, czwartek 17 października 2019
Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpracaDodaj do Facebook

Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpraca

SOIZ CIESZYN
Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpraca


Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpraca


Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpraca


Szkolne przedsiębiorstwa i międzynarodowa współpraca

Od dwóch lat Szkoła Organizacji i Zarządzania wraz z sześcioma innymi placówkami z Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Łotwy i Turcji realizuje projekt "Przedsiębiorcza młodzież w Europie bez granic”. Polska szkoła już po raz drugi pełni funkcję koordynatora w programie Comenius.

Główną ideą projektu jest wprowadzenie młodzieży w świat przedsiębiorczości i biznesu. W związku z tym w każdej szkole, biorącej udział w projekcie, powstały Grupy Szkolnych Przedsiębiorców, które prowadzą swoje szkolne firmy, dzięki czemu nauka takich przedmiotów jak podstawy przedsiębiorczości czy elementy ekonomii zyskuje praktyczny wymiar, nie ogranicza się tylko do „szkolnej ławki”. Uczniowie sami są autorami pomysłu zarówno na rodzaj prowadzonej działalności, jak i logo dla swojej firmy. Na bieżąco starają się zdobywać nowych zleceniodawców, uczą się planowania, a dzięki unijnemu wsparciu także współpracy w międzynarodowej grupie. Prowadzenie własnej firmy uczy ich niewątpliwie odpowiedzialności i pobudza do kreatywności w dziedzinie przedsiębiorczości.

Projekt ten, realizowany w ramach programu Comenius, umożliwia wszystkim uczestnikom udział w spotkaniach, które odbywają się według zaplanowanego harmonogramu. Pierwsze spotkanie odbyło się w ubiegłym roku w Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie. Następnie uczniowie brali udział w warsztatach w Niemczech (marzec 2013) i w Hiszpanii (maj2014). W październiku natomiast spotkanie robocze odbyło się na pięknej i słonecznej Sycylii w miejscowości Enna.

Reprezentanci szkolnej firmy SMW - SOiZ może wszystko przedstawili w obszernej prezentacji, postępy w dotychczasowej działalności firmy, która zajmuję się projektowaniem, produkcją i sprzedażą przypinek (tzw pinów). W jej ofercie handlowej można znaleźć również piny inspirowane polską jesienią czy piny "fashion", wykonywane ze ścinków materiałów (uczniowie pomyśleli również o recyklingu). Każdy klient może również zamówić przypinki okolicznościowe na indywidualne zamówienie. Do tej pory przygotowano piny z okazji Młodzieżowych Targów Przedsiębiorczości, a także piny z okazji ukończenia przedszkola (więcej informacji na stronie FB przedsiębiorstwa).

Spotkania we Włoszech były tym razem związane ze światem mody. Młodzi ludzie tworzyli ciekawą biżuterię i torby, inspirując się sycylijską tradycją. Uczestnicy projektu mogli także zobaczyć, jak funkcjonuje włoskie szkolne przedsiębiorstwo "Kikke chic". Była to też świetna okazja do wymiany doświadczeń. Najważniejszym wydarzeniem okazały się finałowe targi szkolnych przedsiębiorstw, które odbyły się w Urzędzie Miejskim w Ennie. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali pokaz mody, na którym zaprezentowali kolekcję inspirowaną włoską sztuką filmową. Dla naszych uczniów (Magdaleny Pędrys, Natalii Szymańskiej, Kamila Malczaka), którzy na co dzień nie zajmują się modą i szyciem ubrań, było to z całą pewnością nowe ciekawe doświadczenie. Włoska szkoła zorganizowała warsztaty dotyczące problemów tamtejszego rynku pracy. Młodzież pracowała również nad powstaniem minisłownika ekonomicznego, a jego wersja online dostępna będzie wkrótce na stronie internetowej projektu. Opiekunami i organizatorami wyjazdu byli pani Natalia Piekarek i pan Tomasz Chwast.

Następne spotkanie projektowe planowane jest na styczeń. Tym razem to Belgowie w czasie warsztatów zabiorą uczestników w świat wspaniałych delicji, ponieważ przedsiębiorstwo z Bruggi zajmuje się pieczeniem i konfekcjonowaniem ciasteczek. Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy na stronę www.enterprisingyouth.eu, a klientów firmy na stronę SMW SOiZ Manages Well.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Super Kamil, właśnie takiego cię pamiętamy!!! : - )))
Pozdrowionka dla ciebie i rodzinki
Ciocia Aleksandra z Ameryki :- P

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama