, środa 4 sierpnia 2021
Cieszyn: "Czarny poniedziałek". Ogólnopolski strajk kobiet
"Czarny poniedziałek" 3 października organizowany jest w szeregu polskich miast, a także na terenie województwa śląskiego, w tym także w Cieszynie w godz. 12.00 - 18.00. Na godz.17.00 planowana jest główna demonstracja na cieszyńskim rynku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: "Czarny poniedziałek". Ogólnopolski strajk kobiet

RED.

Jutro od godz. 12.00 w Cieszynie na rynku rozpocznie się Ogólnopolski strajk kobiet. Cieszyn dołączył do grona miast w całej Polsce, w których 3 października ma odbyć się strajk ostrzegawczy w związku z procedowaniem w Sejmie projektu ustawy antyaborcyjnej autorstwa Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”.

Strajk będzie trwał od godz. 12.00 zaś o godz. 17.00 rozpocznie się kulminacyjna demonstracja.

Według obecnie obowiązującej ustawy z 1993 roku aborcja w Polsce jest dopuszczalna w trzech przypadkach: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, badania wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu oraz w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, tj. gwałtu (do 12 tygodni od początku ciąży).

Projekt Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” wniesiony do Sejmu przez „Fundację Pro- prawo do życia” zakazuje aborcji z jakiejkolwiek przyczyny. Projekt ten zaostrza też kary za aborcję, wprowadza kary dla wszystkich uczestników aborcji, łącznie z ciężarną kobietą. Dodajmy, że projekty ustaw mogą wnosić wszyscy obywatele pod warunkiem spełnienia kryteriów formalnych (głównie wymagana liczba podpisów). Z tego prawa skorzystał też niedawno komitet Ratujmy Kobiety, który zakładał zliberalizowanie ustawy dotyczącej aborcji z 1993 roku. Niemniej ten projekt ustawy został przez Sejm odrzucony 23 września, zaś inicjatywa „Stop Aborcji” została skierowana do prac sejmowych komisji.

W projekcie ustawy „Stop Aborcji” czytamy m.in.: „Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”. I dalej: „Dzieckiem poczętym jest człowiek w prenatalnym okresie rozwoju od chwili połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej”; „Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Wsparcie rodzinom dotkniętym ciężkim upośledzeniem dziecka lub traumą gwałtu mają w tej sytuacji nieść „organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego”. Ponadto „do programu nauczania szkolnego wprowadza się wychowanie do życia w rodzinie obejmujące wiedzę o zasadach odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz wartości rodziny i ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”. Pełny projekt ustawy „Stop Aborcji” tutaj.

Wobec powyższej ustawy zawiązały się grupy społeczne „czarny poniedziałek”, według których nowy projekt ustawy antyaborcyjnej „zabiera kobietom wolność, prawo decydowania o sobie, a w skrajnych przypadkach nawet prawo do życia”. - W poniedziałek 3 października tysiące kobiet w całej Polsce wezmą udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Wychodzimy z biur, zakładów pracy, domów i uczelni. Chcemy w ten sposób zaprotestować przeciwko skandalicznemu projektowi ustawy antyaborcyjnej, o której procedowaniu postanowił Sejm RP w ubiegłym tygodniu - podają inicjatorzy. Organizatorem tego strajku jest tzw. „społeczny komitet inicjacyjny”, w skład którego wchodzą: ruch „Dziewuchy Dziewuchom”, stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji, ruch „Ratujmy kobiety” oraz szereg społecznych inicjatyw oddolnych.

Na grupie cieszyńskiej protestu czytamy: „Chcą odebrać kobietom prawa! Także w Cieszynie nie godzimy się na to! Robimy czarny poniedziałek”. Strajk będzie trwał od godz. 12.00 na cieszyńskim rynku, zaś o godz. 17.00 ma rozpocząć się kulminacyjna demonstracja, która zakończy strajk. - Bardzo ważne, żebyśmy właśnie o godz. 17.00 zebrały się wszystkie w jednym miejscu i oprócz całodziennego strajku głośno i wyraźnie pokazały, że nie pozwolimy na odebranie nam podstawowych praw. Zależy nam na tym, żeby w kulminacyjnym momencie o godz. 17.00 było nas jak najwięcej. Bądźmy widoczne tzn. czarny ubiór, czarne wstążki, polecamy oznakowanie z "czarnyprotest" - czytamy na grupie cieszyńskiej „czarny poniedziałek”.

Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

trzech korwinistow na zamkowej smiech na sali a na rynku dziesiatki "postkomunistek" brawo

Jezus przed piłatem - - -12 uciekło, jeden umył ręce, tłum krzyczał "ukrzyżuj". Czy na pewno racja zawsze jest po stronie większości? Prawda najczęściej ma nikłe poparcie.

prawakom gul skoczyl poczatek konca pisu setki tysiecy kobiet w calej polsce sie wypowiedzialo co sadzi o wladzy episkopatu i rzadzie wscieklizna prawactwa miod na moje serce hahaha

Mam nadzieję, że wszystkie wydziały pedagogiczne w Polsce są w marszu ale za życiem. Bo kogo będą uczyć,a są to głównie kobiety. A co będzie, jak nie urodzą się "kaleki, bękarty, dzieci z wadami? " (Tak wyjaśnia swoje stanowisko Hanna Bakuła popierająca "czarny protest, przerażona" sytuacją kobiet w Polsce). A już studiowane oligofrenopedagogiki będzie co najmniej fanaberią. Komu ta wiedza się przyda?

0. Po co w takim razie oligofrenopedagogika? Po co studiować mało przyszłościowe kierunki czy robić studia podyplomowe w tym zakresie?
'

Pani Tereso, dobrze wiemy, ze jak przychodzi do konkretnej pomocy, to nie ma ani pani partyjnych kolezanek ani biskupow. Prosze powiedziec - ile niechcianych , niepelnosprawnych , bardzo uposledzonych dzieci adoptowaly osoby z pani srodowiska (a moze pani sama). Mowicie o morderstwie dzieci nienarodzonych, to dlaczego od poczecia nie placi panstwo matkom 500 +, skoro to nie zygota, zarodek a dziecko. Dlaczego kaze sie matce urodzic dziecko z rozszczepem mozgu. Gdzie sa wtedy panie z pro-life, biskupi. Dlaczego zaden z nich nie pofatyguje sie, zeby zobaczyc cierpienie dziecka i matki. Najlatwiej wyjsc na ambone czy wziac rozaniec i udawac "aniola". Czyli lepiej mordowac kobiety, niszczyc ich zycie i ich najblizszych.

Baby nie dawajcie pisowcom i katabasom!

Baby nie dawajcie pisowcom i katabasom!

p. była premier Kopacz w styczniu raczyła publicznie okazać swą wrażliwość: "...To, że kobieta popiera aborcję, świadczy o wrażliwości kobiety.....Co ma zrobić kobieta, która zajdzie w ciążę, a potem nie wie, kto jest ojcem, bo miała kilku facetów? Co ona ma zrobić? Każdy ma prawo do chwili zapomnienia”..."
A co. Nawet premierzyca też ma prawo na chwile zapomnienia. To jej niezbywalne prawo kobiece.

...bo miała kilku facetów..
Masz ułomną, wybiórczą tolerancję i naginasz ją do własnych potrzeb.
Uważasz, że puszczalstwo w wykonaniu mężczyzn i kobiet nie jest tym samym ?
Mężczyzn, którzy sypiają z wieloma kobietami nazywa się ogierami ?, a kobiety
sypiające z wieloma facetami - dziwkami ?
A co. Być ogierem, leży w każdym samczym interesie.

Jak widzę trzeba wykładać kawę na ławę dla niektórych.
Ironia to zawoalowana kpina. Spójrz na mój post pod tym kątem.

Taka przerysowana i kąśliwa ta ironia.
Ironii używam wobec przyjaciół, wobec wrogów sarkazmu.

Szanuję prawo do własnego zdania. Jednak uważam, że nauczyciele, szczególnie prywatnej szkoły, nie powinni oficjalnie angażować się w tego typu akcje. Prywatnie niech sobie robią co chcą, ale nie oficjalnie.

„«Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię» (Jr 1,5)

Bóg ma plan dla każdego człowieka, nawet chorego.

„Jezus przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale stało się tak, aby się na nim objawiły sprawy Boże."(J 9, 1 - 41)

To może skoro tak ło tym Bogu, to możne jemu postawić osądzanie innych, a nie pochodzącym z tego świata prawodawcom, posłom, łOkom itp..
W tek książce, na którą się Pani (a może Pan) powołuje są i takie mądrości: jak Jezus karzący drzewo za to, że nie ma owoców - a nie mogło ich mieć, bo nie był to czas owocowania); Ziemia powstała przed Słońcem; Lote sypia ze swoimi córkami; jeden z autorów opisuje swoją śmierć i pogrzeb (chodzi o Mojżesza), Jahwe każe wyrzynać mężczyzn, dzieci i kobiety (no poza tymi dziewicami)... jeśli to są metafory, symboliczne przedstawienia, formy literackie, których nie wolno odczytywać dosłownie, to jaką mamy pewność że przytoczone przez Panią/Pana fragmenty należny rozumieć dosłownie?
A argument, że nauczyciele szkół prywatnych nie mają prawa wyrażać swoich opinii... jest tak samo mocny, jak ten, że "nauczyciele szkół prywatnych nie mają prawa brać udziału w protestach pro-life". Jakie miasto, takie Terlikowskie...
I tak na koniec: czy coś jest dobre bo tak bóg zdecydował czy może jednak dobro jest czymś niezależnym od tego transcendentnego bytu? Proszę się zastanowić....

A gdzie jest napisane, ze nie mogą brać udziału w protestach. Niech sobie biorą jeśli chcą. Chodzi o reklamowanie akcji niejednoznacznej i budzącej wiele kontrowersji. Ciebie ta sugestia raczej nie dotyczy, bo z twojego wpisu wynika, ze nie jesteś osobą wierzącą.

A czy w takim razie osoba publiczna może oficjalnie firmować swoją twarzą wydarzenie (np. takie marsze organizowane przez naszego lokalnego Francuza), które stoi w kontrze do osób protestujących z 3 października 2016 ? Skoro dla jednych ci drudzy "reklamują akcję niejednoznaczną i budzącą wiele kontrowersji", to obligatoryjnie dla tych drugich akcje pierwszych (będące kontrą dla drugich) również jawią się jako "niejednoznaczne i budzącej wiele kontrowersji"... coś w tym rodzaju... aj tam! aj tam!

Po raz pierwszy w dziejach na ziemi polskiej w nieograniczonym zakresie można było „legalnie” usuwać ciąże na życzenie już od 9 marca 1943 r. Wtedy to narodowy socjalista, kanclerz Rzeszy Adolf Hitler zalegalizował aborcję. Nowe „prawo” dotyczyło oczywiście Polek, ale nie dotyczyło już Niemek. Co to to nie.
Niemiecki ekspert od „polityki ludnościowej” prof. Erhard Wetzel , zalecał w 1942 r. nakłanianie Polek do aborcji: „Spędzanie płodu musi być na całym obszarze Polski niekarane. Środki służące do spędzania płodu i środki zapobiegawcze mogą być w każdej formie publicznie tolerowane, przy czym nie może to pociągać za sobą jakichkolwiek policyjnych konsekwencji. Przeciwko instytucjom i osobom, które trudnią się zawodowo spędzaniem płodu, nie powinny być wszczynane policyjne dochodzenia [!]. Poprzez środki propagandy, a w szczególności przez prasę, radio, kino, ulotki, krótkie broszury, odczyty uświadamiające itp. należy stale wpajać w ludność myśl, jak szkodliwą rzeczą jest posiadanie wielu dzieci. Powinno się wskazywać koszty, jakie dzieci powodują, mówić, co można by zdobyć dla siebie za te wydatki. Można wskazywać na wielkie niebezpieczeństwa dla zdrowia, które mogą grozić kobiecie przy porodzie”…

Czyli mam rozumieć Stalin był pro-life? Przecież w okresie stalinizmu aborcja była zakazana....

"Każdy ma swój punkt widzenia, ale nie każdy z niego coś widzi"

Czyli mam rozumieć Stalin był pro-life? Przecież w okresie stalinizmu aborcja była zakazana....

"Dość dyktatury kobiet"
tak podobno skandowała na wczorajszym wiecu pod sejmem z kolegami posłanka z rysiowego plemienia nowoczesnych inteligentów.

Osobiście feministki zawsze uważałem za sympatyczne idiotki, zasadniczo niegroźne, które niestety stały się niebezpieczne przez swój rozbrajający brak przytomności umysłu. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku walczyły o antykoncepcje, prawo do aborcji, wolność seksualną itd., jakby „system patriarchalny” był wynalazkiem podłych samców, podczas gdy historycznym i ewidentnym celem mężczyzn było przelatywanie maksymalnej liczby lasek bez konieczności brania sobie na karb rodziny.

czyli co, kobietom odebrać głosy wyborcze bo chciały kiedyś tego sufrażystki, feministki, socjalistki. Jasne, że w obrębie feminizmu pojawiają się też nonsensowne opinie czy pomysły (a gdzież się one nie pojawiają). Ale ogólne założenia dotyczące podmiotowości głoszone przez kobiety są najbardziej OK. A może coś złego jest w tym? Wile rzeczy, które zabrania tzw. tradycja kobietom w patriarchalnym systemie nie wynikają z tego, że kobiety czegoś nie potrafią robić, ale wręcz przeciwnie, że mogą i potrafią to robić. Pod tym względem system patriarchalny jest opresyjny. Z drugiej stronie religijni fanatycy (islamscy, chrześcijańscy) jawią się sami jako sfiksowani na punkcie seksualności jakby ona była źródłem wszelkiego zła...

Po zachodniej stronie Olzy bez tłumaczenia do 3 miesiaca wiec niech se polacy zabraniają zaś coś przyrobic będzie można.

Dlaczego akurat o prawie do aborcji na życzenie najgłośniej gardłują zdeklarowane lesbijki?
Przecież akurat im potrzebne to jest jak .... rybie ręcznik!

marny trollu... Zastanawia mnie, kto ci przekazał takie informacje i skąd ta pewność?
A jeśli nawet są lesbijkami, to ma to jakiś wpływ?

Żal , że sprawy ważne są cyrkiem.

Pewna cieszyńska celebrytka chwali się na facebooku, że na jutrzejszą imprezę wybierze się razem z 11-letnim synem. Aby wspólnie z nim demonstrować na rzecz prawa przyszłych matek do usuwania dzieci, które podstępnie zalęgły się w należących do nich macicach. Jak twierdzi celebrytka, syn sam postanowił wziąć udział w demonstracji. Mama napisze mu usprawiedliwienie z powodu nieobecności w szkole.
Czy podobne usprawiedliwienia napisze także dzieciom, które nie uczęszczają do szkoły, bo ich mamy postanowiły skorzystać z prawa, o które walczy celebrytka?

A kiedyś w rewanże on zabierze ją na demonstrację na rzecz przymusowej eutanazji zniedołężniałych rodziców.

obrona terytorialna vel ORMO aka KBW rozpedzi to towarzystwo hahahahaha

Popieram kobiety,koniec żartów,nie będą stare dziadki mające problemy z prostatą decydować za kobiety.Ich czas juz minął.

cóż to gc, jedynym medium informującym o strajku kobiet? a gazeta ratuszowa, głos ziemi cieszyńskiej - nie potrafią wyjść poza uniform poprawności politycznej, nawet w tak wyrazistej, bulwersującej sprawie...smutne...etos dziennikarski bez znaczenia, kiedy oznacza ryzyko narażenia się władzy... nawet tak opresyjnej, cynicznej i anty-demokratycznej...

BRAWO! Nareszcie jakaś reakcja na ten koszmar, który dzieje się w Polsce...oby było nas jak najwięcej

a moze by tak sie nie bzykac z byle kim byle gdzie i byłby spokój?

Walnij się w ten chamski łeb, prostaku !

A gwałt jest "bzykanie z byle kim"? A usunięcie ciąży pozamacicznej, która możne zagrażać życiu kobiety mieści się/obejmuje kategorię "bzykanie z byle kim"? Komentarza "Anonim 1234" ma taką samą wartość merytoryczną jak argumentacje talibów (specjalnie z małej).
p.s.

Wyzwolone panie z lewicy na demonstracjach pokazują pissssowskiemu reżymowi swój środkowy palec. Nieomylna to aluzja, że to właśnie on zamknie reżymowi drogę do tajemnych damskich sanktuariów.

Dorota Wellman wezwała kobiety do wzięcia udziału w tzw. czarnym proteście, argumentując, że kobiety nie są głupimi krowami, aby można było za nie decydować.
Znam co najmniej kilka pań, które przy takim wyznaniu byłyby bardziej wiarygodne od pani Wellman.

Ale merytoryczna argumentacja (sarkazm!). Tuz to istny przykład Bonga-Bongizmu (tzn. jest inne plemię [Bonga-Bonga], które jednak zachowuje się inaczej niż adwersarz to przedstawia...), albo "a w Ameryce murzynów biją". A gdyby sytuację, na którą kobiety protestujące chcą zwrócić uwagę porównać do takiej: tramwaj, na którym motorniczy stracił panowanie, przejedzie pięć osób idących po torach. Obok przełącznika, który może skierować tramwaj na boczny tor, wskutek czego zginie jedna osoba, oszczędzając tamte pięć, stoi człowiek. Przełączenie dźwigni jest.............................. (puste miejsce należy uzupłenić odpowiedzią: " obowiązkowe", "dozwolone", "zakazane"). Czy korwiny, onr'y, młodzieże wszechpolskie, reprezentanci obrony terytorialnej i inne konserwatywne potrafią zrozumieć pytanie/aluzję?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama