, czwartek 21 czerwca 2018
Nasze sprawy: Dofinansowania ze środków PFRON
Takie dofinansowania są szansą na poprawę życia niejednego niepełnosprawnego. fot: PixabayDodaj do Facebook

Nasze sprawy: Dofinansowania ze środków PFRON

Iwona Czarniak
O jakie dofinansowania będą mogli starać się niepełnosprawni w ramach „Aktywny samorząd” ze środków PFRON w roku 2017? Takie dofinansowania są szansą na poprawę życia niejednego niepełnosprawnego.

Informacja podana przez PFRON

Osoby zatrudnione, z miesięcznym dochodem maksymalnie 583 zł netto na osobę, będą zwolnione z obowiązku wniesienia wkładu własnego, gdy starają się o dofinansowanie czesnego na studia w ramach programu PFRON „Aktywny Samorząd”. To jedna ze zmian wprowadzonych do programu w tym roku. Samorządy do 28 lutego 2017 r. mogą składać wnioski do Funduszu o przyznanie środków w ramach tego programu.

W swoim samorządzie, w ramach programu „Aktywny Samorząd”, będzie można uzyskać 5 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu. Na uzyskanie prawa jazdy będzie można otrzymać 2100 zł dofinansowania.

Komputery, protezy, opieka

Na zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania osoba niewidoma będzie mogła otrzymać do 20 tys. zł (na urządzenia brajlowskie – 12 tys. zł), osoby z inną dysfunkcją wzroku – 8 tys. zł, a z dysfunkcją obu rąk – 5 tys. zł. Na szkolenia z obsługi nabytego sprzętu, osoba głuchoniewidoma będzie mogła starać się o 4 tys. zł wsparcia, inne osoby – o 2 tys. zł.

Można też będzie uzyskać pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka elektrycznego (do kwoty 2 tys. zł).

Na pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (chodzi o protezy, co najmniej na III poziomie, jakości), można będzie starać się o dofinansowanie w wysokości do:

Lista z 6 elementów
• 9 tys. zł przy amputacji w zakresie ręki,
• 20 tys. zł przy amputacji przedramienia,
• 26 tys. zł przy amputacji ramienia i wyłuszczeniu w stawie barkowym,
• 14 tys. zł przy amputacji na poziomie podudzia,
• 20 tys. zł przy amputacji na wysokości uda (także przez staw kolanowy),
• 25 tys. zł przy amputacji uda i wyłuszczeniu w stawie biodrowym.

Istnieje też możliwość zwiększenia dofinansowania w indywidualnych przypadkach.

Na pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej, np. dziecka, będącego pod naszą opieką, przebywającego w żłobku lub przedszkolu, albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego) możemy otrzymać 200 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 2400 zł w ciągu roku.

Kształcenie i kryterium

W tym roku ujednolicono maksymalną wysokość kwoty dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do 1000 zł. W zeszłym roku obowiązywał przedział kwotowy (700-1000zł).

Zwiększono także kwotę dofinansowania w formie dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia dla studentów studiów II stopnia (magisterskich), analogicznie do kwot przewidzianych dla studentów studiów III stopnia i dla studentów czwartego i kolejnych lat jednolitych studiów magisterskich (do 100 proc. Wyliczonej dla Wnioskodawcy maksymalnej kwoty dodatku).

W tym roku będzie także możliwość ubiegania się o ponowne dofinansowanie kosztów nauki, kiedy student ze względu na stan zdrowia po raz trzeci nie zalicza semestru czy półrocza objętego dofinansowaniem.

Zostało także wprowadzone kryterium dochodowe – 583 zł netto na osobę, – jeśli chodzi o wkład własny do czesnego dla zatrudnionej osoby. Otrzyma ona dofinansowanie, jeśli jej dochód nie przekroczy tej kwoty. Każdy samorząd będzie indywidualnie decydował o dacie rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama