, poniedziałek 18 stycznia 2021
Hażlach: Kobieta rządzi
a fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Hażlach: Kobieta rządzi

STEFAN MAŃKA, zdj. RC
Grażyna Krehut z Pogwizdowa została nową przewodniczącą Rady Gminy Hażlach. Liczy na dobrą współpracę z wójtem oraz pozostałymi radnymi.
O stanowisko przewodniczącego ubiegały się dwie kobiety - Grażyna Krehut i Bożena Bury. - Bardzo starałam się przygotować do pełnienia tego typu stanowiska. Ukończyłam szkolenia, które pozwoliły mi nabrać pewności siebie oraz zdobyć wiedzę niezbędną do pracy w takim zespole - powiedziała Krehut.

Rada Hażlacha, podobnie jak innych gmin do 20 tys. mieszkańców, liczy 15 radnych.

Skład Rady Gminy Hażlach:
Foto
Bożena Bury

Foto
Grzegorz Sikorski

Foto
Tomasz Matuszek

Foto
Grażyna Krehut

Foto
Henryk Kania

Foto
Maria Żyła

Foto
Andrzej Chrapek

Foto
Tomasz Bylok

Foto
Bogdan Małek

Foto
Jarosław Pieczonka

Foto
Franciszek Gorol

Foto
Czesław Konieczny

Foto
Roman Haltof

Foto
Jacek Mercało

Foto
Zygmunt Zahraj

Komentarze: (43)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zgadzam się z 'ciekawym' ;)

Wszyscy mają go po dziury w nosie...!

dajcie już spokój z tym Małkiem. Mam już gościa po dziurki w nosie! Czas dać szansę młodym, którzy mają pomysły. Poza tym już dawno po wyborach jest i czas rozliczeń przyjdzie szybciej niż się wydaje!

PANI BOZENO WIERZE W PANI UMIJETNOSCI JEST PANI WYKSZTALCONA OSOBA ALE LICZY SIE UKLAD GLOSOW W RADZIE

Dajcie panu Małkowi szansę - nie oceniajcie go teraz tylko za jakiś czas. Myślę, że każdy zasługuje na pokazanie tego, co potrafi. Kochani - pan Małek jest osobą wolną i może robić, co chce.... Mnie to nie obchodzi, czy bywa w kościele czy też nie....Wyborcy są po to by go oceniać, ja nie mam tego prawa.... Serdecznie pozdrawiam.

p. Małek jeszcze nie wie co to znaczy "Kończan"..

p. Sylwiu P. co się dzieje z p. Małkiem? Od wyborów rzadko w kościele się pojawia.. a nowych informacji na temat jego inwestycji i przeszłości mnóstwo..

Bardzo dziękuję za pozdrowienia i ja także pozdrawiam pana Sylwestra Foltyna! Wesołych Świąt!

Po pierwsze nie jestem "Jarkiem".
Po drugie nawiązując jeszcze do wyborów chciałem powiedzieć, że zarówno Pan Bogdan Małek, jak i ja startowaliśmy w tych wyborach z chęcią dokonania zmian, by Nasza Gmina lepiej i szybciej się rozwijała. Różnica między nami była jednak zasadnicza i polegała na tym, że moja koncepcja była inna co do jakości i formy wprowadzania tych zmian. Ja bowiem uważam, że choć zmiany powinny nastąpić, to nie może się to odbywać na zasadzie negowania "wszystkiego i wszystkich", tj. wszystkiego czego dokonały poprzednie władze gminy oraz wszystkich, którzy w tej władzy uczestniczyli. Trzeba bowiem pamiętać, że oni zostali wybrani z woli większości mieszkańców gminy, czyli tych, o których głosy w wyborach zabiegaliśmy, czyli jako ludzie powinniśmy się szanować.
Cieszę się również, że na czele Rady Gminy stanęła kobieta, gdyż jak to niektórzy parafrazują pewne powiedzenie "Kobiety łagodzą obyczaje", no i władza od razu jakaś piękniejsza. Mam też nadzieję, że ta kadencja, która co dopiero się rozpoczęła nie stanie się "konkursem" na to kto komu bardziej dokopie, czy Wójt Radzie, czy też Rada Wójtowi. Osobiście jako mieszkaniec Gminy Hażlach życzyłbym sobie aby Wójt i Rada wspólnie zgodnie pracowali na rzecz Naszej Gminy, nie od dziś bowiem wiadomo, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. I tego osobiście życzę wójtowi i wszystkim radnym na tą kadencję, a wszystkim mieszkańcom Gminy Hażlach radosnych Świąt oraz samych sukcesów w nowym roku.
Pozdrawiam Panią Sylwię.
Zapraszam na www.sylwesterfoltyn.com.pl

I to mi się bardzo podoba drogi Wyborco bo to tak właśnie ma być!!!! Myślę, że się na nas nie zawiedziesz!!!!

Weźcie się do roboty a nie p ....

Ciekawe czy zatroskana o hażlach to nie czasem pani Pieczonka z Brzezówki. Wszyscy, którzy o niej wspominają mówią, że jej raczej już tylko lekarz może pomóc, a te niektóre wypowiedzi pasowałyby do niej. No cóż każdego szkoda.

Nie ładnie nabijać się na forum z osoby niepełnosprawnej, nie mając pewności. że zatroskana o Hażlach i ja to ta sama osoba! A ja myślę, że Jarek i pan Foltyn to ta sama osoba i dlatego za takie zachowania nigdy nie wygra żadnych wyborów....

Wyniki wyborów samorządowych 2002 roku
okręg wyborczy nr 2 Kończyce Wielkie
http://wybory2002.pkw.gov.pl/grada/gw1/w24/p2403/g240308/o17150/k2816.html
tam można sprawdzić wyniki wyborcze Sylwestra Foltyna, które osiągnął w Kończycach Wielkich w czasie wyborów samorządowych w 2002 r, wtedy nie mieszkał w Kończycach Wielkich Bogdan Małek. Ten wynik mówi sam za siebie, jak bardzo już wtedy docenili go Kończanie....
Podaję wyniki z strony PKW tak dla pełnego obrazu osiągnięcia wyborczego pana Sylwestra Foltyna, ten wynik to też pewnie wina "lepperiady innego kandydata", tylko ciekawie którego?
W tych wyborach brali udział następujący kandydaci na radnych gminnych:
1. Czempiel Karol, zdobył 256 głosów i mandat radnego,
2. Piekar Józef zdobył 234 głosy i mandat radnego,
3. Bierski Franciszek zdobył 228 głosów i mandat radnego i te osoby w kadencji 2002-2006 były radnymi.
Teraz podaję wyniki w kolejności otrzymania ilości głosów, tak dla podkreślenia wielkiego sukcesu wyborczego p. Foltyna ;) któremu też pewnie winny był pan Małek.... choć mieszkał w Warszowicach ;)
4. Gawłowska Anna, otrzymała głosów 173
5. Kula Bolesław, otrzymał głosów 150
6. Kubala Daniel, otrzymał 125 głosów
7. Tomica Marek, otrzymał głosów 114
8. Foltyn Sylwester Władysław, otrzymał głosów 99, wynik świetny ;) - obróć tabelę, Sylwester na czele....
9. Węglarzy Henryk, otrzymał głosów 56.

Sprawdziłam co P. Foltyn napisał na swojej stronie internetowej. Zachował się jak na kulturalnego człowieka przystało. Facet z klasą! Podziękowania dla załogi super! A gratulacje dla P. Wójta jeszcze lepsze! Brawo Panie Sylwestrze:-)

Od razu wiadomo, że zatroskana o Hażlach to ktoś od P. Małka! Skoro P. Wójt i P. Foltyn są źli, to oczywiste, że p. Małek wygrał w Kończycach..."łamiąc zasady" każdy by wygrał! ... wszyscy o tym wiedzą... ale mi to styl....!!!!!

Jest Pani bardzo rzutką i zdecydowaną osobą. Życzę sukcesów.

Pani Grażyno, jest Pani osobą, która szybko zjednuje sobie ludzi. Myślę, że radni dokonali bardzo dobrego wyboru. Oby inni brali z Pani przykład. Będę trzymał za Panią kciuki.

Pierwsza sesja to była dla niej porażka

dla której była porażką: dla p. Bury czy p. Krehut? Wybór Grażyny Krehut to ewidentnie porażka Wójta Gminy Hażlach, który popierał p. Bury! Ciekawe, jakie go jeszcze inne niespodzianki czekają ze strony tej rady.... :))) Może być bardzo ciekawie na przyszłych sesjach rady.

porażką jest fakt wyboru p. Folwarcznego na wójta, ponieważ oznacza to kolejne 4 lata stagnacji. W gminie nic się nie dzieje, brak inwestycji,zero wykorzystywania funduszy unijnych, po prostu żenada. Okoliczne gminy zmieniają się nie do poznania a Hażlach śpi.Może nowe twarze w Radzie Gminy coś zmienią(oprócz p.Haltofa bo on już ma nowy chodniczek i wybrukowany wjazd na posesję więc nie musi się już starać)

cos Ci sie czlowieczku pomylilo z adresem zamieszkania i nie pisz takich bzdur

Gratulacje Pani Grażynko.Jak będzie pani działać tak jak mówi to będzie super.Trzymam kcuki

pod zdjęciem jest błąd BOŻENA Bury nie Joanna.

Zgadzam się, że wybór p. Folwarcznego to porażka dla naszej gminy! Myślę, że weszło do rady paru nowych radnych, którym bardzo chce się coś zmienić. Już pokazali swoją siłę przy wyborze przewodniczącej rady. Mają przewagę w radzie a wójt już nie. W tej kadencji już mu tak łatwo nie będzie. Z listy wójta weszło w sumie 9 radnych, z tym, że nie wszyscy go popierają. Śmieszne co? Wójt w opozycji! Tego jeszcze nie było w naszej gminie i to się p. Folwarcznemu w najczarniejszych snach nie śniło....

Myślę, że nawet na szczeblu lokalnym - gminnym, opozycja, jaką stanowić może nowa rada, jest potrzebna. Nie myślę, tutaj o potrzebie przepychanek i kłótni, jedynie o potrzebie konstruktywnej wymianie zdań i poglądów na niektóre sprawy. Wójt z popierającą go w zupełności radą, traci potrzebę wnikliwej analizy podejmowanych działań. Może to trudne do realizacji, ale krytyka (czyt. opozycja) jest potrzebna, jednak tylko i wyłącznie wtedy gdy jest konstruktywna.
Jeszcze raz gratuluję Pani Krehut.

Grażyna to niezwykła osoba. Ma wiele odwagi by bez wsparcia kandydować do Rady i jeszcze ubiegać się o przewodniczenie. Radni! Stwórzcie Jej atmosferę i wsparcie, bo każdy tego potrzebuje. Jej energia i inteligencja pomoże Wam w poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań. Życzę Pani powodzenia:)

Myślę że każdemu dajmy szanse, życzę radzie powodzenie i trafnych uchwał ;)

hażlach - najbardziej zacofana gmina na śląsku. Ale jacy obywatele taka gmina, jak mozna wybrać 3 raz z rzędu takiego wójta? porównajcie zadupia w hażlachu z zerzydowicami czy strumieniem... do tego chciano zamienić jedną z wsi na żwirowisko

faktycznie dziwię się mieszkańcom, że ponownie wybrali p. Folwarcznego na wójta. Ale gdyby się głębiej przypatrzeć to wiadomo, że Hażlach jest dziwną gminą: tu przede wszystkim liczy się, czy jesteś "stela" a nie to, czy coś potrafisz! Wójt jest z "stela" i to wystarczyło na ponowną reelekcję!!!! W kampanii wyborczej podobno mówił, że jest to jego już ostatnia kadencja więc trzymamy p. Folwarcznego za słowo... A co do naszego zadupia... No cóż, wyraźnie mieszkańcy uwielbiają jeździć po dziurach w drogach, nie przeszkadza im wozić dzieci do przedszkola do Cieszyna, nie przeszkadza im, że w gminie nie ma prawie żadnych dotacji unijnych w porównaniu z innymi gminami naszego województwa. Najbardziej mnie rozbawiło w ulotce Wójta: te 9 km drogi na 9 lat rządów wójta... I ludzie o tym tu wiedzą?!!! Dlaczego w Hażlachu nie może być tu normalnie?

Spokojnie nie zacałujmy Grażyny na starcie Pierwsze nie coś pożytecznego zrobi a do zrobienia jest wiele Osobiście trzymam kciuki

w polityce liczy sie skuteczność, więc nie narzekajmy, że te wybory wygrał znowu obecny wójt, taka jest demokracja, decyduje większość głosów. Krytyka jest potrzebna, ale nie polega ona na powielaniu stereotypów, że ogólnie jest tylko żle, natomiast pozytywne działania przedstawiane są, że "ktoś sobie coś załatwił". Myślę, że wybór nowej przewodniczącej pokazał, że obecna Rada jest zdeterminowana do działań jakich oczekuje społeczeństwo.

GRATULACJE Grażyno i życzę powodzenia. Znając Cie jestem pewien, że podołasz obowiązkom.

Bardzo dobry wybór. Brawa dla radnych którzy nie zapomnieli , że wybrali ich mieszkańcy a nie dany komitet. Koniec z układankami wójta ! Nasza Grażynka ma tyle energii i chęci do działania , że na pewno sobie poradzi. Obawiam się tylko o chęć współpracy starych zawiedzionych leniuchów z Rady. Grażynie życzę trzymania "paki" w całości za wszelką cenę bo bez tego ani rusz.
Odnośnie wójta - tragedia , nie jest w stanie dotrzymać danego słowa a co dopiero rządzić gminą. Dla świętego spokoju obiecuje wszystko wszystkim a następnie udaje , że zapomniał albo ,że sprawa w toku. Poinformowany o marnowaniu publicznych pieniędzy nie zrobi nic bo się boi.
P.S.Po wyborze przewodniczącego odgłos opadających szczęk było słychać za Żorami. Zobaczyć miny zawiedzionych pewniaków wójta - bezcenne !

nie byłam na sesji ale wiem, że Wójt przybierał różne kolory tęczy na twarzy, kiedy następował wybór przewodniczącej rady. Ten widok podobno był cudny.... Totalnie zaszokowany Wójt! A p. Bury dopiero! Była przekonana, że jej wybór jest przesądzony i pewny jak to, że po zimie przychodzi wiosna, a tu klops!!!! I sprawa się Wójtowi pokrzyżowała. Tak to już jest, jak się wszystkim wszystko obiecuje a potem dalej się nic nie robi! Myślę, że p. Folwarczny nie zdaje sobie jeszcze sprawy, jak ciężka czeka go ta kadencja z tą radą, myślę, że na reszcie mamy sensownych radnych, którzy nie będą spali na sesjach (to nie jest żart, był taki radny w poprzedniej kadencji z Pogwizdowa, ale na szczęście go już nie wybrano) czy chodzenie na sesję tylko by zasilić domowy budżet dodatkowymi pieniędzmi - dietą! Pani Grażyna będzie miała ciężką pracę w tej kadencji, ale myślę, że nie zawiedzie pokładanych w niej nadziei na lepsze jutro dla Hażlacha!

Narzekacie na swojego wójta ale przynajmniej pod względem sportu w gminie trzyma jakiś fason. U nas w Zebrzydowicach pod tym względem jest tragicznie Mamy wójta strażaka a sport nie interesuje go wcale Macie fajną radę pod względem sportu i walczcie o swoje bo sport i kultura fizyczna to najważniejsze Pozdrowienia dla Pani Przewodniczącej i naszego trenera Jacka

Ej ej towarzystwo. Same pochwały dla nowej pani przewodniczącej a przecież niewiele o niej wiemy, przynajmniej ja nie wiem zbyt dużo. Poczekajmy na czyny bo słowa.... A swoją drogą Karolek nie jest taki zły. cóż poczekamy, zobaczymy.

Katastrofa!
Ale jacy ludzie taka gmina!
Rozejrzyjcie się w około, a sami zobaczycie o co mi chodzi!
Wszędzie same układy.
I tak rządzi Pani Wice Wójt i Księgowa!

Gratulacje dla Pani Grażyny. Myślę, że Pan Folwarczny będzie lepszym Wójtem niż pozostali kandydaci a zwłaszcza Pan Małek, który podczas swojej kampanii wyborczej odwiedzał mieszkańców gminy i obiecywał, że wszystko pozmienia. Denerwują mnie przyjezdni którzy myślą, że mogą wszystko przewracać do góry nogami i wszystkich ustawiać.

Zastanawiam się, kto ukrywa się pod nazwiskiem Maria Kowalska? To Pan, panie Wójcie?
A propos, myślę, że to jest bardzo szowinistyczne myślenie w kategorii: Wójt jest ok bo stela, choć naprawdę ma mało sukcesów, a pan Małek jest zły bo nie jest stąd.....A ma w tak krótkim czasie mieszkania w Hażlachu wiele sukcesów: począwszy od remontu Folwarku Karłowiec, który był totalną ruiną, udało mu się przekonać do siebie Kończn, którzy na niego właśnie głosowali na wójta, pokonał także rdzennego mieszkańca wsi p. Sylwestra Foltyna, który na swej stronie internetowej ogłosił swój sukces wyborczy w wyborach samorządowych, a prawda jest taka, że wszystko przegrał: nie ma ani 1 radnego gminnego, nie jest wójtem ani nie zdobył mandatu radnego powiatowego... Ale sukces... Pan Małek prowadził kampanię wyborczą przez 2 miesiące i udało mu się do siebie przekonać ponad 700 mieszkańców co moim zdaniem jest dobrym prognostykiem na przyszłość...A co do chodzenia po domach przez pana Małka, wiem, że były organizowane spotkania z kandydatami na radnych i panem Małkiem i niewielkie było zainteresowanie więc to kandydat musiał iść do wyborców skoro oni nie przyszli do niego. To jest nowoczesny styl prowadzenia kampanii wyborczej "DOOR TO DOOR", która jest powszechnie znana w Europie i na świecie...Widać z tego wszystkiego, że w Hażlachu naprawdę trzeba zmian w myśleniu...Oby one postępowały bardzo szybko bo sąsiednie gminy nas wyprzedziły już dawno a my jak zwykle na szarym końcu. Już się z nas śmieją, że :Obróć tabelę, Hażlach na czele..."

A może tą zatroskaną o Hażlach jest właśnie nowa Pani przewodnicząca ? Z jej oficjalnych wypowiedzi przedwyborczych wszystko na to wskazuje. Niech się weźmie do roboty niech coś zrobi a potem dyskutuje a potem . A z drugiej strony tyle się nadaje na Wójta, że nie wykorzystuje się środków EU a przecież zapomina się, że aby strać się o środki trzeba mieć wkład własny a nasza gmina jest gminą rolniczą więc jej budżet jest taki a nie inny więc gmina może realizować tyle ile jest w stanie. Nie na miejscu są dyskusje na temat kto rządzi gminą i podważ się ich kompetencje! Wszyscy działają na podstawie prawa oraz ustaw!

nie nazywam się Grażyna Krehut. Choć byłam bardzo sceptyczna co do jej wyboru na przewodniczącą rady gminy Hażlach ze względu na zerowe doświadczenie bycia radną a co dopiero przewodniczącą rady to jednak uważam,że należy jej dać szansę. Grażyna jest przecież nastawiona na dobrą współpracę z Wójtem naszej gminy. Czytaj Myszko ze zrozumieniem wyżej opublikowany tekst. Co do pozyskiwania funduszy unijnych nie tylko w naszym powiecie cieszyńskim Hażlach jest gminą rolniczą, ale także Zebrzydowice czy Goleszów. Tam znacznie lepiej wykorzystują fundusze unijne. Należy sobie zdać sprawę,żeby dobrze pozyskiwać fundusze unijne to trzeba mieć dobrze napisane wnioski o fundusze unijne i właśnie tutaj zaczyna się problem. W naszej gminie nie ma fachowca, który by się na tym dobrze znał. W innych gminach tak to wygląda: wszystkie gminy naszego powiatu za wyjątkiem Skoczowa i właśnie Hażlacha współpracują w tym zakresie z firmą doradczą Delta Partner z Cieszyna. Skoczów nie współpracuje z nimi ponieważ pani Burmistrz Janina Żagan zaprosiła do współpracy byłego naczelnika z Starostwa Powiatowego z Cieszyna doświadczonego w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Udało się jej stworzyć cały wydział, który właśnie tymi sprawami się znajduje. Współpraca z Delta Partner wygląda tak, że oni najpierw piszą strategię rozwoju gminy na okres 5 lub 10 lat. Koszt takiej strategii to około 20 000 zł ale to się opłaca ponieważ to jest podstawowy dokument, który dołącza się do wniosku o fundusze unijne ze względu na zawarte w nim konsultacje z mieszkańcami. Taka strategia obejmuje całą gminę i na jej podstawie można także składać wnioski o dotacje z funduszu sołeckiego na np. na oświetlenie ulicy na wsi. Najłatwiej powiedzieć, że się nie da, wziąć wypłatę w najwyższym możliwym pułapie, jakie wyznacza rozporządzenie RM dot. zarobków wójta i nic nie robić bo się nie da...Wiem, że tworzy się wieloletnie plany odnowy dla każdej poszczególnej wsi ale nie rozumiem po co? Nie łatwiej byłoby stworzyć jeden porządny dokument, który określił potrzeby, możliwości i być może podpowiedział naszej gminie, na jaki kurs się skierować by żyło się wszystkim mieszkańcom jak najlepiej?

Brawo Pani Grażyno! Może nareszcie skończą się układy na gminie zatrudnianie znajomych, rodziny, sąsiadów Wójta i Pani Wice Wójt! Już nie mówiąc oczywiście o tym że dla normalnych ludzi po studiach w naszej gminie nie ma miejsca do pracy w szkołach ale dla żon radnych zawsze się znajdzie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama