brzmią bardziej enigmatycznie. Chciałaby pani zająć się problemami polskiej wsi. Co chciałaby pani konkretnie zmienić?
Chciałabym, aby w razie anomalii pogodowych, takich jakie mieliśmy w tym roku, bardziej pomóc rolnikom w postaci odszkodowań z budżetu państwa. Rolnicy się starają. Nie są niczemu winni, że te anomalie pogodową niszczą cały plon. Sama mieszkam na wsi, jestem mieszkanką Pogwizdowa. Wprawdzie ani ja, ani moi rodzice nie mieli gospodarstwa, ale obserwuję pracę rolników i wiem, że jest bardzo ciężka.

Nie negując ciężkiej pracy rolników, czy nie byłoby lepiej, gdyby ubezpieczali się indywidualnie na wypadek klęski żywiołowej? W przeciwnym razie dojdzie do sytuacji, że ci ubezpieczeni i ci, którzy się nie ubezpieczali, dostaną pieniądze z budżetu państwa.
Ubezpieczenia to jedno, ale państwo ze swojego budżetu w razie klęsk żywiołowych powinno też coś wypłacić.

Żeby wypłacić z budżetu państwa, to trzeba komuś zabrać, tym bardziej, że dług publiczny ciągle rośnie. Skąd pani chciałaby zdobyć środki? Inaczej mówiąc, komu pani by zabrała?
Tu mnie pan stawia w kłopotliwej sytuacji. Jakby lepiej zacząć gospodarować budżetem, to pieniądze by się znalazły, przynajmniej niewielkie, które pokryłyby część tych strat.

Czy PiS daje gwarancję dobrego gospodarowania?
Myślę, że tak.

Polemizowałbym. W latach 2005-2007 dług publiczny wzrósł o 50 miliardów złotych. Coś musiało być nie tak, skoro zanotowano wzrost długu publicznego.
Jeżeli pan śledzi aktualne dane, to za rządów PiS Polska spełniała wymagania,żeby wejść do strefy euro. Za rządów Tuska dług publiczny wzrósł o 300 miliardów złotych.

Trzecie zagadnienie, którym chciałaby się pani zająć, to tematyka społeczna. Co konkretnie chciałaby pani zmienić?
Chciałabym zadbać o interesy górnictwa. Ten sektor jest mi bliski, bo tam skąd pochodzę, z gminy Hażlach, jest dużo górników. Pracują w kopalniach jastrzębskich bo kaczycki Morcinek został zlikwidowany. Chciałabym, aby te kopalnie, które się jeszcze ostały, nie zostały zamknięte, jak to się stało niestety z Morcinkiem.

Chodzi o to, aby państwo dokładało pieniądze do kopalni?
Przydałaby się lepsza gospodarka niż do tej pory. Nie chodzi o to, żeby państwo dopłacało do kopalń, ale o stworzenie warunków, żeby polskie kopalnie mogły się rozwijać, sprzedawać nasz węgiel, a nie sprowadzać węgiel z zagranicy. Sprowadzenie w zeszłym roku 15 milionów ton węgla z zagranicy polskim kopalniom nie pomaga.
Ale jak poprawić gospodarkę? To znaczy wymienić zarządy w kopalniach? Przyznam, że brzmi to dla mnie ogólnikowo. Rozumiem, że chce zadbać pani o interesy tej grupy zawodowej, ale pozostaje pytanie: jak?
Być może kopalnie nie zawsze są dobrze zarządzane.

Sejm to przede wszystkim ciało ustawodawcze. Ma pani pomysł na zmianę konkretnych przepisów w tym zakresie?
Na pewno będę się wgłębiała w problem górnictwa, by te kopalnie nie upadły.

Nie lepiej je sprywatyzować i rynek rozstrzygnie, czy mają się utrzymać?
Niektóre przedsiębiorstwa, które zostały sprywatyzowane, znajdują się w likwidacji i prywatyzacja nie jest taka dobra. W posiadaniu państwa powinny być kopalnie. Właścicielem powinien pozostać Skarb Państwa, ponieważ jest to przedsiębiorstwo strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

A nie można powiedzieć, że umieranie przedsiębiorstw jest rzeczą naturalną? Złe upadają, dobre utrzymują. Reszta społeczeństwa ma się dokładać do czegoś, co jest nierentowne?
Może trzeba po prostu zmienić kadrę zarządzającą w sektorze górniczym. Być może są niezbyt dobrze - tutaj nie mam na myśli tutaj nikogo konkretnego – zarządzane.

Czy ma pani jeszcze inne propozycje oprócz wymienionych?
Chciałabym wprowadzić zasadę, aby każdy poseł po zakończeniu kadencji miałby się rozliczać z obietnic, z tego, co zrobił dla społeczeństwa, a nie tak jak niektórzy posłowie, nie wymieniając z nazwiska, nie rozliczają się na forum elektoratu, a już przygotowują następne kampanie.

Miałoby to być w formie spotkania z wyborcami czy wystarczyłoby złożenie odpowiedniego oświadczenia, dostępnego przykładowo w internecie?
Posłowie powinni się rozliczać ze swojej działalności zarówno na spotkaniu z wyborcami, jak i w formie oświadczenia w internecie, a także w prasie. Chodzi o to, aby rozliczenie takie było na forum elektoratu, a nie tylko w wąskim gronie

Miałoby to być uregulowane w formie ustawowej?
W zasadzie dobrze byłoby, gdyby byłoby to uregulowane ustawowo. Zresztą każdy poseł powinien poczuwać się moralnie do tego, aby rozliczyć się z elektoratem.

Na dzień dzisiejszy wielu posłów chwali się, że zrobili to i to, a nie zrobili czegoś innego, ale tylko dlatego, że ktoś im bardzo przeszkadzał. Czy nałożenie ustawowego obowiązku zmieniłoby coś w tej materii?
Myślę, że tak, bo wtedy każdy piastujący funkcję posła przykładałby się bardziej do swojej roli.

W jakich sytuacjach byłaby pani gotowa złamać dyscyplinę klubową?
Nie przewiduję takich sytuacji.

Nie obawia się pani, że zajdzie konflikt między interesem klubu PiS a pani przekonaniami?
Być może tak będzie, ale nie przewiduję takich sytuacji.

Jeżeli nie przewiduje pani łamania dyscypliny klubowej, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby, żeby szef klubu dostał dwa mandaty, a społeczeństwo zaoszczędziło, pomijając poselskiej diety, ponad 11 tysięcy miesięcznie na utrzymanie biura poselskiego.
Nie będę się wypowiadać, czy 11 tysięcy to jest za dużo, czy nie za dużo.

PiS ma złe wyniki w powiecie cieszyńskim na tle całego okręgu bielskiego. Średnia głosów na PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych w powiecie cieszyńskim była zdecydowanie niższa niż w żywieckim i bielskim. Czym to może być spowodowane?
Jeżeli ja rozmawiam z ludźmi, raczej są za PiS-em niż za innymi partiami. Nie zauważam, żeby było tak jak pan mówi.

Rozmawiał: MICHAEL MORYS-TWAROWSKI

PISALIŚMY: Wybory parlamentarne 2011 - kandydaci z powiatu cieszyńskiego
Komentarze: (42)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Kasie też najwyraźniej niezbyt wykształcona to i głupia....:)

Za chwilę cisza. Pani Kasiu niech mi Pani chociaż powie o tej bombie próżniowej. Ja niezbyt wykształcona to i głupia. Wodory, atomy to wiem ale o tym nie słyszałam. Chciałabym bym też wiedzieć jak Pani zamierza zakazać picia alkoholu. Górnictwo z tego słynie, wojsko picie miało w żołdzie, ale żeby po Sejmie chodzić wesołym. Myslę też że czas też wprowadzić zakaz spożywania na wysokości.

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy toruńskie, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

to wszystko jest takie smutne...

takich pierdół dawno nie czytałem.widać,że"kandydatka"na p(osła)jest albo nie poinformowana,albo całkowicie nie zna się w tematyce(brak znajomości obecnej konstytucji),abo pomyliła ugrupowania polityczne(czysty socjalizm,by nie powiedzieć komunizm pełną gębą).ale jak to mówią.jak mnie wybiorą to jakoś tam będzie(wyrobię się wokół"prawdziwych"posłów",jakaś komisyjka wpadnie,itd.dietkę poselską się weźmie,na prowadzenie biura,a na koniec skromna odprawka i dożywotnia emeryturka:)nic dodać nic ująć.jak się nie narobić,żeby dobrze zarobić.tak na koniec życzę zdrowia.

Elegancka kobieta wychodzi z mercedesa, podchodzi ukradkiem do cudzego auta na parkingu i.... Rysuje aż zgrzyta metal. To Ewa Czeszejko-Sochacka (51 l.), urzędniczka z warszawskiego ratusza i kandydatka do Sejmu, nie wiedziała tylko, że całe to zajście nagrała kamera monitoringu. Sprawa jest już na policji.
„Więcej kultury w polityce” – oto hasło wyborcze Ewy Czeszejko-Sochackiej, która stara się o miejsce w parlamencie z listy Platformy Obywatelskiej.
Na jej stronie internetowej można jeszcze przeczytać, że „Dzięki większej obecności nas, kobiet w polityce agresja i niezdrowa rywalizacja odejdą w zapomnienie”.

Rozumując tym kluczem to najlepiej na rodzinie zna się Komorowski z pięciorgiem swoich dzieci (oficjalnie) ale co z tego. Czy widziałeś jakąś inicjatywę ustawodawczą Komorowskiego mającą w zamyśle poprawić sytuację polskich rodzin?

Poniżej jest jawny błąd. Pan Kaczyński nigdy dziadkiem nie był i raczej nim nigdy nie będzie. Rodzina i problemy z zapewnieniem jej bytu są mu nieznane. Może co najwyżej stanąć do licytacji z komuszkami. My pokażemy więcej. Czekamy

dziękuję, niewiele zaiste....

Klasyczny komentarz leminga. Nie było takich informacji w "przyjaznych mediach" więc są nieprawdziwe.

a możesz podać, skąd czerpiesz te swoje dane?... mam duże wątpliwości co do ich rzetelności, przypominaja materiały o mgle helowej w Smoleńsku itp. Jednym słowem bzdury. No, dawaj...

Sprzedaliśmy już blisko 70 proc. naszego majątku narodowego – powinniśmy opływać w dostatki jako państwo i naród. Dostaliśmy za to zaledwie ok. 83 mld zł, czyli tyle, ile dziś trzeba by zapłacić za jeden duży bank. Zamiast luksusów jesteśmy – jako naród i państwo – totalnie zadłużeni. Już wkrótce zadłużenie wyniesie 800 mld zł, a nadal pożyczamy na wszystko, m.in. na spłatę odsetek. Mamy skandalicznie niskie wynagrodzenia, ale za to ceny jak w najbogatszych krajach Europy. Państwo Polskie stało się absolutnie bezsilne i bezradne po wyprzedaży swych monopoli, w tym np. dystrybucji energii elektrycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat szwedzki Vattenfall i niemiecki RWE podniosły ceny energii o ok 65 proc., i co więcej, mogą je nadal dowolnie podnosić, nie licząc się przy tym kompletnie z polskim nadzorem. Dzisiaj Państwo Polskie to dla nas fatalne drogi, brudne i odwoływane pociągi, kolejki do lekarza, niskie, głodowe renty i emerytury, niskie zarobki, zamknięte placówki pocztowe. Tu prywatyzacja, jak widać, niewiele rozwiązała. Drugim mitem, który podobnie jak prywatyzacja okazał się tylko mitem było przekonanie, że to urzędnicy z Brukseli lepiej zadbają o naszych obywateli niż my sami. Węgrzy już zadbali o swoje sprawy.

"...Żeby wypłacić z budżetu państwa, to trzeba komuś zabrać, tym bardziej, że dług publiczny ciągle rośnie. Skąd pani chciałaby zdobyć środki? Inaczej mówiąc, komu pani by zabrała? ***
"Tu mnie pan stawia w kłopotliwej sytuacji. Jakby lepiej zacząć gospodarować budżetem, to pieniądze by się znalazły, przynajmniej niewielkie, które pokryłyby część tych strat." *** Pani Mazur - najpierw alfabetu się pani nauczyć musi, potem bajki pisać... Póki co nadaje się pani jedynie do słuchania bajeczek dziadka Kaczora.

Genialne; poszkodowani przez anomalie pogodowe mają dostować odszkodowanie od skarbu państwa. Komuna w czystej formie. Bo są niewinni temu. No tu już Pani przegięła. Któż to pali mocno ciemną smużką dymu w komina. Któż to z szamba upuszcza nocami. Czy to krasnoludki zanieczyściły pobliski lasek. Któż to rzyko że jymu umowa na wywóz śmieci nie potrzebna. Sam zjada wszystko? Może jeszcze się dowiemy że masowe brukowanie wszystkiego wokół tandetą o składzie podobnym do tablicy Mendelejewa to czysta ekologia. Sorry, przeciez to rosyjski uczony. Pani Szef doskonale Przyjaciół Moskali rozumie, pisze do nich listy, to i załatwi aby bruku nie badano pod tym kątem. Ekologia wszak musi zwyciężyć. Oczywistą oczywistością jest przecie i dla wszystkich jasne że winien anomaliom jest Donald nic nie może Tusk. Zdolnym do zawiadywania najjaśniejszą jest tylko Jarosław wszystko może Kaczyński. To zrozumiałe, co tu nie rozumieć

a nie do parlamentu.. Jest pani cieniutka jak żyletka, po prostu...

I widzicie, jaki jest skutek tych parytetów na listach dla kobiet? Większość kandydatek do sejmu nie zna się na niczym, ośmieszają płeć piękną przez co tracą mądre kobiety. Idę o zakład, że liczba kobiet w sejmie po tych wyborach się nie zwiększy a w senacie nie będzie żadnej

a interesy górnictwa takie niezadbane, niedomyte.

Jedynym sposobem na rozwiązanie za jednym razem
wszystkich problemów byłaby prywatyzacja Sejmu.

Chcieliśwa mieć parytety to teraz czytajcie i nie marudźcie na skutki pomysłów ukochanej platformy. Swoją drogą poziom zadawanych pytań przez pana redaktora ........ech szkoda gadać.

Kopalnie zamykał nasz superstar Buzek. Jego mądrość zweryfikowało życie: Czesi fedrować będą w pokładach celowo zniszczonych kopalni. Jakoś im się opłaca, nie zarzynają swoich kopalni licznymi podatkami.

nie wiem skąd u ciebie omam wiążący PO i konopie - pewnie po wódce to masz... Od dawna chlejesz? nie wstyd ci, że państwo z naszych składek cię leczyć z wódy będzie?...

Przegłosuje sprowadzanie marihuany? jej dystrybucję? kto będzie płacił za leczenie psychicznie chorych po marihuanie/ marihuana zwiększa liczbe psychoz/?

SEJM PRZEGŁOSOWAŁ - WYŻYNA KRAKOWSKA CZESTOCHOWSKA ZALICZA SIĘ DO PASMA GÓRSKIEGO / O CO CHODZI? O PIENIĄŻKI DLA RATOWNICTWA GÓRESKIEGO? CZY O DOPŁATY DLA ROLNIKÓW UPRAWIAJĄCYH ROLĘ W SZCZEGÓLNIE NIEKORZYSTNYCH WARUNAKCH ?

teraz to juz definitywnie zaglosuje na PO

idym glosowac na wos.

ale tej dzikiej sfory żądnych władzy i zemsty za porażki patologicznych typów od Jarosława K. - tak to po imieniu się nazywa..

Pani Kasiu, żal mi Pani. Skądinąd taka miła Osoba.

"osobiście". przepraszam

nie sądzę, żeby "...niebotycznie wysoka składka ZUS..." była tak naprawdę problemem prawnym, bo o to pytał Panią dziennikarz, no nie?

słów kilka po cholere mi wywiady z pseudodziałaczami jak mi oczu nie zamydlicie!!!!moze napiszecie ze w cisownicy kasztany zakitły!!!wegiel z zagranicy sie bardziej opłaca bo u nas gornicy cholernie duzo zarabiaja to chyba proste!!!!a jesli chodzi o kopalnie trzeba podziekowac prmierowwi buzkowi nomen omen z PO ktory za swoich panowan zaknol i pozwolil rozkarsc 10 kopalni!!!człowiek ze slaska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jakoś mi to wyglondo na artykuł sposorowany ......

że " kanclerstwo Angeli Merkel nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności i że jej celem jest podporządkowanie Polski Niemcom."... Proszę o komentarz.

Przekonuje Pani skutecznie tylko co do marności swojej kandydatury. Powtarzanie plakatowych haseł potwierdzało by tę opinię. Radzę jednak zapoznać się z fakatami Kto, kiedy i jak zmieniał górnictwo. Solidarność min. pod okiem wielu z dzisiejszych działaczy PiS roztaczała parasol nad likwidacją kopalń. Także Morcinka. Niech Pani jeszcze zapyta kto jeździł na wycieczki już po likwidacji kopalni i wysiudaniu wszystkich z roboty. Może byli tam i ci co Pani takie plotkarskie informacje podsyłają. Niech Pani nie broni też kupowac tańszego węgla, bo narazi się Pani na śmieszność. Przynajmniej o brak ekonomicznego myślenia. Warunki wejścia do strefy Euro za Pana Kaczyńskiego? Niech Pani się nad sobą ulituje. Dobrze ludzie wiedzą Kto wymachiwał Europie przed nosem pięściami i nadal to czyni. Kto protestował przeciwko Traktatowi, a potem się garnął na każde europejskie spotkanie. Nawet wtedy gdy dotyczyło ono zupełnie innego szczebla decyzyjnego? Jak Pani to pamięta? Niech Pani też nie gada nieprawdy o jakimś rozliczaniu się Posłów. Nikt tego nie czyni. Pani poprzednicy też. Zresztą, Konstytucja tego nie przewiduje. Może jednak to znaczy, że Konstytucji nie znamy. Prosze się jednak nie martwić zbytnio, nie Pani jednej to dotyczy. Na koniec przypomnę, że posłowanie to nie jest załatwianie swoich obiecanek. To debatowanie w ramach Sejnu nad dobrem R.P. o ile to coś Pani mówi. Własnie dlatego że Posłowie obiecują a następnie usiłują wydrzeć z krajowego budżetu forsę na swoje małe interesiki, jest jak jest. Gdyby jeszcze na konieczne sprawy. Co jednak gdy co rusz mamy informacje o przekazywaniu wiedzy o mających nastąpić przedsięwzięciach, które dość całkiem niespodziewanie zbiegają się z interesami kolegów, rodzinki, a niekiedy i wyborczych sponsorów. Ot takie cuda. Proszę też zapoznać się z innymi przepisami, gdyż jak Pani mówi "składka na ZUS" i podaje ścisłą kwotę, to osobiście bardzo obawiam się Pani posłowania. Skróty myślowe może i są dobre ale raczej nie na Wiejskiej w Warsawie. Tu mamy duże Państwo i luda jakieś 40 milionów. Myślę, że bardzo źle by było, gdyby zarządzanie takim organizmem odbywało się na takim poziomie.

A kto będzie walczył by pomścić zamordowanego w Smoleńsku przez wiadomo kogo Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?!... Kto wsadzi do pierdla Tuska, Palikota, Schetynę, Sikorskiego - no całą tę bandę co ich nie lubimy?!...Kto nauczy moresu tych sukinsynów sąsiadów naszych, da im po prostu w pysk?!... Pani chce ciepłą posadkę objąć, a tu się szykuje WOJNA O WOLNĄ PRAWDZIWĄ NASZĄ A NIE TYCH CO STOJĄ PO STRONIE ZOMO POLSKĘ??!...

wydaje mi się, że wpuszczono Panią w maliny. Szkoda mi Pani, bo dopiero się Pani dowie jaka jest polityka dla tych, którzy chcą coś dobrego zrobić, a nie wiedzą jak to uczynić, a stare wygi czekają na takich, żeby im wybić "głupoty" czy też dobre chęci z głowy. PiS pokazał, że jest nieudolny, do walki bezczelnie wykorzysta wszystkie możliwe chwyty, nawet Kościół Chrystusowy, poganin jeden, szatański umysł.

to zlikwidować odprawy poselskie, aby po zakończeniu kadencji Sejmu i Senatu nikt z Posłów i Senatorów nie dostał odpraw, bo i za co? Wie, że kandyduje na 4-letnią kadencję i finito. A nie nachapać się jeszcze ile się da bo to kasa państwowa. Następne - immunitety poselskie zlikwidować. Zacznijmy reformy od pazernych złodziei, którzy na górze baraszkują, a nam wmawiają że są najlepsi, chyba w obrabianiu kasy państwowej.

Kto ma się tak dobrze jak gornicy NIKT 13,14 udzialy.barborka ,flapsy ,bony i wiele wiele innych dobroci dosc tego dosc wlazenia im w dupy

o ZUS to dodam, że ktoś kto prowadzi swoją działalność i zarabia 4000brutto, musi płacić około 900zł, a ktoś kto zarabia milion (oczywiście mówię o właścicielu firmy) też płaci około 900zł ZUS. Czyli: "punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia" - dla Pani to dużo 900z ł, dla mnie to dużo 900zł, a dla milionera to kupa śmiechu.

Jeśli niższy ZUS dla prowadzących działalność - to kto im ufunduje emeryturę?.. Pani czy ten bałwan Kaczyński?

A jakiś specjalista od manipulacji paprotkami... Tych młodych wstawili jak i Panią, na ozdobę jedynie program PiSu prawdziwy poznajemy bezpośrednio od Jarosława K. - czy to w jego awanturze u Lisa czy w oskarżeniach rzucanych wobec Kanclerz Niemiec. Obrzydzenie.

przestań bo dobrze Pani wie, że niedługo kopalnie będą musiały zmniejszać wydobycie w związku z wydobyciem gazu łupkowego, a dlaczego? bo gaz jest ekologiczny w porównaniu do węgla. Poza tym rynek decyduje o tym jaka jest cena, czyli podaż - popyt. Co Pani zrobi? dopłaci Pani do naszych kopalń albo chce Pani zabronić sprowadzać węgiel, a co za tym idzie nie wyeksportuje Pani też żadnego swojego towaru. Sprawa ZUS-ów, no cóż, mniejszy ZUS - mniejsza emerytura. Może chce Pani zrobić taka jak z KRUS-em, mała składka i nie adekwatna do tego wypłacana emerytura rolnikowi. Co daje, że do KRUS tylko w tym roku podatnicy (to znaczy my) dopłacimy 15 miliardów złotych. Gratuluję Pani

"Kaczyński lansuje teraz młode kandydatki, paprotki. Przecież to kalka kampanii Putina. Czyż to nie zadziwiające, że rusofob czerpie wzorce od rosyjskiego przywódcy?"...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama