, niedziela 20 września 2020
Bielsko-Biała: Dzień Dawcy Szpiku i szansa na rejestrację jako potencjalny dawca
Aktualnie w rejestrze fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 211 tyś potencjalnych dawców szpiku. fot: Fundacja DKMSDodaj do Facebook

Bielsko-Biała: Dzień Dawcy Szpiku i szansa na rejestrację jako potencjalny dawca

KK, mat. pras.
Bielsko-Biała: Dzień Dawcy Szpiku i szansa na rejestrację jako potencjalny dawca

Ideę dzielenie się szpikiem wspierają znane osoby, m.in. Martyna Wojciechowska, Paweł Golec, Artur Rojek. fot. mat. pras.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. 1 kwietnia w Bielsku-Białej będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Dzień Dawcy Szpiku w Bielsku-Białej odbędzie się 1 kwietnia. Od godziny 10.00 do godziny 16.00 w siedzibie Agencji Nieruchomości Remax przy ulicy Cieszyńskiej 2 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Niezwykle ważne jest, by świadomie podjąć tę decyzję. - Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję - przyznaje Tomasz Oćwieja z Fundacji DKMS Polska, która współorganizuje akcję w Bielsku-Białej.

Zarejestrować się jako potencjalny dawca może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważącym minimum 50 kg, jak i nie posiadający dużej nadwagi. - Rejestracja polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL - wyjaśnia pracownik fundacji.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 205 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W ciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 150 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. W zarejestrowanych potencjalnych dawców fundacji znajduje się wiele znanych i lubianych osób między innymi: Artur Żmijewski, Artur Rojek, Czesław Mozil, Daniel Pliński, Gienek Loska, Martyna Wojciechowska, Paweł Golec, Piotr Kraśko.

Więcej informacji o akcji i działaniach fundacji na stronie www.dkms.pl

W załączniku znajdują się wiadomości jak zostać potencjalnym dawcą.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama