, piątek 26 lipca 2019
Wskrzeszona PamięćDodaj do Facebook

Wskrzeszona Pamięć

Wiesław H. Radwański
Wskrzeszona Pamięć


Wskrzeszona Pamięć


Wskrzeszona Pamięć

W kościele ewangelickim w Goleszowie odbył się koncert pieśni i muzyki żydowskiej, upamiętniający Żydów i więźniów podobozu KL Golleschau, który był częścią KL Auchwitz. Gospodarzem tej uroczystości był ks.dr Adrian Korczago. W koncercie „Przy szabasowych świecach” uczestniczyli również przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Bielska-Białej.

Pieśni i żydowska muzyka miała przywołać pamięć zaginionej społeczności żydowskiej zamieszkującej Ziemię Cieszyńską oraz tych, którzy nie własnej woli znaleźli się tu, w Goleszowie. Była tu próba by poprzez opowiadania, poezję i muzykę przybliżyć świat który tak bezpowrotnie, tragicznie od nas odszedł.

To muzyczne nabożeństwo miało też na celu upamiętnić więźniów niemieckiego podobozu KL Golleschau, który powstał w 1942 w goleszowskiej cementowni i kamieniołomie. Byli tu spędzeni więźniowie prawie z całej Europy. Dla Niemiec stanowili w okresie wojny tanią siłę roboczą pracując w cementowni i kamieniołomach. Ewakuacja obozu odbyła się 18-21 stycznia 1945 roku. Był to tragiczny „Marsz Śmierci” w kierunku Wodzisławia Śląskiego, ponieważ wielu po drodze zamarzło lub umarło z wycieńczenia.

Ziemia Cieszyńska też zastała naznaczona piętnem cierpienia, o czym może nie wszyscy wiedzą. Mija właśnie 70 rocznica ewakuacji goleszowskiego podobozu. Ważne, abyśmy pamiętali o tych, którzy już nie wrócili do swoich bliskich i do stron rodzinnych. Jesteśmy im winni naszą pamięć…

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama