, sobota 20 kwietnia 2024
Stop bezrobociu "Młodzi na start!"



Dodaj do Facebook

Stop bezrobociu "Młodzi na start!"

Stop bezrobociu "Młodzi na start!"

Projekt "Młodzi na start!" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wraz z początkiem października około 20 młodych osób z powiatu cieszyńskiego, uczestniczek i uczestników projektu "Młodzi na start!", rozpoczęło staże, które dadzą im szansę na znalezienie zatrudnienia.

- Młodzi ludzie często są nieprzygotowani do konkurowania na rynku pracy. Nie wiedzą, jak napisać CV czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - przekonuje Błażej Żebrok, koordynator projektu "Młodzi na start!" realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh). Wraz z początkiem października około 20 młodych osób z powiatu cieszyńskiego, uczestniczek i uczestników projektu, rozpoczęło staże, które dadzą im szansę na znalezienie zatrudnienia.

Na staże przyjmują pracodawcy z województwa śląskiego (firmy, urzędy itp.), którzy włączyli się do "Młodzi na start!". Projekt obejmuje praktyczne szkolenia zawodowe, zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym oraz płatne, siedmiomiesięczne staże zgodne z odbytym szkoleniem dla 60 młodych mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Pierwsza grupa osób rozpoczyna swoje staże właśnie w październiku.

Katarzyna (19 l.) jest uczennicą liceum wieczorowego. Dla niej udział w "Młodzi na start!" to szansa na zdobycie doświadczenia, poznanie nowych ludzi i zdobycie umiejętności, które przydadzą się na rynku pracy. Dzięki odbytemu w ramach projektu kursowi „sprzedawca-przedstawiciel handlowy” teraz rozpoczyna staż w hotelu. Będzie mieć pracę przez co najmniej kilka miesięcy i zdobędzie cenne doświadczenie.

Z kolei Anna (26 l.), kolejna z uczestniczek projektu, już znalazła stałą pracę. Dzięki konsultacjom z doradcą zawodowym dowiedziała się m.in., jakie studia podyplomowe wybrać, by jak najlepiej odpowiadały one jej potrzebom.

- W sumie już trzy osoby, które wzięły udział w "Młodzi na start!" znalazły stałe zatrudnienie. Myślę, że w dużej mierze to zasługa ich udziału w projekcie. Na pewno zdobyte umiejętności przydadzą im się w życiu i pracy - podkreśla Błażej Żebrok.

Piotr (25 l.), absolwent ekonomii, odbędzie staż w urzędzie gminy.

- Dzięki projektowi nauczyłem się m.in., jak lepiej organizować swój czas w pracy - mówi. - Podczas stażu będę zajmował się pracą biurową, związaną z moją specjalizacją, czyli rachunkowością.

Uczestnicy w ramach projektu mają możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech szkoleń zawodowych - "sprzedawca-przedstawiciel handlowy", "pracownik biurowy", oraz "pracownik ochrony". Oprócz tego uczą się m.in. wielu praktycznych i podstawowych rzeczy, np. tego, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną o pracę lub jak napisać dobre CV czy list motywacyjny. Rozwijają ponadto swoje umiejętności interpersonalne.

Udział w projekcie jest bezpłatny, zaś uczestnicy otrzymują stypendium zarówno podczas szkoleń, jak i podczas stażu.

- Projekt daje obopólną korzyść - zarówno uczestnikom, jak również firmom bądź instytucjom przyjmującym stażystów – mówi Błażej Żebrok. - Młodzi ludzie zyskują bezcenne doświadczenie, zaś pracodawcy zyskują nową osobę w zespole, nie ponosząc kosztów. Gdy się sprawdzi, mogą ją zatrudnić.

Wśród podmiotów przyjmujących na staże są także m.in. ośrodki pomocy społecznej i fundacje.

Do udziału w "Młodzi na start!" wciąż mogą zgłaszać się nowe osoby (mieszkańcy powiatu cieszyńskiego w wieku 15-27 lat). Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer tel. 691 395 662, 721 241 228 lub pisząc na e-mail wisla@chsch.pl. Do organizatorów projektu mogą się zgłaszać także pracodawcy poszukujący stażystów.

Projekt "Młodzi na start!" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wg danych GUS opublikowanych we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu 2013 r. wynosiła 13%.

(aw)

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama