, sobota 30 maja 2020
„Chciałbym, aby Policja była odbierana pozytywnie” - czyli o zmianach w Cieszyńskiej Policji
Stan etatowy naszej jednostki to 308 osób. Obecnie mamy 17 wakatów. Każdy brak policjanta w służbie jest zauważalny, natomiast na chwilę obecną w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na przebieg służby. fot: KPP. CieszynDodaj do Facebook

„Chciałbym, aby Policja była odbierana pozytywnie” - czyli o zmianach w Cieszyńskiej Policji

U.Markowska
Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie od 3 stycznia, ma nowego komendanta. Służbę na tym stanowisku objął mł. insp. Jacek Stelmach. Jaki pomysł ma na pracę policji i czy można spodziewać się zmian?

Mł. insp. Jacek Stelmach służbę w policji rozpoczął w 1992 roku. Służba w cieszyńskim garnizonie nie jest mu obca, bo właśnie tu spędził zdecydowaną część swojej kariery. Rozpoczynał ją w zespole patrolowym w Komisariacie Policji w Wiśle, gdzie po trzech latach służby został awansowany i przeniesiony do służby w zespole dochodzeniowym, najpierw w wiślańskim komisariacie, a później już w Wydziale Kryminalnym w Cieszynie. W cieszyńskiej komendzie pełnił obowiązki zastępcy Naczelnika Wydziału Kryminalnego. Po dwóch latach na tym stanowisku wygrał konkurs na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu. Następnie przeniesiony został do Skoczowa, gdzie będąc komendantem sfinalizował budowę pierwszego, nowoczesnego komisariatu w naszym powiecie. Po dziewięciu latach na tym stanowisku został komendantem w zebrzydowickiej jednostce, skąd awansował rok później na stanowisko I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Żorach. Po niespełna czterech latach powrócił do Cieszyna już jako komendant.

Urszula Markowska: Czy możemy dzisiaj powiedzieć, że Cieszyn jest miastem bezpiecznym?

mł. insp. mgr Jacek Stelmach: To pytanie raczej do mieszkańców. Z mojej perspektywy uważam, że tak. My, policjanci, robimy wszystko co w naszej mocy, żeby tak było. Czym innym jest stan poczucia bezpieczeństwa, a czym innym stan bezpieczeństwa. Ale zarówno pierwszy jak i drugi jest na wysokim poziomie.

Czy możemy mówić, że mamy w pełni i dobrze wyszkolonych funkcjonariuszy? Czy w policji w naszym powiecie zauważalne są braki kadrowe?

Policjanci przyjmowani do służby przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach w pierwszej kolejności kierowani są do Szkoły Policji w Katowicach na ponad półroczne przeszkolenie, a następnie odbywają adaptację zawodową w różnych jednostkach Policji w całym kraju. Dopiero później rozpoczynają służbę w komendzie, do której byli pierwotnie kierowani. Proces szkolenia jest na bardzo wysokim poziomie. Policjanci z Cieszyna, poza tymi podstawowymi wynikami, które mają bardzo dobre, praktycznie w każdym konkursie na poziomie wojewódzkim czy tez ogólnopolskim zajmują wysokie miejsca. Przypomnijmy sukces dzielnicowego sierż.szt. Kamila Przewieźlika, który wspólnie z policjantem z Zawiercia wygrali Ogólnopolskie Zawody Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku 2018”, W minionym roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończył się konkurs na najlepszego dyżurnego w województwie śląskim. Drugie miejsce zajął policjant z Cieszyna, podkom. Krzysztof Krzempek, obecnie Zastępca Komendanta Policji w Zebrzydowicach. W szranki stanęło wówczas 33 najlepszych policjantów służby dyżurnej, którzy wcześniej pokonali szczeble konkursu powiatowego. Ponownie wśród najlepszych w 2019 roku znalazł się z kolei duet policjantów z Cieszyna- sierż. szt. Arkadiusz Sikora i st. sierż. Bogdan Stefaniak, którzy najpierw w Wojewódzkim Finale XXVI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji - Turniej Par Patrolowych - „Patrol Roku 2019” zajęli drugie miejsce, a później we wrześniowym finale ogólnopolskich zawodów drużynowo wywalczyli trzecie miejsce w kraju. W kwietniu 2019 r. policjanci reprezentujący naszą komendę na konkursie "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019" wywalczyli bardzo wysoką, czwartą lokatę. Drużyna prowadzona przez Zastępcę Komendanta Komisariatu Policji w Ustroniu podkom. Ryszarda Kubika, walczyła do samego końca. Jak bardzo wyrównana była walka z najlepszymi świadczy fakt, że do trzeciej lokaty zabrakło im tylko 1 pkt.... To był również kolejny konkurs, w którym na podium stanął policjant KPP Cieszyn. "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego 2019" to bardzo wymagający i trudny konkurs, więc tym bardziej wart jest podkreślenia fakt, że w kategorii "Policjant Operacyjny" III miejsce indywidualnie wywalczył funkcjonariusz reprezentujący KPP Cieszyn. Te wyniki mówią same za siebie. To świadczy o tym, że poziom wiedzy policjantów na różnych szczeblach, z różnym doświadczeniem zawodowym jest na bardzo wysokim poziomie. Ale podkreślam, że nie spoczywamy na laurach. Zawsze jest coś do poprawienia, usprawnienia. Nieprzerwanie uczymy się i doskonalimy. Na tym polega nasza służba.
Stan etatowy naszej jednostki to 308 osób. Obecnie mamy 17 wakatów. Każdy brak policjanta w służbie jest zauważalny, natomiast na chwilę obecną w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na przebieg służby.
Czy obejmując stanowisko Komendanta miał Pan i czy nadal ma pomysł na lepsze funkcjonowanie Policji? Czy w ogóle zauważa Pan potrzebę zmian? A jeśli tak to na jakim polu?
Jak wcześniej powiedziałem, zawsze jest coś do poprawienia. Związane jest to z ciągłymi zmianami w społeczeństwie, kulturze, a przede wszystkim w prawie. Żeby za tym nadążyć, trzeba się zmieniać. Jestem przekonany, że lepsze funkcjonowanie jednostki musi być celem nadrzędnym każdego, kto nią zarządza. Lepsze funkcjonowanie oznacza większe bezpieczeństwo obywateli. Każdego dnia czynię drobne korekty w różnych zakresach. Chciałbym, aby Policja była odbierana pozytywnie. Jesteśmy po to, aby pomagać, a realizujemy to na różne sposoby. Będę też pracował nad możliwością rozpoczęcia budowy nowej siedziby, o ile możliwości na to pozwolą.

Czy po wydarzeniach we Wrocławiu i śmierci Igora Stachowiaka, który zmarł po pobiciu przez policjantów, jest szansa, że każde wejście na komisariaty w naszym powiecie będzie miało działający monitoring? Zdarza się bowiem że, nawet w cieszyńskim komisariacie, boczne i tylne wejścia, którymi wprowadzani są zatrzymani, nie są objęte monitoringiem.

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest m.in. wyposażenie policjantów w kamery indywidualne. To tylko kwestia czasu wdrożenia tego rozwiązania na naszym terenie.

Z czym miasto Cieszyn ma największy problem? Jaki rodzaj przestępstw jest dominujący- według statystyk ?

Największym problemem są drobne kradzieże oraz kradzieże sklepowe. Jest to przedmiotem naszej troski.

Czy można określić przeważające rodzaje przestępstw w różnych rejonach naszego Powiatu? (Chodzi mi o porównanie jakiego rodzaju przestępstwa dominują np. w Trójwsi, Skoczowie, Chybiu, a jakie w Cieszynie. Czy w obliczu różnych i często rozbieżnych problemów tych miejscowości podejmowane są inne działania profilaktyczne?)

Teren naszego powiatu charakteryzuje się szeregiem zbliżonych problemowo wydarzeń. Każde zdarzenie, choćby podobne, zawsze traktowane jest indywidualnie. Problemy są podobne, ale nigdy identyczne, stąd też działania policji dostosowane są zawsze do potrzeb danego zdarzenia.

Młodzież w coraz młodszym wieku sięga po używki zabronione. Czy bliskość granicy jest zachętą i sposobem na łatwe zdobycie choćby marihuany? Czy legalizacja jej w małych ilościach u naszych sąsiadów stała się problemem i zwiększył się odsetek osób zatrzymanych, posiadających marihuanę?

Problem narkotyków to problem ogólnopolski. Prowadzimy w zakresie profilaktyki i zwalczania przestępczości narkotykowej współpracę z różnymi instytucjami i podmiotami. Nieprzerwanie powtarzamy, że tak samo w Polsce, jak i w Czechach narkotyki są NIELEGALNE!
Różnica polega na tym, że w Czechach prawo określa małą ilość narkotyków, do której to granicy trzymanie ich jest wykroczeniem. Przechowywanie narkotyków w ilości większej niż mała, karane jest więzieniem. W obydwu wypadkach obcokrajowcy dodatkowo mogą być ukarani wydaleniem i zakazem pobytu.
Apelujemy o to, by również w mediach nie wprowadzać w błąd co do tego faktu. Bo to między innymi właśnie nagłośnienie w mediach informacji, że narkotyki w Czechach są „legalne” spowodowało, że mit ten utrwalił się w społeczeństwie. Policjanci prowadzący profilaktykę każdorazowo dementują ten mit, ostrzegając przed konsekwencjami.

Która miejscowość na mapie naszego powiatu ma największy problem z handlem narkotykami, dopalaczami i innymi zabronionymi substancjami? (I czy właśnie tam podjęto dodatkowe działania oraz wdrożono profilaktykę?)

W poprzednim roku największy problem występował na terenie Cieszyna, gdzie ujawniono najwięcej osób posiadających narkotyki. Najczęściej były to nieznaczne ilości. Policjanci, często na zaproszenie, ale też własnej inicjatywy, organizują spotkania profilaktyczne dotyczące różnych tematów, w tym profilaktyki antynarkotykowej. Podkreślić jednak trzeba, że przeciwdziałanie narkomanii zgodnie z ustawą należy do zadań własnych gminy. Opracowywany jest projekt Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, który zawiera cele dotyczące przeciwdziałania narkomanii, a które określone są w Narodowym Programie Zdrowia. Gminny Program stanowi część gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych.

Czy stosowana profilaktyka w szkołach i prelekcje są wystarczającymi i jedynymi działaniami jakie podejmuje policja?

Policjanci w swojej służbie przede wszystkim skupiają się na ochronie bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywaniu bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. Ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia jest priorytetem każdego policjanta, tak samo również ochrona bezpieczeństwa i porządku i zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w ruchu drogowym itd. Jest to nieodzownie związane oczywiście z wykrywaniem i ściganiem sprawców przestępstw i wykroczeń. Prelekcje i profilaktyka stanowią inną formę służby, którą policjanci nieprzerwanie prowadzą. Zajmują się tym tematem głównie dzielnicowi, którzy utrzymują stały kontakt ze szkołami, jak również osoby wyznaczone do działań z zakresu profilaktyki społecznej. Często o naszych działaniach profilaktycznych, o spotkaniach z młodzieżą, seniorami, informujemy na naszej stronie internetowej, na której też publikujemy materiały profilaktyczne dotyczące różnego rodzaju zagadnień.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama