, czwartek 12 grudnia 2019
Zdrowe rodziny w Wiśle!Dodaj do Facebook

Zdrowe rodziny w Wiśle!

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Zdrowe rodziny w Wiśle!


Zdrowe rodziny w Wiśle!


Zdrowe rodziny w Wiśle!


Zdrowe rodziny w Wiśle!

15 listopada zakończył się realizowany przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) projekt "Zdrowa Rodzina". W warsztatach wzięło udział 96 osób.

Spotkania kulinarne odbywały się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. Uczestnicy zajęć mieli do dyspozycji kompletnie wyposażoną, nowoczesną salę warsztatową. W poprzednich latach filia ChSCh w Wiśle organizowała podobne warsztaty dla mieszkańców Wisły. Tym razem oferta była skierowana do rodzin. Jak oceniają organizatorzy, zamierzenie to okazało się strzałem w dziesiątkę. W zajęciach wzięły udział głównie matki z dziećmi w różnym wieku - przedszkolnym, szkolnym, ale też dorosłe "pociechy". Były babcie z wnuczkami, było rodzeństwo, była też rodzina wielopokoleniowa (babcia i dorosła córka z dziećmi). Niektórzy przyprowadzili sąsiadów i przyjaciół.

- Na każdym stanowisku roboczym znajdowały się przepisy oraz potrzebne do nich produkty. Przed rozpoczęciem warsztatów pani promotor omawiała sposób przygotowania potraw, ich zalety oraz wartości odżywcze, a nierzadko i działania lecznicze - mówi Julia Troszok, kierownik filii ChSCh w Wiśle. - Podczas przygotowywania potraw uczestnicy wymieniali się między sobą własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami kulinarnymi. Nawiązywały się nowe znajomości i umacniały rodzinne więzi - zauważa.

Zajęcia prowadziły promotorki zdrowia Iwona Deperas i Beata Głowacka. Uczestnicy poznali rzadko stosowane produkty, po które warto sięgać. Szybko i sprawnie uczyli się przygotowywania nowych dań, które podczas degustacji zaskakiwały wszystkich swoją atrakcyjnością smakową i wizualną. Zaletą nowo poznanych potraw była łatwość i prostota ich przygotowania.

Tematyka warsztatów była bardzo różna: "Nutraceutyki czy całości pokarmowe", "Energia z pożywienia", "Dynia, warzywo mało znane i niewykorzystane", "Soja, warzywo wielkich możliwości", "Kasza jaglana dla zdrowia i urody", "Zestaw obiadowy". Wspólnym mianownikiem wszystkich spotkań była miła i serdeczna atmosfera. W warsztatach wzięło udział w sumie 96 osób. Uczestnicy łącznie przygotowali 41 różnych potraw. Wolontariusze rozdali ponad 100 zestawów przepisów i ponad 100 kompletów książeczek z przepisami.

Projekt "Zdrowa Rodzina", w ramach którego od 15 lipca do 15 listopada wolontariusze filii ChSCh w Wiśle uczyli zdrowego gotowania, został nagrodzony i uzyskał dofinansowanie w konkursie Działaj Lokalnie, który jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Projekt zakładał realizację sześciu kilkugodzinnych warsztatów Rodzinnej Szkoły Zdrowego Gotowania. W ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych projekt uzyskał także dofinansowanie Gminy Wisła i Powiatu Cieszyńskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama