, czwartek 4 czerwca 2020
Mam przed sobą dwie drogi
- Właściwie nigdy nie byłem politykiem, nie należałem do żadnej partii - mówi Włodzimierz Cybulski. fot. Wojciech Trzcionka fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Mam przed sobą dwie drogi

MM
- W niedzielę w domach pozostało 75 proc. uprawnionych do głosowania. W Cieszynie nie było jeszcze takiej sytuacji. Oznacza to, że coś niedobrego się stało, że trzy czwarte mieszkańców nie jest zainteresowanych tym, kto będzie rządzić w mieście - mówi w wywiadzie dla Gazetycodziennej.pl Włodzimierz Cybulski, który w niedzielę przegrał walkę o fotel burmistrza z Mieczysławem Szczurkiem.
Włodzimierz Cybulski przez ostatnich 18 lat był zastępcą burmistrza Cieszyna - najpierw Jana Olbrychta, potem Bogdana Ficka. Gdy Ficek zrezygnował z kandydowania w tegorocznych wyborach, Cybulski zdecydował się na start. Przegrał w drugiej turze z Mieczysławem Szczurkiem. Zwycięzca już zapowiedział, że Cybulskiego na zastępcę nie weźmie.- To nie wchodzi w grę. Mieszkańcy Cieszyna poczuliby się oszukani. Każda inna osoba tak, ale nie kontrkandydat - powiedział nam Szczurek.

Co zdecydowało o pańskiej porażce w II turze wyborów?
- Przeglądając wyniki z pierwszej i drugiej tury wyborów widać wyraźnie, że w każdej z nich otrzymałem bardzo zbliżoną liczbę głosów. Oznacza to, że swoje głosy oddał na mnie ten sam elektorat, prawdopodobnie nie udało mi się przekonać nowych wyborców. Taka jest jednak demokracja i szanuję wybory dokonane przez mieszkańców Cieszyna. Jednak szczerzę przyznaję, że nie spodziewałem się porażki aż taką liczbą głosów (Szczurek: 4515 głosów - 64,56 proc., Cybulski: 2478 głosów 35,44 proc. - przyp. red.).

O porażce mogła zdecydować bardzo niska frekwencja?

- W tym kontekście zasmucające jest, że aż tylu mieszkańców zrezygnowało z udziału w II turze i nie wykorzystało czynnego prawa wyborczego. W domach pozostało 75 proc. uprawnionych do głosowania. W Cieszynie nie było jeszcze takiej sytuacji. Oznacza to, że coś niedobrego się stało, że trzy czwarte mieszkańców nie jest zainteresowanych tym, kto będzie rządzić w mieście. Mam poczucie, że przez te wszystkie lata pracy w samorządzie zrobiłem wiele dla miasta, dla jego mieszkańców. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Pracując w ratuszu potrafiłem choćby wychować pracowników, którzy potrafią bardzo umiejętnie i skutecznie pozyskiwać unijne fundusze.

Pozostanie pan w polityce?

- Właściwie nigdy nie byłem politykiem, nie należałem do żadnej partii. Pełniąc funkcję zastępcy burmistrza wykorzystywałem w praktyce swoją wiedzę i kompetencje. W tej chwili więc mam do wyboru dwie drogi: albo poświęcę się wyłącznie pracy zawodowej, związanej z moimi kwalifikacjami albo w jakimś stopniu pozostanę w lokalnej polityce, służąc miastu własnym doświadczeniem w pracy w samorządzie. Choć to na razie bardzo mglista perspektywa. Wiadomo jednak, że nigdy nie mówi się nigdy.

Pojawiały się informacje, że mógłby pan zostać zastępcą nowego burmistrza Cieszyna...
- To plotki, nie otrzymałem żadnych propozycji, nie prowadziliśmy jak dotąd żadnych rozmów na ten temat.

Rozmawiał: MARCIN MOŃKA
Komentarze: (69)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nad kim się użalać! Dom mu wybudowali,działkę za frkio otrzymał.Doił ile wlazło.Trzeba się teraz z tego rozliczyć. Polecam US tego zruinowanego samorządowca.

ludzie maja już was serdecznie dość!.. A jak ktoś ma wybierać w środku zimy między cholerą a tyfusem - to siedzi w domu!....

ale może w polityce zostanie :-)

"...prawdopodobnie nie udało mi się przekonać nowych wyborców"

"Jest super,jest super,więc o co ci chodzi" śpiewał Muniek

przydałaby się, dla równowagi rozmowa krótka z nowym burmistrzem...rakiem, który jest rybą...

wy se dobrze zapamiyntejcie tyn dziyń bo sie bedziecie szkrobać po głowach za pore roków.
Zawsze mi sie podobo jak rzóndzóm: wypier ..... tych starych ale pamiętejcie starość was też dostanie.

Nowy burmistrz ma kłopoty z wysławianiem się i musi mu ktoś zredagować odpowiedzi , aby mógł się ich nauczyć na pamięć.

jednej opozycyjnej partii

Stało się coś bardzo dobrego. Ludzie poczuli za swój wybór odpowiedzialność. Poczuli, że ich najbliższy sąsiad może zapytać o głosowanie. Woleli odpuścić bo niewielu lubi odpowiedzialność. Lepsze takie wybory niż nieodpowiedzialne głosowania. Może to w końcu doprowadzi niektórych do przemyśleń, że są "niezniszczalni", że nie są sami na świecie. Następnym krokiem może być już tylko w pełni świadomy wybór. Poparty przy tym faktyczną znajomością możliwości kandydata. Jeszcze jedno, może najważniejsze. Polskie doły dają "władzy" sygnał, że "cyrkowanie" nie musi koniecznie wzbudzać entuzjamu. Nie chcemy ani malowanych lali ani udzielnych satrapów. Albo "władza" zacznie zarządzać albo... powrót real-socjalizmu może być bardziej prawdopodobny niż nam wszystkim się wydaje.

Pa pa...

że tak mało ludzi było w wyborach, porażka byłaby o wiele sromotniejsza. Dlaczego było tak mało ludzi? To się nazywa stagnacją, do której Wy, rządzący przez 16lat, nie chcecie się przyznać. Stagnacja Szanowny Panie jest cholernie zaraźliwa. Niestety.

Ciekawe porównanie ale faktycznie pasuje jak ulał do naszej smutnej rzeczywistości. A tak na marginesie to radzę naszemu etatowemu vice przyjrzeć się uważnie sąsiadom w Strumieniu, a potem gadać bzdury czego to nie dokonał. Tam przez jedną kadencję pani burmistrz zrobiła więcej niż Olbrycht, Ficek i Cybulski raziem wzięci. Do bycia samorządowcem trzeba mieć zapał i ,,czuć'' lokalne potrzeby, a nie tylko pełnić funkcję.

cieszę się, że nie ma Ficka i Cybulskiego u steru, nie wiem czy się cieszyć z nowego burmistrza, czas pokaże. Sztuka w tym aby dobrać mądrych ludzi, takich, których celem jest dobro Cieszyna i jego mieszkańcy, a nie pensja w kieszeni.

Teraz czas na pakowanie walizek przez szanownego atrakcyjnego Kazimierza P.! I radosny powrót do nauki w-f...

nie poszłam pierwszy raz od kilkunastu lat na wybory bo NIE MIAŁAM KOGO WYBRAĆ......Porażka na całej linii.Mamy burmistrza, który nie umie się wysłowić, nie umie pracować, za to umie się "lansować" i imprezować...Zgroza...

No może w końcu zmieni się też komendant straży miejskiej!!!

Teraz uśmiech na całego wybory się odbyły i jesteśmy zadowoleni, przecież DEMOKRATYCZNIE wybrał Naród.

Szkoda ze lexxx na dominikanie siedzi bo pewnie by cos ciekawego napisal

A wycieczka na Dominikanę to od sponsora z PO? Bo ostatnio taki jeden rozdawał wycieczki i stanowiska w zamian za POparcie?

Jest też trzecia droga...prosto do nowej siedziby PUPu.

Panie Cybulski - jak najbardziej jestem zainteresowany kto będzie rzadził w naszym miescie, jednak nie widzę na tym stanowisku ani Pana ani Pańskiego konkurenta. Jestescie siebie warci i nie jestem w stanie wskazać mniejszego zła. Myslę że nie jestem w moim sądzie osamotniony, o czym swiadczy frekwencja. Świadome nie pójscie na wybory też jest wyborem !

Przez 18 lat mozna zapomnieć jak się pracuje - moze jakieś warsztaty filcowania na zamku ? Bedzie jak znalazł, bo w poważnym biznesie urzędas nie ma czego szukać.

W Strumieni pani burmistrz w ciągu jednej kadencji zrobiła tak wiele bo tam od czasów Ś.P. Łuczkiewicz nic nie zrobiono, ale tego to pani burmistrz nie może pamiętać.

TRZEBA WIEDZIEC GDY ZE SCENY ZEJSC .........

Młodzi musieli z miasta wyjechać za pracą za granicę. Ustępującej władzy życzę tego samego miodu. :)

Może w końcu ten burmistrz będzie umiał wykorzystać wyjątkowe położenie miasta, wyjątkową historię i nawiąże współpracę z kim należy.

cieszę się, bo mój wybór okazał się trafny ! Pan Szczurek wygrał i nie ma co narzekać na frekwencję w Cieszynie, bo w całym województwie była niewiele wyższa. Mają rację ci, którzy winią za nią ogólne zniechęcenie i niezadowolenie z tego co się przez ostatnie kilkanaście lat działo, a właściwie NIE działo w Cieszynie, a dziać się mogło tylko zabrakło zaangażowania rządzących i radnych. O tym powinni pamiętać wszyscy, którzy za 4 lata znowu będą się do nas uśmiechać ! :) Dodam jeszcze, że burmistrz nie jest od wychowywania swoich pracowników, a raczej od motywowania ich do jak najlepszej pracy :)

...w instytucjach podlegających miastu... w pierwszej kolejności Mosir... chyba wszyscy wiedzą o kogo chodzi

"Coś niedobrego się stało...". No właśnie. To jest efekt rządów Ficka i jego ekipy.

głosów, najgorszy wynik w województwie... Tak nisko upadł samorząd za panowania Ficka/Matuszka/Cybulskiego. Tak marni byli kandydaci w Cieszynie.

WDC z p.Cybulskim skompromitowało się w momencie jak do wyborów wystawili p. Styrnalskiego

Ponoć WOŁODIA ma nadzorować prace w zakresie dystrybucji i transferu zanieczyszczeń płynnych.

bardzo ciężko ją od koryta oderwać !

SZCZENSLIWEJ DROGI JUŻ CZAS!!!!! DO DOMU.

Panie Cybulski- dwie kadencje to by wystarczyło.Cztery uczyniły Pana więźnia -dożywotniego zastepcę. To straszne okaleczenie. A wolny rynek czeka na fachowców z uprawnieniami, unia daje pieniądze na rozwój za darmo. Trzeba mieć pomysł, zrobić biznes plan, wystąpić do unii po środki. Może Pan Jan O. pomoże stanąć na własnych nogach i nie trzymać się kurczowo posad urzędniczych. Odwagi.Ostatecznie może poan zostać kościelnym u H.S.

Dwie drogi? Przez ile dróg musi człowiek przejść by móc człowiekiem się stać?Życie jest znacznie ciekawsze.

No jeszcze pani Gołębiowska nauczy Pana jak firmę zakładać -ona ma inkubator przedsiębiorczości- zatem do inkubatora.

Ona załatwi Panu ten sam paszport przedsiębiorczości ,ktory wielokrotnie Pan wręczał. Teraz to wreczy OL.

Niech Pan na to popatrzy z dystansu: no co pocznie teraz burmistrz SZczurek? Przecież wygrał te wybory na złość WdC, a nie dlatego, że pachnie kompetencjami. A swoją drogą to ładnie panu Ficek dołożył na koniec kampanii z tą podwyżką czynszu. Myśle, ze jak będzie tak jak w starostwie, to się bez referendum nie obejdzie. A Kazio K już jest w WdC czy się wciąż namyśle? Bo ten wuefista to chyba już się wpisał. A tu taka porażka Ks Heńka i Janka O. Fajowo.

a co do Styrnalskiego to rzeczywiście. To była totalna kompromitacja.

miałam dzisiaj okazję spotkać Pana burmistrza Cybulskiego i powiem Wam,że żal mi Człowieka,który tyle lat życia poświęcił swojemu miastu i zrobił też wiele dla dobra jego mieszkańców.Dlaczego pisze się złe rzeczy,a nie pamięta dobrego,dlaczego wśród ludzi jest tyle nienawiści i zazdrości.Nikt z nas nie jest idealny,ciekawe co będziecie pisać za jakiś czas o nowym Burmistrzu ? Każdego się przyczepicie byle dokuczyć!

Zapewne czyta Pan komentarze i mogę się domyśleć, że jest to ciężkie. Emocje minęły, ciśnienie opada, warto wyciągnąć wnioski. Osobiście nic do Pana nie mam. Wierzę, że uczciwie starał się Pan wypełniać swój stan i służyć miastu. Nie mniej - głosowałam na Pańskiego rywala - człowieka dla mnie bez wyraźnych poglądów, nie posiadającego cech przywódczych. Zagłosowałam na Pańskiego kontrkandydata jako wyraz mojego niezadowolenia z prowadzonej dotychczas polityki wobec lokatorów mieszkań komunalnych. Byłam nawet skłonna wybaczyć wszystko, uwierzyć, że jest szansa na zmianę, ale w sobotę - na portalu OX - umieszczono wywiad z Pana kolegą Bogdanem Fickiem, który wywołał moje oburzenie. Oto dowiedziałam się, że mieszkania komunalne zajmują adwokaci, lekarze, których stać na podwyżki. Pytam: jak tak można mówić? Czy zna Pan sytuację lokatorów mieszkań komunalnych? Czy wie Pan ile krwawicy wkładają w utrzymanie tych mieszkań a z drugiej strony przywala im się kolejną podwyżką? Czy zdaje sobie Pan sprawę, że płacący lokatorzy de facto utrzymują grupę lokatorów, którzy nie płacą bo nie chce im się pracować? Wiem, że Pan obiecywał w wywiadzie wstawienie się za nami, ale jak miałam to odczytywać skoro już w sobotę Bogdan Ficek zapowiadał podwyżki? Życzę Panu jak najlepiej ale proszę pamiętać, że mieszkańcy oprócz imprez, krawężników oczekują również pomocy w tym co jest najcenniejsze - mieszkaniu. I przez 12 lat WDC miała możliwość aby przychylić się do rozwiązania tej kwestii. Życzę Panu odnalezienia się w tej nowej - pewnie ciężkiej sytuacji i tego aby Pańskie doświadczenie nie zmarnowało się. Pozdrawiam, Renata.

100% racji. Szczurek wygrał jako sprzeciw dla WDC. Lepiej, żeby nie urosły mu piórka bo mieszkańcy bardzo szybko to rozliczą.

Imiona MIECZYSŁAW JERZY
Nazwisko SZCZUREK
Data urodzenia 01.01.1967
Imię ojca KAZIMIERZ
Imię matki KRYSTYNA
Miejsce urodzenia CIESZYN
Ppl/Ka 58/09 zarządzenie z dnia 04.06.2009 r. dotyczące Mieczysława Szczurka – prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec nie stwierdzenia wątpliwości, co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.
Wicestarosta Powiatu, Starostwo Powiatowe w Cieszynie 27.11.2006. Akta paszportowe. Akta paszportowe (czasowe) o sygn. EABB 530483.

Panie wiceburmistrzu, szacunek za te lata. szkoda, ze elektorat nie pozwolił panu sprawdzic sie w roli szefa szefow

My Skoczów teraz Was wszystkich załatwimy. Nasza Pani burmistrz wygrała w 1 turze 6,5 tys głosów ! Chyba jest członkiem zarządu powiatowego PO. Dostanie kasę taką dla gminy że zbielejecie wszyscy. Tak jak zbieleli jej konkurenci. Umarli po prostu. Skoczów nie bawi się w drobne podchody. Wali prosto. Nasza pani burmistrz rzuci na kolana wszystkich nieprawomyślnych - zobaczycie ! Sie ma ze Skoczowa !

Kazda inna osoba... Cóż Pan Gadasz Panie Burmistrzu. To sobie Pan wybierz Panów Ficka i Matuszka. Wszak zapewnili Panu fuchę na DPS-ie, co którego potrzeby istnienia od poczatku były wątpliwości. Cieszyniaków ci tam, za cieszyńskie dutki, niewiela. Dostrzec mozna jednak w Mieście taka linię postepowania. Zamek dla G.. Teatr dla Ł.. DPS dla Sz.. Tak dalej idąc przez Szkoły, Spółki i inne budżetówki zauważymy grupę ludzi zupełnie nieźle posadowionych. Pożytek publiczny jest często kwestionowany ale to nie ma żadnego wpływu na wieloletność piastowania. Myślę zatem aby nie sprawdziła się przypowieść tu zgłoszona: kto nie z Mieciem tego z...

ekipa Ficeka oderwała się zupełnie od rzeczywistości. Z Panem Bogiem, panie Cybulski. Cieszyna w dzisiejszych czasach nie stać na utrzymywanie potężnej floty BMW.

W/g mojego rozeznania padł Pan ,jako ofiara protestu cieszyniaków wobec rozpasania czarnych grubasów z pl.Dominikańskiego.
Natomiast wybór pańskiego przeciwnika, to żle dla
tego miasta.
Przecież on nic nie umie, ale małemu Wiedniowi
trzeba dać w dupę i on na pewno to zrobi.
Wspomnicie moje słowa za parę lat.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama