, czwartek 25 kwietnia 2024
Podsumowanie Artystycznego Lata u Kossaków



Dodaj do Facebook

Podsumowanie Artystycznego Lata u Kossaków

Justyna Krzysiek, wolontariuszka Fundacji im. Zofii Kossak
Tego lata, już po raz szósty w dworze i parku Kossaków, gościli miłośnicy szeroko pojętej sztuki. Nie zabrakło poetów, aktorów, muzyków, rzeźbiarzy, malarzy...

Park Kossaków to idealne miejsce do szerzenia wśród dzieci zamiłowania do natury i odkrywania w nich artystów. Budzące się do życia lato, już 1 czerwca, przywitały dzieci uczestniczące w warsztatach Ekologii przez Sztukę „Spotkanie pod Klonem”, drugie ekologiczne spotkanie, tym razem „Pod Jesionem”, miało miejsce na początku lipca.

Podczas letnich spotkań u Kossaków odbyły się także wieczory pełne poezji. W czerwcu swój nowy tomik wierszy zaprezentowała Jolanta Skóra, której towarzyszyła Justyna Hubczyk muzycznie uświetniająca występ, a także tłumaczki, dzięki czemu utwory zabrzmiały również w języku angielskim i niemieckim. Z kolei w lipcu z poetycką propozycją zagościł Witold Turant - jego monodram „Elżbietański Londyn” wykonała niezwykle utalentowana członkini Studenckiej Grupy Teatralnej „Bez Paniki” – Katarzyna Pojda.
W świat barw zaprosili mieszkańców studenci ASP z całej Polski podczas 2 Warsztatów Działań Kreatywnych. Efektami ich tygodniowego pobytu w Górkach Wielkich są obrazy, grafiki i ilustracje nawiązujące do fragmentów książek Zofii Kossak. Wernisaż prac uświetnił zespół Riffertone „akustyczny duet (...) kojący w brzmieniu”. Imprezami towarzyszącymi warsztatom były „Rozmowy o Sztuce” – otwarte spotkania, na których wykładowcy ASP wprowadzali przybyłych gości w świat ilustracji i malarstwa. A także, ciesząca się powodzeniem, odbywająca się po raz pierwszy „Akademia Umiejętności” - plastyczne zajęcia dla dzieci prowadzone przez studentów.
Prawdziwą ucztą dla ucha i oka okazał się koncert Renaty Przemyk z zespołem. Występ ten cieszył się ogromnym powodzeniem wśród publiczności licznie zebranej tego lipcowego wieczoru w Parku Kossaków. Akustic Trio wykonało nastrojowe liryczne utwory, ale w ich repertuarze nie zabrakło także mocno zagranych piosenek, z których znana jest artystka.

W lipcu młodzież mająca artystyczne zainteresowania wzięła udział w warsztatach rzeźby prowadzonych przez Tomasza Koclęgę. Pod czujnym okiem mistrza stworzone zostały rzeźby-twarze, które zawisły na drzewie, symbolizując połączenie człowieka z naturą.
Na półmetku lata w Parku Kossaków, wśród odgłosów pił mechanicznych, dłut i siekier, pracowali rzeźbiarze z Polski, Bułgarii i Włoch podczas VI Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy. W kilka ciepłych sierpniowych dni artyści stworzyli z lipowego drewna prawdziwe arcydzieła - "Współczesny Sato", "Pasikonik", "Promyk nadziei", "Winna sowa" to nazwy tylko kilku rzeźb inspirowanych twórczością Zofii Kossak. Na zakończenie pleneru zabrzmiała smyczkowa muzyka węgierska w wykonaniu zespołu Patonai.

Pożegnanie Lata u Kossaków odbyło się 31 sierpnia w odchodzących w niepamięć ośrodkach harcerskich prowadzonych przed II wojną światową przez świetnego wychowawcę Aleksandra Kamińskiego. W plenerze stanicy wystawiony został spektakl młodzieżowy pt. "Buki" będący efektem dwutygodniowych warsztatów prowadzonych przez założyciela teatru CST Bogusława Słupczyńskiego. Młodzi aktorzy w kilku symbolicznych scenach przypomnieli wartość góreckich budynków, w których swoje ostatnie wakacje spędzili Alek, Zośka i Rudy - bohaterowie "Kamieni na Szaniec". Po przedstawieniu, oszołomiona grą świateł i dźwięków publiczność, została zaproszona do wysłuchania koncertu "Gdy się zapali mój duch jak pochodnia" inspirowanego poematem Juliusza Słowackiego - "Król-Duch" oraz wymienioną już wcześniej powieścią Aleksandra Kamińskiego. Widowisko oparte było o specjalnie na tę okazję stworzoną kompozycję muzyczną Krzysztofa Gawlasa oraz projekcję multimedialną autorstwa Anny Drobiec. Wydarzenie wyreżyserował także Bogusław Słupczyński.

Mottem tegorocznego Artystycznego Lata u Kossaków można bez wątpienia uczynić słowa uczestniczki 2. Warsztatów Działań Kreatywnych "Od sztuki nie ma odpoczynku". Warto dodać - od sztuki na wysokim poziomie, tworzonej z prawdziwą pasją i zaangażowaniem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama