, sobota 6 marca 2021
Koniec stanu wyjątkowego w Czechach
Od poniedziałku15 lutego w Czechach część restrykcji zostanie zniesiona. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach

UM
Premier Czech, Andrej Babiš wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego związanego z koronawirusem. Nie zgodził się na to Parlament i stan wyjątkowy obowiązywać będzie do niedzieli. Od poniedziałku15 lutego w Czechach część restrykcji zostanie zniesiona.

Od przyszłego tygodnia w Czechach zakończy się lockdown, przestanie też obowiązywać godzina policyjna. O stosowaniu dodatkowych obostrzeń decydować będą samorządy.

Pewne ograniczenia nadal jednak obowiązują. Wszyscy muszą nosić maseczki, w imprezach kulturalnych, sportowych i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego w Czechach do pracy wrócą sklepy, do tej pory działały te, które oferowały produkty pierwszej potrzeby, galerie, centra fitness. Zamknięte pozostaną wciąż restauracje, które wciąż, podobnie, jak w Polsce, mogą działać na wynos.

Obowiązujący w Czechach stan wyjątkowy ogłoszono 5 września ubiegłego roku. To miało być szóste przedłużenie. Stan wyjątkowy dawał czeskiemu rządowi między innymi możliwość ograniczania liczby osób spotykających się w zamkniętych przestrzeniach czy poza nimi. Władza miała także możliwość wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się.

Zapowiadany koniec obowiązywania stanu wyjątkowego w Czechach może jednak nie dojść do skutku. Alternatywną formę do jego wprowadzenia czeski rząd przewiduje w sytuacji, gdy marszałkowie województw zwrócą się do rządu z prośbą o jego przywrócenie. Wraz z końcem stanu wyjątkowego to oni bowiem będą decydować w sprawie ogłoszenia na swoim terenie stanu zagrożenia, co umożliwia im ustawa o stanach kryzysowych. Ivo Vondrák - marszałek województwa morawsko-śląskiego już teraz zapowiedział, że zwróci się do rządu z prośbą o przywrócenie stanu wyjątkowego w Czechach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama