, czwartek 4 czerwca 2020
Cieszyn z ulicą imienia legendarnego płk. Gwido Langera
Nowa nazwa ulicy zacznie obowiązywać po publikacji uchwały w sprawie nadania jej imienia w Dzienniku Urzędowym. Najprawdopodobniej stanie się to na przełomie lipca i sierpnia. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyn z ulicą imienia legendarnego płk. Gwido Langera

JM
Dotychczasowa ul. Ładna Boczna z przedłużeniem do ul. Jabłonnej będzie nosiła imię płk. Gwido Langera. Taką decyzję podjęli cieszyńscy radni podczas majowej sesji rady miasta.

Urodzony w 1894 roku w Żylinie, ale od dzieciństwa związany z Cieszynem, płk. Gwido Langer podczas I wojny światowej był oficerem w armii austriackiej, potem służył w polskiej dywizji syberyjskiej. Dwukrotnie przebywał w niewoli. Po ucieczce z sowieckiego obozu służył w Wojsku Polskim.

Był absolwentem Wyższej szkoły Wojennej w Warszawie. W 1930 roku został szefem Biura Szyfrów, które dwa lata później złamało szyfry niemieckiej Enigmy. Tuż przed wybuchem II wojny światowej - w lipcu 1939 roku przekazał aliantom tajemnicę łamania szyfrów.

Po wybuchu wojny pracował z kryptologami we Francji i Afryce Północnej. W 1943 roku został aresztowany i do zakończenia wojny przebywał w niemieckiej niewoli. Choć był przesłuchiwany przez Niemców, nigdy nie ujawnił informacji o łamaniu szyfrów Enigmy. Po wojnie wyruszył do Londynu, gdzie jednak został chłodno przyjęty, w 1947 roku został zdemobilizowany. Pułkownik Langer zmarł 30 marca 1948 roku w szkockim Kinross i tam też został pochowany. W grudniu 2010 roku jego prochy, dzięki staraniom jego córki, 83-letniej Hanny Kublickiej-Piottuch, powróciły do ojczyzny i pochowane zostały na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Inicjatorem nadania jednej z cieszyńskiej ulic imienia płk. Gwido Langera było Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Krzysztof Neścior, szef placówki, mówi, że nowa ulica jest szansą, aby osobę pułkownika przypomnieć i utrwalić w świadomości mieszkańców. - To postać, która miała bezpośredni wpływ na losy drugiej wojny światowej, wypada, by miała swoją ulicę, czy plac w mieście - podkreśla Neścior.

Nowa nazwa ulicy zacznie obowiązywać po publikacji uchwały w sprawie nadania jej imienia w Dzienniku Urzędowym. Najprawdopodobniej stanie się to na przełomie lipca i sierpnia.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pomysł niezły bo niby dlaczego mamy nazywać w naszym mieście ulice nijako" 'co to znaczy ładna boczna"' czy to to ,że Gluza mógł
tamtędy bokiem przejechać?
Nawiasem mówiąc te barany , którzy na całej jej długości ustalili i wymalowali podwójną ciągłą powinni za karę jeżdzić 10
razy dziennie , swoim własnym samochodem, nie służbowym,od Frysztackiej pod górkę za jakimś ciągnikiem.

Mam wrażenie, że wybór patrona ulicy nie całkiem podoba się czytelnikom gazety wywiórczej bowiem "budzi demony patriotyzmu".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama