, sobota 5 grudnia 2020
Gmina Dębowiec planuje reorganizację szkół: To jedyna możliwość, by ich nie zamykać
W gminie Dębowiec obecnie funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Uczęszcza do nich w sumie 331 uczniów. Do największej Szkoły Podstawowej w Dębowcu zapisanych jest 174 uczniów, do szkoły w Simoradzu 57, w Ogrodzonej 55, a w Iskrzyczynie 45 uczniów. fot: www.debowiec.cieszyn.plDodaj do Facebook

Gmina Dębowiec planuje reorganizację szkół: To jedyna możliwość, by ich nie zamykać

AGNIESZKA KACZMARCZYK
W gminie Dębowiec funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Uczęszcza do nich w sumie 331 uczniów. Do największej Szkoły Podstawowej w Dębowcu zapisanych jest 174 uczniów, do szkoły w Simoradzu 57, w Ogrodzonej 55, a w Iskrzyczynie 45 uczniów. W kolejnych latach, oprócz roku 2014, kiedy to do szkół pójdą wszystkie 7 i 6-latki, nie będzie wystarczającej liczby dzieci, aby uruchomić pierwszą klasę w szkole w Simoradzu, Ogrodzonej i Iskrzyczynie.

W gminie Dębowiec już teraz odczuwa się niż demograficzny. W obecnym roku szkolnym 2012/2013 uruchomiono pierwszą klasę jedynie w Szkole Podstawowej w Dębowcu. Z powodu braku uczniów nie uruchomiono pierwszej klasy w żadnej z trzech małych szkół podstawowych. Z danych demograficznych gminy wynika, iż w przyszłym roku szkolnym pierwszą klasę uruchomi jedynie szkoła w Dębowcu.

- Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania zmierzające do zreformowania obecnej sieci szkół, za kilka lat szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie przestaną istnieć z powodu braku uczniów - informuje Tomasz Branny, wójt Gminy Dębowiec. - Najprostszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie najmniejszych szkół podstawowych, jednak jesteśmy przeciwnikami takiego działania i próbujemy zrobić wszystko, aby utrzymać obecne szkoły. Aby uniknąć negatywnej społecznie sytuacji i nie zamykać małych szkół zaplanowano ich reorganizację - przyznaje Branny.

Szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie zostaną przekształcone ze szkół z klasami I-VI na szkoły z klasami I-III. Szkoła Podstawowa w Dębowcu pozostanie szkołą z klasami I-VI. Uczniowie klas IV-VI z całej gminy będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Dębowcu, a więc integracja środowiska nastąpi już na etapie klasy IV szkoły podstawowej. Szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie będą prowadziły nabór do pierwszych klas niezależnie od ilości dzieci w danym roczniku, a warunkiem uruchomienia pierwszej klasy będzie zapisanie minimum 5 uczniów.

W przypadku zapisania mniejszej ilości uczniów klasy będą łączone i zajęcia odbywać się będą z dwoma nauczycielami. Po zmianach organizacyjnych placówki oświatowe w Gminie Dębowiec będą wyglądały następująco: Gimnazjum w Dębowcu, Szkoła Podstawowa w Dębowcu klasy I-VI (w klasach IV-VI uczniowie z całej gminy), Przedszkole w Dębowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodzonej (przedszkole w obecnym budynku i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Simoradzu (przedszkole i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iskrzyczynie (przedszkole i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku szkoły).

O tym, czy zaplanowana reorganizacja zostanie zrealizowana, zdecydują radni Rady Gminy Dębowiec podczas zbliżającej się sesji rady.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama