, czwartek 4 marca 2021
Cieszyn: Ponad podziałami
W piątek na ulice Cieszyna po raz czwarty wyszli protestujący. „ Pogrzeb praw kobiet” jest społeczną inicjatywą, która zrodziła się, jak w całej Polsce, jako sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego przerwania ciąży w przypadku poważnych wad płodu.  fot: UMDodaj do Facebook

Cieszyn: Ponad podziałami

UM
Cieszyn: Ponad podziałami


Cieszyn: Ponad podziałami


Cieszyn: Ponad podziałami


Cieszyn: Ponad podziałami


Cieszyn: Ponad podziałami

W środę 4 listopada w Cieszynie planowany jest kolejny protest mieszkańców jako sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego przerwania ciąży w przypadku poważnych wad płodu. Ostatni protest zatytułowany "Pogrzeb Praw Kobiet", odbył się w Cieszynie w piątek, 31 października i zgromadził nie tylko kobiety, ale także towarzyszących im mężczyzn.

Jak już widać orzeczenie Trybunału jest pyrrusowym zwycięstwem. Dla młodych, którzy wyszli na ulicę ani rząd, ani Trybunał, nie jest żadnym autorytetem podobnie jak i Kościół. Te instytucje same do tego się przyczyniły. Młodzi na ulicach w dosadnych słowach krzyczą „odwalcie się od nas!”, „mamy was już dość”, „chcemy sami decydować o sobie!”. Nie jest prawdą, że na ulice wyszły jedynie rozszalałe aborcjonistki i młodzież przesiąknięta nihilizmem. Od jakiegoś czasu bowiem narasta w społeczeństwie przeświadczenie, że odbiera się mu podmiotowość, że się nim manipuluje.

Co zmienią protesty w takim małym Cieszynie?

To pytanie zadaje wielu. Być może wydaje nam się, że głosów z Cieszyna nikt w Warszawie nie usłyszy, ale słyszą je mieszkańcy. Ten protest jest ważny dla samych biorących w nim udział, którzy zaznaczają w ten sposób swoją złość na panującą obecnie sytuację i sposób rządzenia. Każdy nawet najmniejszy protest obecnie ma znaczenie i pokazuje nastroje Polaków od gór po nadmorskie kurorty. Na oczach mieszkańców zmienia się nie tylko model państwa do którego byliśmy przyzwyczajeni, ale w tych naszym małych ojczyznach, głos młodych ludzi jest upomnieniem również lokalnych władz. Młodzież, która wychodzi na ulice jest dowodem, że mają w sobie odwagę, której nam z doświadczeniem życiowym ubywa. Cieszyński protest jest dowodem, że nikomu nie zależy tu na niszczeniu zabytków, pomników czy kościołów. „Nie po to jest ten protest” – tłumaczy młodzież.

Pomimo, że do takich aktów wandalizmu nigdy nie doszło, przed Kościołem o. Bonifratrów zebrali się „obrońcy świątyń”. Swoją obecność uzasadniają obawą o dewastację. Nazwali protestujących „szerzącym się chamstwem” i zmanipulowanymi nastolatkami.

Kobiety według obecnego w tej grupie radnego Wiesława Kluza nie mają prawa decydowania, bo dziecko które ma urodzić od początku nie jest jej ciałem. Jak mówi - Obowiązkiem kobiety jest o poczęte życie dbać do końca nie stając się zabójcą. Biblia mówi jasno, że powinniśmy się rozmnażać. Kto nam dał prawo by to zmieniać? Zapytany o potrzebę debaty społecznej na ten temat, odparł - Do rozmów moglibyśmy usiąść, ale nie w takich wulgaryzmach i atakach, a tu jest tylko atak. Jestem za debatą i rozmowami w Cieszynie. Pozytywnym i zaskakującym wydarzeniem piątkowego wieczoru było odśpiewanie na koniec przez protestujących hymnu narodowego, którego inicjatorem był działacz Młodzieży Wszechpolskiej. To pokazuje, że pokojowe, choć głośne protesty są możliwe, i możliwe jest bycie ponad podziałami.

Potrzebny kompromis

W Konstytucji w kwestii obrony życia nie ma aksjologicznego kompromisu. Obecne protesty nie dotyczą jednak tego, lecz wynikają z obaw, że bezkompromisowość może być przeniesiona na prawo karne domagając się heroizmu jedynie od rodzin dzieci upośledzonych. Polityka i prawo są obszarami, gdzie negocjacje, ustępstwa i kompromis są czymś koniecznym. Brak kompromisu w tym i w wielu innych przypadkach jest zwyczajnie niemoralne. Odpowiedzialność za życie nienarodzonych dzieci ciąży na całym społeczeństwie, państwie, Kościele i obywatelach, a nie jedynie na matkach.

Organizatorzy o kolejnym proteście w Cieszynie informują na stronach facebookoych :

„Środa, 3 listopada o 18:00 nasz piąty spacer po prawa kobiet. Zrobimy blokadę ulic (trasa zostanie wkrótce podana) i hałas. Może to ostatni taki spacer w Cieszynie więc zbierzmy się jak nigdy dotąd mimo deszczu!
Proszę, a nawet nalegam na założenie maseczek, zachowywanie odległości, dezynfekcję rąk w trakcie spaceru.”

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama